A ćwiczenia wykonuj... pływająco!
Wszyscy zdają sobie sprawę z tego, jak ćwiczenia na basenie wpływają na naszą sylwetkę. Doskonale wiadomo, że pływanie pozwala się szybko odchudzić. Czy trening na basenie potrafi jednak zbudować mięśnie? Ile należy ćwiczyć, by zgubić nadmiar tkanki tłuszczowej?
SPIS TREŚCI:
1. Pływanie metodą na odchudzanie
2. Jak spalić tłuszcz na basenie?
3. Jak ćwiczyć na basenie?
4. Jak budować mięśnie?
5. Dodatkowe plusy basenu

Określ swój cel treningowy, a my pomożemy Ci go osiągnąć.
1. Pływanie metodą na odchudzanie
Woda jest doskonałym środowiskiem dla wszystkich osób z nadwagą, które chciałyby pozbyć się nadmiaru tłuszczyku. W wodzie jesteśmy lżejsi, bo mamy dzięki niej lepszą wyporność. Z łatwością wykonujemy ruchy, które potrzebują siły i precyzji. Nie będziemy więc w ten sposób szybcy jak strzała, aczkolwiek uda się nam wymodelować sylwetkę i uzyskać upragnione kształty. To idealny sposób na kręgosłup, szczególnie dla tych, którzy prowadzą siedzący tryb życia.
Zgodnie z wynikami wielu przeprowadzonych badań ćwiczenia na basenie potrafią zastąpić niemal każdą dyscyplinę sportową. Wystarczy zaledwie
30 minut pływania, które równają się całej godzinie innych ćwiczeń – na przykład biegania czy jazdy na rowerze. Dzięki pływaniu łatwo odzyskamy formę, stawy stracą swą sztywność, a ciśnienie krwi i problemy z układem krążenia się zminimalizują. Nie bez znaczenia jest także poprawa kondycji serca.
2. Jak spalić tłuszcz na basenie?
Trening należy wykonywać minimum trzy dni w tygodniu. Powinien trwać od 30 do 45 minut. Trzeba koniecznie zmieniać style pływackie. Nie należy pływać jednym stylem, ponieważ wtedy skupiamy się wyłącznie na określonych grupach mięśni. Wybór jest duży. Korzystanie z deski pływackiej pozwala się skoncentrować na konkretnych partiach mięśni na przykład na nogach lub na rękach. Po 45-minutowej sesji nie można się jednak poddać apetytowi, który rośnie wraz z obniżającą się temperaturą wody. Spalanie tłuszczu na basenie jest niezaprzeczalnym faktem. Przy godzinnym pływaniu kraulem spalamy aż 1000 kcal. W przypadku ćwiczeń rekreacyjnych jest to 400 kcal. To więcej niż podczas każdej innej aktywności fizycznej.
Trening w basenie nie musi ograniczać się jedynie do pływania. Gimnastyka w wodzie również przynosi korzyści. Przedstawiamy ćwiczenia, które
z powodzeniem można uwzględnić w treningu.
Wzmocnienie mięśni ud i ramion – maszerowanie w wodzie
Spróbujmy zacząć biec w wodzie z kolanami wysoko uniesionymi w górę. Warto wspomagać się wymachami ugiętych łokci i ramion. Takie udawane bieganie jest doskonałą rozgrzewką i przygotowuje układ wieńcowy oraz oddechowy do intensywnego wysiłku.
Modelowanie pośladków – wymachy nogami
To klasyczne ćwiczenie odchudzające nogi. Stoimy bokiem do krawędzi basenu i unosimy jedną nogę, napinając mięśnie brzucha. Ćwiczenie powtarzamy kilka razy, zmieniając nogi.
Ćwiczenia na brzuch oraz biodra – unoszenie nóg
Unosimy wyprostowane nogi, trzymając się jednocześnie rękoma krawędzi basenu, stajemy tyłem, plecami opierając się o ściankę. Należy wykonać kilka powtórzeń – ważne jest przy tym, aby nie odrywać pleców od krawędzi basenu.
Ćwiczenia na zgrabne uda
Wykonujemy skoki w wodzie, na przykład pajacyki, jednocześnie prostując nogi w kolanach. Powtarzamy ćwiczenie w seriach np. dwie serie po
20 pajacyków.
4. Jak budować mięśnie?
Ćwiczenia na basenie są idealnym pomysłem na spalenie tkanki tłuszczowej, ale mogą także budować mięśnie. Wystarczy trenować trzy razy w tygodniu zgodnie z konkretnym zestawem ćwiczeń. Ćwiczenia obejmują trzy style pływackie: styl klasyczny, kraul na piersiach, kraul na plecach, delfin. Konieczne jest dostosowanie dystansu odpowiedniego do stopnia zaawansowania.
Trening na basenie poleca się również kulturystom, którzy na ogół go nie doceniają. Nie tylko stanowi formę relaksu, ale ponadto daje organizmowi wytchnienie. Codzienne ćwiczenia na siłowni zawsze trochę obciążają stawy oraz nadwerężają mięśnie. Wizyta na basenie co najmniej dwa razy w tygodniu byłaby zatem doskonałym wyjściem, a przy okazji wyraźnie rozbuduje mięśnie, nadając im większą objętość i twardość.
5. Dodatkowe plusy basenu
Poza doskonałym efektem odchudzającym oraz rozbudowującym mięśnie pływanie na basenie wzmacnia całą sylwetkę i koryguje wszelkie niepożądane wady postawy. Nie obciąża stawów oraz kręgosłupa, co dzieje się podczas niemal każdej aktywności w ciągu dnia. Zalecane jest osobom, które cierpią na najróżniejsze bóle kręgosłupa oraz potrzebują jego korekcji. Regularne uczęszczanie na basen jest także lekiem na stawy, szczególnie biodrowy i kolanowy. To właśnie dlatego lekarze zalecają to jako najlepszy sposób rehabilitacji pooperacyjnej.
Pływanie zwiększa pojemność płuc, pobudza serce i cały układ krwionośny. Jest więc bardzo polecane osobom, które przeszły zawały serca, a nawet udary mózgu.
Basen uspokaja i poprawia nasze samopoczucie, bo (podobnie jak inne ćwiczenia fizyczne) ma wpływ na wydzielanie endorfin w mózgu. Może się więc stać profilaktycznym środkiem na choroby depresyjne, smutek i złe samopoczucie. Wystarczy zaledwie godzina w ciągu dnia lub choćby trzy razy w tygodniu, a odczujemy widoczną poprawę zarówno w związku
z naszą kondycją fizyczną, jak i psychiczną.