SPIS TREŚCI:
Kwercetyna jest jednym z najpopularniejszych bioflawanoidów, jakie znajdziemy w produktach roślinnych. Szczególnie dużo znajdziemy jej
w cebuli i winogronie, chociaż inne produkty takie jak owoce cytrusowe
i skórki jabłek także zawierają jej znaczące ilości. Szacuje się, że dorosła osoba spożywa codziennie około 50 miligramów kwercetyny. Sportowcy, szczególnie ci spożywający duże ilości owoców i warzyw, będą dostarczali jej większe ilości z racji dużej kaloryczności diety, która służy pokrywaniu potrzeb energetycznych intensywnych treningów. Dzięki postępowi nauki
o odżywianiu wiemy obecnie dużo więcej na temat tego składnika oraz jego korzyści.
Kwercetyna jest reprezentantem szerszej grupy związków organicznych
o nazwie flawonole. Jak każdy związek z tej grupy jest zbudowana
z pierścienia heterocyklicznego z grupą hydroksylową na trzecim atomie węgla oraz dwoma grupami hydroksylowymi na zewnętrznym pierścieniu.
Ilości dostarczane z dietą mogą być czasami niewystarczające, dlatego stworzone zostały środki suplementacyjne pozwalające dostarczać duże ilości kwercetyny na raz w celu wspierania sprawności i zdrowia.
SKLEP FABRYKI SIŁY
Najczęściej kupowane
Kwercetyna stała się w ostatnich latach obiektem zainteresowań wielu sportowców, a to dzięki jej właściwościom antyoksydacyjnym, pozwalającym na ugaszenie wyniszczającego działania wolnych rodników, które powstają podczas wykonywania intensywnego treningu i skutkują akumulacją zmęczenia mięśniowego.
Przyjmowanie kwercetyny w formie suplementu przyczynia się do ograniczenia zmęczenia mięśniowego w sportach wytrzymałościowych. Wśród proponowanych korzyści suplementacji znajduje się zwiększenie generowanej mocy podczas dynamicznych aktywności oraz zmniejszenie czasu potrzebnego na ukończenie zdarzeń wytrzymałościowych.
W 2011 roku opublikowana została metaanaliza porównująca 11 badań sprawdzających efektywność przyjmowania kwercetyny w sportach wytrzymałościowych. Pokazała ona, że ten środek pozwala na poprawę pułapu tlenowego w porównaniu z grupą placebo.
Szerokie spektrum danych obserwacyjnych wskazuje na to, że kwercetyna znajdująca się w cebuli, jabłkach, winogronie i winie wspomaga pracę układu sercowo-naczyniowego, zmniejsza śmiertelność i redukuje ryzyko zawału. Eksperymenty laboratoryjne zdają się potwierdzać obserwowane korelacje, pokazując, że kwercetyna posiada umiejętność obniżania napięcia naczyń w wyizolowanych tętnicach, a także obniża ciśnienie krwi u szczurów z nadciśnieniem.
Badania przeprowadzone na ludziach jak na razie potwierdzają prozdrowotny wpływ kwercetyny na układ sercowo-naczyniowy. Dobrym przykładem jest badanie opublikowane w 2007 roku, którego głównym autorem była Randi Edward. W jego trakcie sprawdzano efekty przyjmowania kwercetyny w celu zredukowania skurczowego i rozkurczowego ciśnienia krwi.
W badaniu brało udział 41 osób, wśród których wyznaczono osoby ze zdiagnozowanym nadciśnieniem i bez niego. Te dwie grupy następnie ponownie podzielono tak, że jedna otrzymywała 730 miligramów kwercetyny dziennie, natomiast druga pigułki placebo. Czas interwencji badawczej wynosił 4 tygodnie. Okazało się, że badana substancja działała jedynie u osób z istniejącym już nadciśnieniem, obniża skurczowe ciśnienie krwi o 7 mmHg i rozkurczowe o 5 mmHg. U osób zdrowych jednak nie zauważono podobnego spadku.
Kwercetyna może także dbać o poprawne funkcjonowanie naszego mózgu. Nawet niewielkie koncentracje obniżają poziom stanów zapalnych w mózgu poprzez oddziaływanie na ekspresję hemooksygenazy-1, która tłumi uwalnianie tlenku azotu wywołane przez odpowiedź inflamacyjną.
Najpopularniejszą formą suplementacji kwercetyną są kapsułki, aczkolwiek na rynku można także znaleźć proszki, żele i tabletki zawierające ten składnik. Wszystkie pozwalają dostarczać duże jej ilości za jednym zamachem. W zgodzie z dawkami stosowanymi w badaniach naukowych sugeruje się, żeby dzienna dawka kwercetyny wynosiła 200–400 miligramów, przyjmowanych do 3 razy dziennie, najlepiej około 20 minut przed posiłkami.
SKLEP FABRYKI SIŁY
Szukasz dobrej odżywki?