5 zalet wołowiny!
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) umieściła czerwone mięso na 1. miejscu listy rakotwórczych substancji wraz z papierosami i azbestem. Kluczowe w tym przypadku jest jednak słowo „przetworzone”. Tak, przetworzone mięso i gotowe dania nie są dobre dla naszego zdrowia. Chyba nikt nie łudzi się, że hot dogi czy burgery z sieciówek mają więcej zalet niż wad. Nawet lubiane przez Polaków szynki trafiły na tę listę – a myśleliśmy, że tylko amerykański boczek jest zły. Jednak jeśli kupimy mięso od zaufanego sprzedawcy, który pozyskuje je z hodowli ekologicznej – w której krowy są wypasane na trawie – i sami przyrządzimy z niego domowe steki, szynki, pasztety czy nawet burgery, możemy bez obaw cieszyć się smakiem wołowiny. Cały raport odnosi się bardziej do chemicznych dodatków i konserwantów niż do samego mięsa.
SPIS TREŚCI:
3. Wątróbka wołowa – samo zdrowie

Określ swój cel treningowy, a my pomożemy Ci go osiągnąć.
Jakość wołowiny często oceniamy po kolorze, konsystencji, zapachu oraz ilości widocznego tłuszczu. Bezpośrednio po uboju tkanka mięśniowa mięsa bydlęcego nie nadaje się do spożycia. Jest twarda, gumowata i przede wszystkim źle trawiona przez ludzki organizm, a wartość odżywcza jest niska ze względu na słabą przyswajalność.
Mięso wołowe, zanim zostanie przeznaczone do spożycia, powinno dojrzeć. Proces ten następuje w trakcie przechowywania mięsa w temperaturze wyższej, niż wynosi temperatura zamarzania. Zachodzące wówczas zmiany zarówno struktury, jak i właściwości sprawiają, że mięso nadaje się do spożycia. W 2012 r. spożycie wołowiny przez jednego Polaka wynosiło ok. 2,1 kg rocznie, natomiast w 2000 r. ok. 10,7 kg rocznie, jak widzimy, jest to znacząca różnica.
Mięso wołowe charakteryzuje się wysoką zawartością łatwo przyswajalnego dla nas białka. Jego walory w dużej mierze zależą od ilości śródmięśniowej tkanki łącznej oraz rasy i wieku zwierzęcia. W skład tkanki łącznej zwierzęcia wchodzą głównie kolagen i w mniejszej ilości elastyna.
Mięso wołowe w porównaniu z innymi rodzajami mięsa zwierząt rzeźnych cechuje się dość niską zawartością tłuszczu. Zjadając 100 g polędwicy wołowej, dostarczamy 20,5 g białka i 3,5 g tłuszczu. Warto wspomnieć, że mięso wołowe jest dobrym źródłem witamin A, E, kobalaminy, tiaminy, pirydoksyny. Zawiera łatwo przyswajalne żelazo, dlatego warto wykorzystywać je w terapii anemii.
Mięso wołowe jest także źródłem kreatyny. Kreatyna ma za zadanie zwiększać zdolności wysiłkowe podczas treningów, dlatego też jeżeli jesteśmy bardzo aktywni fizycznie, wprowadźmy ją do swojego menu.
Ilość tłuszczu w wołowinie zależy w dużej mierze od jej rodzaju. Na przykład tak popularne w Polsce mięso wołowe rosołowe, np. szponder, w 100 g zawiera 15,7 g tłuszczu, dla porównania – 100 g polędwicy wołowej dostarczy 3,5 g tłuszczu. Widzimy więc znaczącą różnicę. W mięsie wołowym znajdziemy głównie tłuszcze nasycone (44%) i tłuszcze jednonienasycone (46%), w mniejszej ilości występują wielonienasycone kwasy tłuszczowe.
Taki stosunek kwasów tłuszczowych nie jest dla nas najkorzystniejszy, dlatego też zaleca się, aby stosować odpowiednie strategie, które mogą poprawić ten stosunek. Polegają one na zmianie jakości pasz zwierząt rzeźnych. Dzięki spożyciu wołowiny dostarczymy również CLA, czyli sprzężony kwas linolowy. Wpływa on korzystnie na zdrowie, wykazuje działanie antykancerogenne. Ilość CLA w mięsie wołowym również możemy zwiększyć poprzez modyfikację składu paszy zwierzęcej.
3. Wątróbka wołowa – samo zdrowie
Wątróbkę wołową, która wchodzi w skład podrobów, traktujemy często jako uboczny surowiec rzeźny. Jednak może być ona cennym surowcem o dużej wartości odżywczej. Zawiera duże ilości witamin A i B12. Witamina A jest niezbędna w procesach widzenia, wykazuje działanie przeciwutleniające, sprzyja regeneracji komórek, działa ochronnie na nabłonek. Wątróbka ze względu na wysoką zawartość witaminy A nie jest polecana kobietom w ciąży. Drugi główny składnik witaminowy wątróbki, witamina B12, odpowiada za prawidłowy stan układu nerwowego i erytropoezę, czyli wytwarzanie krwinek czerwonych. Jej niedobór prowadzi do anemii. Warto więc w przypadku problemów z morfologią wprowadzić ją do swojego menu.

Określ swój cel treningowy, a my pomożemy Ci go osiągnąć.
Bibliografia
Domaradzki P. et al., Zmiany właściwości fizykochemicznych i sensorycznych mięsa wołowego w zależności od warunków jego dojrzewania, „ŻYWNOŚĆ. Nauka. Technologia. Jakość” 2016, 3(106), 35–53.
Zymon M., Walory odżywcze i smakowe wołowiny oraz możliwości ich kształtowania, „Wiadomości Zootechniczne” 2012, 4, 93–98.
Kołczak T., Jakość wołowiny, „ŻYWNOŚĆ. Nauka. Technologia. Jakość” 2008, 1(56), 5–22.
Richard B. et al., Kreatyna, „Sport Wyczynowy” 2003, 1(457/458), 17–23.
-
-
~javandam21 listopad 2015
pomusl geniuszu. chyba logiczne ze hodowla bydla wymaga wiekszego wkladu finansowego
-
~wolowy dylemat28 listopad 2015
Pomysl geniuszu ile miecha mas ze swini, a ile z krowy. ee?
-
~Nicco1 grudzień 2015
Odpowiedź na tak postawione pytanie nie należy do najprostszych. Ja sugeruję kupić dobrego świniaka od chłopa ze wsi. Koszt: 500-600 zł za półtuszę 100-110 kg. Dodatkowo za "bicie" trzeba wyłożyć ok. 50 zł. Masz w pakiecie dobrą słoninę, schaby, polędwicę, super karkówkę, szynki i dużo mięcha na porządną kiełbachę wiejską. I to wszystko bez chemii. Na takim jedzeniu wszystko rośnie. Pozdrawiam
-
~lasuch2 grudzień 2015
Nicco wie o czym mówi, mam rodzinę na wsi i mniej więcej wiem jak wyglądaja takie biznesy.. Można kupić naprawdę dobrejj klasy mięsiwo, a jak jeszcze dobrze zagadasz z gospodarzem, który ma wedzarke to masz panie raj na ziemi. Zdrowe, pożywne miecho, nienafaszerowane chemia. I o to chodzi!
-
~NukNuk13 czerwiec 2017
Ja mieszkam na wsi w samym centrum Pl- same hodowle świń dookoła (i jak śmierdzi czasami!!!) dlatego ja bojkotujemy rozinnie wieprzowinę, w każdym wydaniu.
-
~KochamSteki8 lipiec 2020
Bo świnie zje wszystko, nawet własne gówno, więc łatwiej ją wykarmić.
-
-
~do geniusza21 listopad 2015
akurat kolego kilogram produkcji jednego kilograma miesa wolowego jest tanszy niz wieprzowego
-
~rafał22 listopad 2015
Oczywiście nie masz racji. Hodowla bydła jest o wiele droższa. Chociażby ze względu na fakt, że trwa około 2 lat, a więc 4 razy dłużej niż świń. Przy czym w odróżnieniu od hodowli trzody jest znacznie bardziej wymagająca, chociażby ze względu na potrzebę stosowania preparatów mlekowych w pierwszych tygodniach, a następnie poza paszą potrzebne są także kiszonki, oraz sianokiszonki, jak również codzienna wymiana ściółki.
-
~Anglik26 kwiecień 2018
Jedna krowa cieli Jednego cielaka max 2 .kura ma kolo 8 do 20 kurczat a swinia ma kolo od 3 do 12 prosiakow . Wolowine trudniej sie choduje I dluzej . Jest coraz mnie malych chodowli wolowiny na polskich wsiach jest to widoczne kidys w karzdym gospotarstwie rolnym bylo Kolo 3 Krow a teraz co niektuzy maja Krowe
-
-
~wolowina2 grudzień 2015
moze jakieś propozycje podania?
-
Maciej Jędrejko2 grudzień 2015
Burgery, bitki, grillowana, duszona w sosie - sposobów przygotowania jest naprawdę wiele !
-
-
~Martino25 kwiecień 2018
Ja Steki Miele latwiej mi sie je przyzadza . Zawsze wychodza :)
-
~wołowina1 sierpień 2018
kopara mi opadła gdy autor napisał, że kiszone produkty czy ocet jabłkowy zwiększa kwasowość bo są to produkty zasadowe obniżające ilość kwasu w żołądku (służą do odkwaszania organizmu) czyli zupełnie na odwrót
-
~00yuau10 luty 2019
Wołowina powinna być zakazana. Da się ją zastąpić innymi produktami, a proszę poczytać jaki wpływ na nasze środowisko ma hodowla krów.
-
~Xxx30 czerwiec 2019
Proponuję sprawdzić jaki wpływ na środowisko ma sprowadzanie awokado i innych owocków egzotycznych z drugiego końca świata. Może tego zakażemy?
-
-
~Mmm25 listopad 2019
No nie do konca wiem czy tezy na poczatku artykulu sa sluszne. Akurat w malych zakladach czy wrecz w domowych produkcjach uzywa sie najwiecej azotanow i azotunow- glownych skladnikow soli peklujacej. To nie sa konserwanty? To wlasnie azotyny sa najbardziej rakotworcze! Juz wole kupic wedline pure pikok w lidlu gdzie nie dodaje sie azotynow, naprawde ciezko znalezc innych takich producentow. Poza tym wiesza sie psy na wolowinie z mc donaldsa ale z tego co wiem, akurat samo mieso jest tam dobrej jakosci i stanowi 100 proc miesa, bez konserwantow. Duzo mniej zdrowe sa tluste frytki, sosy i prawdopodpbnie przetworzone mieso drobiowe.
-
~Aloes20 lipiec 2020
Wołowinę kupuję tylko seznowaną i tylko w sklepie Kiszeczka bo mają sprawdzoną od lat i nigdy się nie nacięłam, żeby coś było nie tak.
Dlaczego wołowinę cechuje istotnie wyższa cena niż np wieprzowinę?