Tłuszcz trzewny – wszystko, co musisz wiedzieć!
Tłuszcz trzewny to tłuszcz, który osadza się na narządach wewnętrznych. Jego odpowiedni poziom jest ważny, ponieważ chroni przed urazami mechanicznymi. Jeżeli mamy go w nadmiarze, staje się niebezpieczny dla zdrowia. Aż 60% Polaków ma nadwagę, a 30% jest otyłych. Kiedy idziemy ulicą, trudno zaobserwować kogoś chudego. Nawet dzieci są pulchne. W niniejszym artykule przybliżę konsekwencje związane z nadmiernym gromadzeniem się tłuszczu trzewnego.
SPIS TREŚCI:
1. Tłuszcz trzewny (tłuszcz wisceralny)
2. Norma
3. Tłuszcz wisceralny – spalanie

Określ swój cel treningowy, a my pomożemy Ci go osiągnąć.
1. Tłuszcz trzewny (tłuszcz wisceralny)
Tłuszcz wisceralny to przede wszystkim tłuszcz dietozależny, co oznacza, że złe nawyki żywieniowe powodują jego gromadzenie się. Odpowiedzialne za ten fakt jest wysokie spożycie tłuszczów trans oraz wysoko przetworzonego jedzenia bogatego w węglowodany proste.
Tłuszcze trans to utwardzane tłuszcze roślinne. Co to znaczy? Że są one poddane obróbce termicznej, która sprawia, że kwasy omega uwodorniają się. Tłuszcze trans są uznane za najbardziej niebezpieczne tłuszcze. Lepiej już ciągle jeść bekon na maśle niż utwardzane oleje roślinne. Z badań przeprowadzonych na Uniwersytecie Harvarda wynika, że spożycie zaledwie 3% kilokalorii pochodzących z tłuszczów trans zwiększa ryzyko zawału serca o 50%.
Wszystko, co jest smażone na olejach roślinnych, stanowi główne źródło tłuszczów trans. Frytki, chipsy, orzeszki smażone, ciastka, ciasteczka, ciasta, wszelkiego rodzaju słodycze, margaryna, żywność typu fast food i junk food są stanowczo niezalecane ludziom dbającym o zdrowie. Oprócz tłuszczów trans przyczyną gromadzenia się tłuszczu wisceralnego jest cukier.
W wyniku spożywania przetworzonego jedzenia przyjmujemy znaczną ilość węglowodanów prostych. Dostarczają one dużo energii w szybkim tempie, jednak przez to, że większość z nas prowadzi siedzący tryb życia, energia ta nie może zostać spożytkowana. Wtedy właśnie nadmiar cukrów odkładany jest w postaci tkanki tłuszczowej. Należy także wspomnieć o alkoholu. Jest on prawie tak kaloryczny jak tłuszcz. 1 g alkoholu dostarcza do organizmu 7 pustych kalorii. Jest to duża ilość, zwłaszcza że podczas picia alkoholu najczęściej podjadamy słone przekąski.
2. Norma
Nadmiar tłuszczu brzusznego zwiększa ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 2. Jest to cukrzyca insulinooporna. Przez złe odżywianie i nadmiar cukru organizm uodparnia się na działanie insuliny – silnego hormonu anabolicznego odpowiedzialnego za poziom cukru we krwi. Nadmiar tłuszczu trzewnego zamiast chronić organy przed uszkodzeniami mechanicznymi, upośledza ich pracę. W konsekwencji zwiększa się także poziom złego cholesterolu i obniża poziom dobrego. Może to prowadzić do miażdżycy oraz zatorów w żyłach.
Coraz więcej ludzi umiera na zawał serca. Nadmiar tłuszczu wisceralnego może także prowadzić do zwyrodnienia kręgosłupa, ponieważ zbyt duża liczba kilogramów prowadzi do zwiększenia obciążenia działającego na kręgi. Przy tego typu otyłości zmniejszają się zdolności seksualne. Zmniejszenie przepływu krwi może powodować problemy z erekcją oraz zaburzenia hormonalne. Oprócz tego osoby z otyłością brzuszną bardzo często wstydzą się swojego ciała, szybciej się męczą i mają problemy z krążeniem. Problemy krążeniowe mogę też odbić się na zdrowiu w postaci puchnięcia nóg.
Wysoki poziom tłuszczu trzewnego sprzyja też powstawaniu kamieni żółciowych. U kobiet powoduje zaburzenia cyklu miesiączkowego oraz przedłużające się krwawienia. Wiele kobiet przez problem z otyłością brzuszną nie ma krwawienia przez kilka miesięcy z rzędu.
3. Tłuszcz wisceralny – spalanie
Tłuszcz trzewny to tłuszcz dietozależny, oznacza to, że ćwiczenia nie są w stanie w skuteczny sposób obniżyć jego ilości. Warto zadbać o zdrowe odżywianie. Wyłączyć z diety niezdrowe tłuszcze i produkty wysoko przetworzone. Ujemny bilans kaloryczny jest koniecznością. W tym pomocny jest trening. Pozwoli także na zamienienie części tkanki tłuszczowej na mięśnie.
Warto też pamiętać, aby do diety włączyć zdrowe tłuszcze roślinne takie jak olej lniany, oliwa z oliwek, a zwłaszcza orzechy. Wszystkie oleje roślinne spożywamy na zimno! Równie istotny jest sposób obróbki termicznej posiłków. Lepiej gotować, dusić lub piec niż smażyć. Olej kokosowy jest świetnym substytutem masła. Zawiera średniołańcuchowe kwasy tłuszczowe, które są dla nas bardzo zdrowe. Kolejną ważną rzeczą jest ograniczenie, a najlepiej zrezygnowanie ze spożywania alkoholu.
-
-
~Franko9 luty 2018
Pozwolę sobie przytoczyć pewien fragment, a mianowicie:
"Pozwoli także na zamienienie części tkanki tłuszczowej na mięśnie"
jak można napisać, że tłuszcz zamieni się w mięśnie????? przecież to jest totalna BZDURA!!!!!!!!!!-
~Maro16 luty 2018
to samo pomyslałem ... chyba chodzi jednak o skrót myslowy ...
-
~gallo18 luty 2018
Ale przecież wcześniej jet mowa o ujemnym bilansie kalorycznym a w tym o potrzebnym treningu - zdanie wcześniej. W tym kontekście napisał autor później o zamianie (w skutek treningu) tłuszczu w mięśnie, zapobiegając "zwisom". TAKIE TO PROSTE!!!!! TRZEBA TYLKO CZYTAĆ W CAŁOŚCI A NIE KAŻDE ZDANIE Z OSOBNA!!!! :)
-
~Muerte8 marzec 2018
Nie jest, organizm potrafi syntetyzować aminokwasy z kwasów tłuszczowych, a te budują białka aktynowe i miozynowe budujące masę mięśniową. Polecam lekturę biochemii
-
~heheheh17 lipiec 2018
To jest oczywiste, że nie wprost. Kolega autor użył przenośni czy też skrótu myślowego. Chodzi o to, że przy treningu oprócz spalania tłuszczu równolegle rosną mięsnie uzupełniając wolne miejsce po tłuszczu i skóra Ci nie dynda. Weź oddech żeby dotlenić centrum sterowania zanim się zaczniesz awanturować.
-
~adder12 listopad 2018
Brawo
-
~Gosc30 marzec 2019
Chyba chodzi o przestrzeń w którym po tłuszczu pojawia się mięśnie i skóra nie wisi.
-
~Greg4 kwiecień 2019
tak to skrot myslowy i nie ma co sie tak czepiac. chodzi o to ze zamieniasz jedno na drugie a nie ze jedno sie metabolizuje w drugie
-
~Farid14 lipiec 2019
Tak jak ty moze muwic tylko czlowiek ktory niema zadnego zwiazku z dietetyka
Rekomenduje poczytac najpierw artykol o miesniach -
~MKGd21 sierpień 2019
to jest tekst dla laika, który nie zna procesów metabolicznych, to tzw skrót myślowy. Chodzi o redukcję masy tłuszczowej kosztem przyrostu masy mięśniowej.Twój komentarz jest również nie trafiony, gdyż praca mięśni podczas metabolizmu tlenowego ( po ok 20 min treningu) zużywa tłuszcz(!!!! ) do pozyskania energii a podczas tego procesu włókno mięśniowe pęcznieje i wzrasta obwód mięśnia, więc można tak powiedzieć, że tłuszcz zamienia się na mięśnie.
-
~GrubyDolar14 styczeń 2020
"Zamiany części tkanki tłuszczowej NA mięśnie", a nie " zamiany części tkanki tłuszczowej W mięśnie", czytanie ze zrozumieniem
-
~Kkoltowska6 luty 2020
Dokladnie! Tluszcz mozna jedynie spalac! Nie da sie go zamienic w mieśnie. Do tego sa potrzebne skladniki budulcowe jak np białko
-
-
~Franko9 luty 2018
Poza tym tekst jest w porządku.
-
~Bulwiszon13 czerwiec 2018
U mnie niestety mimo że schudłem 15 kg i ciągle jestem w deficycie kalorycznym to tłuszcz trzewny cały czas mierzony jest na poziomie 12 i się nie zmieniał. Stoi jak wryty A mimo że zupełnie zmieniłem jedzenie nie wiem w ogóle przetworzonych rzeczy i bardzo mało smażonego więc albo waga z pomiarem tak mnie oszukuje albo.....
-
~Krzysztof27 czerwiec 2018
Mam sposob na obnizenie tluszczow wewnetrznych, napisz na krzlawnicki@gmail.com
-
~Owocowy pucharek z bitą śmietanę31 lipiec 2018
Warto się przyjrzeć makroskładnikom. Ja swój problem zawdzięczam słodkościom poskramianym w ilościach tysiecy kcal dziennie na rzecz białek i tłuszczy. W moim przypadku pomogło ucięcie węglowodanów. Kasze, ryż, makarony, pieczywo max raz dziennie i też bardzo mała ilość. Ogólnie wychodzi mi 70-100 gram węgli dziennie (głównie przez warzywa, śmietanę Creme Fraiche, czy inne drobnostki zawarte w przeróżnym pożywieniu) przy początkowej wadze 109 kg. Resztę zapotrzebowania kalorycznego dostarczam z białek i dużej ilości tłuszczy
-
~Chudy27 październik 2018
Jak sama nazwa wskazuje waga służy do pomiaru masy np ciała a nie tkanek wewnętrznych. Te wszystkie wagi z bajerami to właśnie bajer a nie obiektywny, autentyczny i fachowy pomiar. Tylko specjalistyczne badania na profesjonalnych urządzeniach mogą przedstawić miarodajne wyniki. Wg wag i skorelowanych aplikacji to można sobie jedynie depresję zafundować
-
~Trzewny24 lipiec 2019
Chudy... Mam w gabinecie wage za 4,5 tyś, a do samego pomiaru trzeba się już dzień wcześniej przygotować. Wykonałem mnóstwo pomiarów, siebie też co jakiś czas mierze i mogę zapewnić, że pomiary są rzetelne. Więc, weź nie pierdol
-
~Panicz13 kwiecień 2021
Trzewny.... ssij proszę pałę, OK.?
-
-
~Justyna16 czerwiec 2018
U mnie mimo tkanki trzewnej na poziomie 2 występuje insulinooporność i zaburzenia miesiączkowania. Szybciej przybywa mi tkanki mięśniowej niż ubywa tłuszczowej, przez co waga stale się zwiększa. Mimo że nawet nie ćwiczę siłowo przybywa mi mięśni. Dietę mam bardzo dobrą, od ponad roku odżywiam się z niskim indeksem glikemicznym, a efektów praktycznie nie widać. Gospodarkę hormonalną mam rozwaloną, testosteron powyżej normy, androstedion też przekroczony. Myślałam żeby zacząć chodzić na siłownię, ale przy takiej nierównowadze hormonalnej nawet nie wiem czy jest sens.
-
~Basia21 czerwiec 2018
Zawsze jest sens ruszać się. nie tylko przy codziennych czynnosciach. Rozwalona gospodarka hormonalna wraca do nory kiedy ćwiczy się systematycznie i odżywia się z ujemnym bilansem kalorycznym.
-
~Sal6 kwiecień 2019
To, co piszesz wyglada na PCOS, czyli zespół policystycznych jajników. Jeśli jeszcze tego nie zrobiłaś, proszeę, wybierz sie do ginekologa.
-
~Trzewny24 lipiec 2019
Może jakiś problem z Tarczycą
-
~rumcum21 wrzesień 2021
"Zmniejszenie przepływu krwi może powodować (...) zaburzenia hormonalne".
Postaraj się zmęczyć i nie odpuszczaj, kiedy pojawia się cierpienie. Raczej ćwicz, do progu, w którym możesz go jeszcze znieść. Nie sugeruję mocnego forsowania powyżej progu bólu. Efekty zauważysz szybciej niż możnaby przypuszczać.
-
-
~Paweł9 sierpień 2018
Fajny art! Unikałby ewentualnie sformułowań "zamiany tłuszczu w mięśnie" co w Twoim przypadku jest zapewne skrótem myślowym jednak może się przyczyniać do pogłębiania "pseudo teorii" treningowych.
Pozdr!-
~mRolimpia14 sierpień 2018
istnieje coś takiego jak rekompozycja
-
-
~pex27 wrzesień 2018
Zamiana tłuszczu w mięśnie wynika z konwersji energii w jednej postaci w drugą. Nadmiar tłuszczu w organiźmie nie wynika z nadmiaru jedzenia tłuszczy tylko z dodatniego bilansu energetycznego. Mięśnie będą rosły w wyniku ich wzmożonej pracy a energię będą czerpały z tego co będzie dostępne np. nadmiar tłuszczu w organiźmie
-
~rumcum21 wrzesień 2021
Z energii powstaje materia i na odwrót. Tłuszcz to materia, jak i paliwo. Przyrost masy mięśniowej to skutek uboczny całego procesu.
PS. Kolibry przelatują setki kilometrów spalając głównie tłuszcz.
-
-
~Linum29 grudzień 2018
Pozycja nr 2 Norma a w niej ani słowa o normie, jakiejś wartości graniczne itd...
-
~Krystian9 czerwiec 2019
Norma jeśli sie nie mylę to od 2 do 4
-
-
~lepiszcz10 lipiec 2019
"...Pozwoli także na zamienienie części tkanki tłuszczowej na mięśnie..." A woda zamienia się w wino. Niby to i to węgiel ale na poziomie atomowym ale makroskopowo to 2 zupełnie inne tkanki i jedna w drugą się nie zamieni. Kto to pisał??
-
~Diamond25 styczeń 2020
Czytaj chłopie czytaj, już 73737 raz było to omawiane...
-
-
~Justyna5 grudzień 2019
Na taki coś mam sposób
-
~Asia31 sierpień 2020
Olej roślinny nie jest tłuszczem trans! Trans to utwardzony olej czyli np margaryna
-
~Panicz13 kwiecień 2021
Tłuszcze trans, to utwardzone tłuszcze roślinne misiu.
-
~rumcum21 wrzesień 2021
tłuszcze roślinne do temperatury 170 st. (temperatura może się różnić, w zależności od rodzaju tłuszczu) nie przechodzą w postać trans.
Ja smażę na mniejszym ogniu, a dłużej.
-
Świetny wpis, dzięki