Pamiętasz, jak wyglądała twoja pierwsza jazda samochodem? Prawdopodobnie przed pierwszym wyjazdem na miasto towarzyszył ci strach. Czy od tamtej pory coś się zmieniło? Wciąż czujesz się niepewnie? A może jest wręcz przeciwnie? Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jakie błędy najczęściej popełniają kierowcy. W końcu bezpieczna jazda samochodem to podstawa.

 

SPIS TREŚCI:
1. Szybka jazda samochodem
2. Jazda samochodem pod wpływem alkoholu
3. Rozmowa przez telefon w trakcie jazdy samochodem
4. Niezapinanie pasów bezpieczeństwa
5. Agresja w czasie jazdy samochodem

 

1 / 4
A jaki Ty masz cel? Nie trać czasu i zacznij już dziś! Skorzystaj z profesjonalnej opieki.
Określ swój cel treningowy, a my pomożemy Ci go osiągnąć.

 

 

1. Szybka jazda samochodem
Kierowca, prowadząc samochód, powinien czuć się pewnie. Długotrwale bezkolizyjna jazda przyczynia się do tego, że każdy kierujący uważa się za „mistrza kierownicy”. Nie oznacza to jednak, że brawurowa jazda samochodem powinna stać się elementem każdej podróży.

 

Zbyt szybka jazda samochodem to nie tylko wykroczenie karane mandatem, to również brak wyobraźni. W końcu nie wszystkie zdarzenia na drodze można przewidzieć. Znaki i zasady są zaś po to, aby się do nich stosować. Nigdy nie ma się też pewności, czy na jezdnię nie wbiegnie dzikie zwierzę lub dziecko. Zła decyzja może zakończyć się na przydrożnym drzewie. Lepiej tego uniknąć, prawda?

 

Jazda nocą jest szczególnie niebezpieczna. Wprawdzie po godzinie 23.00 przepisy drogowe dają możliwość jazdy o 10 km/h szybciej, jednak należy pamiętać, że liczba ta może mieć niebagatelne znaczenie. Jazda z większą prędkością wydłuża drogę hamowania. Jeżeli dołożymy do tego pieszych bez kamizelek odblaskowych i oślepiające światła samochodów jadących z naprzeciwka, o wypadek nietrudno.

 

2. Jazda samochodem pod wpływem alkoholu
Alkohol a jazda samochodem – temat dobrze znany. Każdy wie, że tego robić nie można. Z pewnością trudno w to uwierzyć, ale zdarzają się osoby, dla których jazda samochodem pod wpływem alkoholu nie jest czymś niezwykłym. Pijanych kierowców nie jest w stanie przerazić nawet groźba utraty prawa jazdy. Podobnie jak w przypadku kierowania pod wpływem narkotyków, nie przeraża ich również ryzyko spowodowania tragicznego

w skutkach wypadku.

 

Alkohol równocześnie dodaje odwagi i odbiera rozsądek. Stan po spożyciu alkoholu nie jest tym, który uprawnia do prowadzenia samochodu. Dlatego też warto pamiętać o tej zasadzie i w porę zadbać o bezpieczeństwo swoje Fabryka Siły Sklep

i innych. W tym celu konieczne będzie udanie się do domu na piechotę lub zamówienie taksówki.

 

3. Rozmowa przez telefon w trakcie jazdy samochodem
Nie ma chyba osoby, która choć raz nie skorzystała z telefonu w trakcie prowadzenia samochodu. Nawet na pozór szybkie skierowanie wzroku na ekran telefonu sprawia, że kierowca przez moment traci kontrolę nad tym, co dzieje się wokół niego. Takie zachowanie sprawia, że zdecydowanie zwiększa się niebezpieczeństwo podróży.

 

Pisanie SMS-ów czy rozmowa telefoniczna w trakcie prowadzenia samochodu absorbują uwagę kierowcy. Nie jest on skupiony tylko

i wyłącznie na jeździe, przez co traci możliwość szybkiego reagowania na nieprzewidziane wydarzenia na drodze. W ten sposób zwiększa się ryzyko potencjalnego wypadku. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest korzystanie z bezprzewodowej słuchawki Bluetooth lub zestawu głośnomówiącego. A co z SMS? Wiadomość tekstową zawsze można bezpiecznie odebrać w czasie postoju.

 

4. Niezapinanie pasów bezpieczeństwa
Możliwe, że przynajmniej raz w życiu zdarzyła się komuś jazda samochodem bez wymaganych dokumentów. Za takie wykroczenie przewidziany jest mandat. Na całe szczęście brak prawa jazdy nie wpływa na jakość jazdy, jednak w przypadku kontroli „za sklerozę” trzeba będzie zapłacić.

 

Jazda samochodem po mieście stanowi nie lada wyzwanie, zwłaszcza dla początkujących kierowców. Odczuwają lęk już przed samym uruchomieniem samochodu. Nic w tym dziwnego. W końcu wsiadając do samochodu, wykonują czynność, która jeszcze do niedawna była im obca. Na szczęście strach mija po kilku minutach. Stres jest normalny.

 

Szkoda tylko, że wielu kierowców (bez względu na staż „za kółkiem”) zapomina o zapinaniu pasów bezpieczeństwa. Niektórzy uważają, że są one niewygodne albo, co gorsze, że przejażdżka bez pasów to nic złego. Niestety, jazdę bez pasów bezpieczeństwa umożliwia wyłącznie odpowiednie zaświadczenie. Bez pasów mogą jeździć kobiety w ciąży oraz taksówkarze. Warto pamiętać na co dzień o tym, aby zawsze zapinać pasy. Nigdy nie wiemy, kiedy to właśnie one uratują nam życie.

 

5. Agresja w czasie jazdy samochodem
Wymuszanie pierwszeństwa, zajeżdżanie drogi, przejeżdżanie na czerwonym świetle, ostre hamowanie, pokrzykiwanie na innych kierowców. Brzmi znajomo? Niestety, polscy kierowcy nie należą do osób ani cierpliwych, ani wyrozumiałych dla innych. Często także świadomie stwarzają niebezpieczeństwo na drodze. Kultura jazdy w Polsce jest ewidentnie w fazie rozwojowej.

 

Nerwowość  za kierownicą nie przyczynia się do niczego dobrego, dlatego czasem lepiej zrezygnować z „pogadanki” z innym kierowcą i skupić się na drodze. Zatrzymywanie się przed pasami, gdy na przejściu stoją piesi, respektowanie czerwonego światła, zachowanie bezpiecznej odległości między samochodami to proste czynności, które są w stanie zapewnić komfortową i bezpieczną podróż.

 

Podczas kursu na prawo jazdy kursanci poznają zasady bezpiecznego poruszania się po drogach. Niestety większość z nich po pozytywnym zakończeniu egzaminu zapomina o tym, o czym wspominał instruktor

w ośrodku szkolenia. Jazda samochodem tuż po egzaminie jest zwykle bezpieczna. W końcu pojawia się jeszcze lęk przed prowadzeniem samochodu. Niestety z czasem zatraca się dobre nawyki i zastępuje się je własnymi.