SPIS TREŚCI:
1. Czym jest reaktywne zapalenie stawów?
2. Objawy
3. Leczenie
1. Czym jest reaktywne zapalenie stawów?
Terminem reaktywne zapalenie stawów określa się jedną z chorób narządu ruchu, która zaliczana jest do spondyloartropatii – patologii o podłożu reumatycznym. Podobnie jak ŁZS (łuszczycowe zapalenie stawów), ZZSK (zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa) czy choroba Whipple’a reaktywne zapalenie stawów jest schorzeniem polegającym na występowaniu stanu zapalnego w obrębie połączeń stawowych, któremu towarzyszą objawy zapalenia kręgosłupa. Choroba ta niejednokrotnie jest spotykana pod nazwami takimi jak zespół Fiessingera i Leroya, zespół Reitera czy poinfekcyjne zapalenie stawów.
Choć przyczyna reaktywnego zapalenia stawów nie jest dokładnie poznana, istnieją przypuszczenia co do domniemanego modelu powstawania tej choroby. Najczęściej wspomina się tutaj o powikłaniach po przebytej infekcji w obrębie układów moczowo-płciowego, oddechowego lub pokarmowego. Inna teoria wiąże się z obecnością antygenu HLA B27, który zwiększa ryzyko rozwoju chorób o podłożu autoimmunologicznym. Przyjmuje się, że u osób posiadających wspomniany antygen występuje 50-krotnie większe ryzyko zachorowania na zespół Reitera niż u pozostałych. Niektórzy naukowcy podają, że istotny wpływ na rozwój poinfekcyjnego zapalenia stawów mają też wiek (choroba zwykle rozwija się między 20. a 40. rokiem życia) oraz płeć (mężczyźni chorują przeszło 15 razy częściej niż kobiety).
SKLEP FABRYKI SIŁY
Najczęściej kupowane
2. Objawy
Obraz kliniczny pacjenta chorującego na reaktywne zapalenie stawów charakteryzuje się kilkoma grupami objawów. Pierwszą z nich stanowią tak zwane symptomy stałe, które występują w każdej postaci tego schorzenia. Do niej zaliczamy liczne stany zapalne rozwijające się w różnych częściach naszego ciała:
– symetryczne jednostawowe bądź asymetryczne kilkustawowe – stany zapalne pojawiają się najczęściej w dystalnych częściach kończyn (dłonie
i stopy) i towarzyszą im silne dolegliwości bólowe oraz opuchlizna;
– przyczepy ścięgniste – ten rodzaj stanów zapalnych najczęściej dotyczy ścięgna Achillesa oraz stawu łokciowego;
– kręgosłup – zazwyczaj rozwija się w dolnej części pleców, co objawia się sztywnością, bólem krzyża oraz pośladków.
U osób, u których stwierdzono obecność opisywanego już antygenu HLA B27, często występuje stan zapalny w obrębie narządu wzroku. Patologiczny proces rozwija się zwykle w obrębie spojówki oka, ale może też dotyczyć rogówki lub tęczówki. Typowymi objawami zajęcia narządu wzroku są niekontrolowane łzawienie, przekrwienie oraz obrzęk.
Niejednokrotnie zespół Fiessingera i Leroya może powodować zmiany zapalne w układzie moczowo-płciowym. W przypadku kobiet najczęściej mowa o stanie zapalnym szyjki macicy i pochwy, podczas gdy mężczyźni borykają się z tym problemem w obrębie jąder, najądrzy, gruczołu krokowego lub pęcherzyków nasiennych. Objawy wskazujące na zajęcie przewodu moczowo-płciowego to ból oraz pieczenie podczas oddawania moczu, któremu towarzyszy wyciek biało-żółtej i mętnej wydzieliny.
Reaktywne zapalenie stawów może też doprowadzić do rozwoju szeregu innych problemów, które nie są bezpośrednio związane z narządem ruchu. Mowa tu między innymi o biegunkach czy bólu brzucha, patologiach w obrębie układu krążenia, co skutkuje zapaleniem mięśnia sercowego, a także zmianach w obrębie błon śluzowych i skóry. Te ostatnie zwykle skutkują rozwojem nadżerek w obrębie jamy ustnej, a także powstawaniem wykwitów na powierzchni stóp lub zmianami troficznymi paznokci. Oprócz tego reaktywne zapalenie stawów zwykle powoduje gorączkę i ogólne osłabienie organizmu.
3. Leczenie
Podstawowym warunkiem udanej terapii reaktywnego zapalenia stawów jest przede wszystkim znaczne ograniczenie aktywności ruchowej. W jej miejscu należy włączyć fizjoterapię bazującą na technikach relaksacyjnych oraz usprawniającej fizykoterapii. Minimalizacja ruchomości dotyczy w głównej mierze stawów, które zostały objęte procesem chorobowym.
Oczywiście nie sposób zapomnieć o farmakoterapii, która w przypadku poinfekcyjnego zapalenia stawów opiera się na stosowaniu niesteroidowych leków przeciwzapalnych oraz glikokortykosteroidów. Niejednokrotnie
w przypadku czynnego zakażenia bądź poważniejszych infekcji zaleca się wprowadzenie antybiotyku.
SKLEP FABRYKI SIŁY
Szukasz dobrej odżywki?