SPIS TREŚCI:
1. Co to jest mumio?
2. Właściwości
3. Po czym poznać mumio?
4. Opinie
1. Co to jest mumio?
Pod nazwą mumio kryje się substancja występująca w postaci wydzieliny naskalnej, której kolor jest zazwyczaj brunatny lub brązowo-szary. W wolnym tłumaczeniu mumio oznacza „oczyszczenie” lub „utrzymanie ciała”, ale niejednokrotnie można spotkać się z innymi terminami, np. skalny sok, krew gór, łza skalna.
Pochodzenie tej wydzieliny nie jest jednak do końca znane i przyjmuje się wiele hipotez na ten temat. Pierwsze badania na temat mumio zostały przeprowadzone na terenie byłego Związku Radzieckiego, a od 1961 r. produkt ten został dopuszczony do sprzedaży jako suplement diety dla osób z problemami układu kostnego. Specyfik ten ma jednak dłuższą historię, która sięga aż czasów tradycyjnej medycyny naturalnej.
W składzie mumio możemy odnaleźć wiele zarówno organicznych,
jak i nieorganicznych odczynników, które charakteryzuje dobra rozpuszczalność w środowisku wodnym. Proporcje zawartych składników są ściśle uzależnione od pochodzenia mumio. Przyjmuje się, że najbardziej wartościowy skalny sok pochodzi z terenów Ałtaju, Kazachstanu, Kirgistanu oraz Syberii.
Jakie bioaktywne substancje odnajdziemy w skalnej łzie? Jest ich niewyobrażalnie dużo – począwszy od bardzo rzadkich pierwiastków, jak cez, chrom, rubid czy stront, przez liczne makro- i mikroelementy, jak cynk, fosfor, kobalt, potas, wapń albo żelazo, a skończywszy na aminokwasach, fosfolipidach, olejkach eterycznych czy nawet witaminach (A, B, C, PP). Wiele składników nie zostało jeszcze do końca poznanych i potrzeba dalszych badań, by potwierdzić ich obecność.
SKLEP FABRYKI SIŁY
Najczęściej kupowane
2. Właściwości
W praktyce okazuje się, że skalny sok wykazuje wiele właściwości korzystnych dla ludzkiego organizmu. Wszystko zaczęło się od przypadku, gdyż pierwsze efekty stosowania mumio zauważyli myśliwi oraz tropiciele. Na podstawie obserwacji zwierzyny górskiej stwierdzili, że chore i ranne zwierzęta wykorzystywały mumio do zwalczania istniejących problemów. Od tego momentu zaczęto badać dokładny wpływ mumio na zdrowie.
Jak wcześniej wspomniano, pierwsze analizy na temat terapeutycznych właściwości skalnej łzy przeprowadzono w ZSRR. Dziesiątki badań wykonanych na zwierzętach dowiodły kilku sensacyjnych faktów. Mumio wykazuje w pewnym stopniu działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe,
a także uspokajające oraz hamujące postępujące procesy starzenia się organizmu. Rosyjscy uczeni wykazali też, że skalny sok pozwala na znaczną poprawę wzrostu nowych komórek ze szczególnym wskazaniem na wzmożenie procesu odbudowy uszkodzonego kośćca.
To nie koniec dobroczynnych właściwości naskalnej wydzieliny. Suplementy diety wykorzystujące mumio stanowią dobry sposób na regulację ciśnienia krwi, pracy serca oraz całej przemiany materii, wzmożenie mechanizmów detoksykacyjnych i poprawę funkcjonalności wątroby, znaczne polepszenie odżywiania komórkowego poprzez zwiększenie liczby erytrocytów i ilości hemoglobiny oraz eliminację procesów gnilnych wewnątrz ustroju.
Przypuszcza się, że górska krew pozwala też na wzmożenie aktywności mikro- i makrofagów, regeneracji membran komórkowych, a także wzrost skuteczności w walce z bakteriami i wynikającymi z ich obecności chorób. Do tych ostatnich zalicza się między innymi czerwonkę czy gruźlicę, a wszystko to za sprawą obecności grzybów mających właściwości podobne do penicyliny.
Istnieje jeszcze kilka domniemanych właściwości mumio. Przyjmuje się, że wpływa na kondycję seksualną mężczyzn. Suplementacja może w pewnym stopniu poprawić płodność, zwiększyć stężenie hormonu folikulotropowego pobudzającego spermatogenezę, a także wzmocnić aktywność dysmutazy ponadtlenkowej, która stanowi jedną z naturalnych barier ochronnych przed szkodliwym działaniem wolnych rodników.
3. Po czym poznać mumio?
Mumio jest suplementem diety i podobnie jak w przypadku innych preparatów z tej kategorii nie zawsze natkniemy się na produkty posiadające w sobie substancje o stuprocentowej czystości. Warto więc przed zakupem dowiedzieć się, jakie kryteria muszą zostać spełnione, aby mieć pewność, że rozpoczynamy kurację odpowiednim preparatem.
Prawdziwe mumio charakteryzuje się przede wszystkim gorzkawo-cierpkim zapachem żywicy, który jest przyjemny. W przypadku domieszek rozpuszczony suplement będzie wykazywał aromat kawy lub nafty, które najczęściej są dodawane jako wypełniacze.
W przypadku czystej łzy skał zwykle mamy do czynienia z czerwonym surowcem w postaci masy stałej, którego temperatura topnienia jest zwykle zbliżona do ciepłoty ludzkiego ciała. Dlatego naturalne mumio powinno ulec rozmiękczeniu w naszych dłoniach. Jeżeli nie zaobserwujemy takiej zmiany, to możemy być pewni obecności bitumu w postaci asfaltu lub żywicy.
Organiczna wydzielina naskalna charakteryzuje się też świetną rozpuszczalnością w wodzie, spirytusie ratyfikowanym oraz ludzkich płynach ustrojowych (tj. krwi, łzach, moczu, osoczu bądź ślinie). W przypadku syntetycznych postaci nie zauważymy podobnego zjawiska.
Jeżeli chodzi o dawkowanie mumio, kwestia ta nie została jeszcze dokładnie opracowana, przez co najczęściej wykorzystujemy orientacyjne porcje. W większości suplementów będziemy mieli do czynienia z ilością 0,2 g dla osoby dorosłej. Mumio w postaci proszku należy rozpuścić w wodzie lub mleku, a roztwór należy stosować zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie. Mumio należy przyjmować 30–60 minut przed posiłkiem.
4. Opinie
Na sam koniec należy zadać sobie pytanie, czy mumio to kolejny marketingowy chwyt, czy może jednak remedium na masę dolegliwości? Moim zdaniem prawda leży gdzieś pośrodku i należy potraktować ten suplement jako ciekawostkę.
Podobnie jak w przypadku powszechnie wykorzystywanych wody kokosowej czy fukoksantyny – warto mieć na uwadze, że taka substancja istnieje i zdawać sobie sprawę z jej prozdrowotnego działania. Jednak by mieć w pełni wyrobioną opinię na temat jej skuteczności, sami musimy sprawdzić jej działanie w praktyce. Niestety niewielka liczba naukowych analiz nie pozwala na bezsprzeczne potwierdzenie jej właściwości terapeutycznych.
SKLEP FABRYKI SIŁY
Szukasz dobrej odżywki?