Aminokwasy BCAA – opinie, dawkowanie
BCAA to nazwa jednego z najpopularniejszych suplementów diety stosowanego w sportach sylwetkowych i wytrzymałościowych. Każdy sportowiec niezależnie od poziomu zaawansowania zastanawia się, czy włączyć BCAA do suplementacji, czy nie. Ale jakie są plusy, opłacalność i czy w ogóle BCAA jest potrzebne? Postaram się to wyjaśnić.
SPIS TREŚCI:
2. W jakim celu stosujemy BCAA?
3. Czy w ogóle trzeba suplementować BCAA?

Określ swój cel treningowy, a my pomożemy Ci go osiągnąć.
BCAA to połączenie trzech rozgałęzionych aminokwasów: leucyny, waliny oraz izoleucyny. BCAA według producentów hamuje katabolizm, wspiera anabolizm, zwiększa wytrzymałość mięśni, wpływa na aktywność neuroprzekaźników i stymuluje nerwy. Pośrednio ma też wspierać proces redukcji tłuszczu.
2. W jakim celu stosujemy i jakie jest dawkowanie BCAA?
Uważa się, że aminokwasy rozgałęzione budują mięśnie, a zahamowanie katabolizmu bez nich jest bardzo trudne. W badaniach nad skutecznością działania BCAA wykorzystywano w doświadczeniach dawki od 3 do 20 g preparatu. W praktyce najczęściej stosuje się porcje wynoszące od 7 do 20 g, stąd założenie, że 10 g BCAA w ciągu doby jest optymalną ilością. Warto też pamiętać, że w większości popularnych produktów na 1 g preparatu przypada około 0,8 g czystych aminokwasów.
3. Czy w ogóle trzeba suplementować BCAA?
I tutaj trzeba podzielić ludzi na zawodowych sportowców i amatorów. Dlaczego? Ponieważ zawodowy kulturysta odniesie korzyść z suplementacji BCAA, chociaż amator dbający o sylwetkę również może je zażywać.
Najpierw przyjrzyjmy się, czym jest katabolizm. Katabolizm to stan, w którym nasz organizm zjada sam siebie, czyli czerpie paliwo z utleniania. Tak jest w teorii i tak twierdzą producenci suplementów... a jak jest naprawdę? Udowodniono to kilkoma badaniami. Katabolizm to faktycznie przejaw kanibalizmu naszego organizmu, jednak zachodzi dopiero po około 72 godzinach po aktywności fizycznej, w przypadku gdy wyeliminujemy na ten czas wszelkie źródła białka roślinnego i białka zwierzęcego.
Skoro to dzieje się tak późno, to jakim cudem ma nas to dotknąć w pół godziny, zanim nie wrócimy do domu i nie zjemy posiłku? Odpowiedź brzmi: NIJAK. Ponieważ nie dysponujemy potężną masą mięśniową z poziomem tłuszczu rzędu kilku procent z gigantycznym wydatkiem energetycznym, jaki mają zawodowi kulturyści wysokich kategorii. Oni, suplementując duże dawki BCAA okołotreningowo, niwelują niewielkie oznaki katabolizmu, który w ich przypadku ma jakąkolwiek szansę na wystąpienie.
Wiemy już, co to jest BCAA, wiemy, kto może czerpać korzyści z suplementacji aminokwasami. Jeżeli dysponujecie sporym budżetem, to możecie korzystać z dobrodziejstw BCAA.
W dobrej jakości izolacie czy koncentracie serwatki są te same aminokwasy, a cena jest niższa – dlatego odżywki białkowe należy również wybierać pod kątem dużej ilości BCAA.
