SPIS TREŚCI:
1. Muzyka motywacyjna – rozeznanie
2. Wybierz najlepsze dla siebie
4. Obserwuj pojawiające się emocje
6. Systematycznie poszerzaj repertuar
1. Muzyka motywacyjna – rozeznanie
Zanim w ogóle zdecydujesz się włączyć muzykę, zorientuj się, czy jesteś
w ogóle w stanie pracować przy akompaniamencie dźwięków. Są osoby, które muzyki słuchają zawsze: biegając, pracując, czytając. Niektórzy jednak preferują skupić się na jednym konkretnym zadaniu. Sprawdź, przy jakich czynnościach muzyka podnosi twoje skupienie, a w jakich momentach wręcz przeciwnie – rozprasza cię.
SKLEP FABRYKI SIŁY
Najczęściej kupowane
2. Wybierz najlepsze dla siebie
To, czego słuchasz, ma znaczenie. Nie bombarduj się dźwiękami, których po prostu nie akceptujesz, tylko dlatego, że przeczytałeś, że ta muzyka jest energetyzująca lub kojąca. Ma być odpowiednia dla ciebie!
Jeśli chcesz wykorzystać muzykę do podkręcenia swojej motywacji, musisz odpowiednio dobrać jej gatunek oraz dostosować jej poziom głośności. Zauważ, że ten sam utwór zadziała na ciebie inaczej, gdy zadudni w twoich słuchawkach, niż gdy będzie stanowił ciche tło.
4. Obserwuj pojawiające się emocje
Dlaczego muzyka potrafi dodać skrzydeł i przynieść ulgę nawet podczas najtrudniejszego treningu? Muzyka dociera do naszych najbardziej pierwotnych pokładów osobowości. To właśnie dzięki temu, iż dźwięki regulują nasze emocje, mogą też zmieniać nasze nastawienie wobec wielu działań. Zwróć uwagę na emocje pojawiające się u ciebie, a uda ci się sprawniej je kontrolować.
Gdy już zidentyfikujesz swoje emocje podczas słuchania muzyki, odpowiedz sobie na pytanie, jakie mają one dla ciebie znaczenie. To, co osiągniesz dzięki muzyce, zależy od sensu, jaki jej nadasz.
6. Systematycznie poszerzaj repertuar
Nie zamykaj się w słuchaniu jednego gatunku czy jednego wykonawcy. Może okazać się, iż zmieniając tło muzyczne, wzbogacisz też swoje działanie, a na pewno dasz sobie na to szansę. Można powiedzieć – ile różnej muzyki, tyle różnej motywacji.
A może by tak podziałać i posłuchać muzyki razem? Trening z osobą, która podziela nie tylko twoje zamiłowanie do ćwiczeń, ale także podobnie reaguje na tę samą muzykę, to silny zastrzyk motywacyjny.
Ciekawe wykorzystanie muzyki polega na takim dostosowaniu się do niej, jakby stanowiła twój grafik albo była czuwającym nad tobą trenerem. Na przykład podczas ćwiczeń fizycznych ustalasz, że na każdy utwór przypada wzmacnianie poszczególnych grup mięśni, i trzymasz się tego przez z góry określony czas.
Uważaj na sytuacje, w których słuchasz tej samej muzyki w zupełnie odmiennych kontekstach. Muzyka, która towarzyszy ci podczas biegania, raczej nie sprawdzi się podczas relaksującej kąpieli, ponieważ obudzi zupełnie inny – nieodpowiedni w danym kontekście – zestaw emocji.
Muzyka może być potężniejsza od słowa – doceń jej wpływ na twoje nastawienie i korzystaj z szerokiego wachlarza doznań, który może ci zapewnić.
SKLEP FABRYKI SIŁY
Szukasz dobrej odżywki?