Sauna a odchudzanie
Korzystanie z sauny to zabieg powszechnie stosowany w odnowie biologicznej, wykorzystuje się go także do celów leczniczych, kosmetycznych lub higienicznych. Coraz częściej z sauny można skorzystać w siłowniach, na basenach czy w klubach fitness, ich popularność rośnie. Często uważa się jednak, że korzystanie z sauny to jeden ze sposobów na pozbycie się tkanki tłuszczowej. Czy rzeczywiście tak jest?
SPIS TREŚCI:
1. Sauna – czym charakteryzuje się sauna?
3. Kto może z niej korzystać, a kto nie powinien?
4. Sauna i jej wpływ na odchudzanie

Określ swój cel treningowy, a my pomożemy Ci go osiągnąć.
1. Sauna – czym charakteryzuje się sauna?
Istnieje kilka rodzajów saun. Jedną z nich jest sauna fińska (sauna sucha). Panująca w niej wilgotność powietrza jest niska, zaś temperatura powietrza wynosi 75–110°C. Ściany kabiny i jej stopnie wykonane są z drewna, aby uchronić osoby korzystające przed poparzeniem. Powietrze jest ogrzewane za pomocą pieca zwanego ogniskiem sauny, mogą je nagrzewać również grzałki podgrzewające kamienie.
Polewanie kamieni w trakcie zabiegu powoduje krótkotrwałe zwiększenie zawartości pary wodnej w powietrzu. W kabinie zazwyczaj jest możliwa regulacja dwóch lub trzech poziomów. Najwyższy oznacza najwyższą temperaturę i jednocześnie najniższą wilgotność, dlatego najlepiej rozpocząć kąpiel w saunie od poziomu niższego i stopniowo poddawać się działaniu wyższej temperatury. Drugi rodzaj to sauna parowa, zwana też łaźnią rzymską. Temperatura w niej panująca wynosi ok. 50°C, jest w niej jednak bardzo duża wilgotność, która sięga nawet 100%. Nie ma w niej stopni, a wnętrze wykonane jest z ceramiki, kamienia bądź akrylu. W trzecim rodzaju sauny, saunie mokrej, wilgotność sięga do 100%. Która z nich jest najlepsza? To zależy od indywidualnych preferencji i oczekiwań.
Należy także wspomnieć o kabinie infrared, która często jest mylona z sauną, ale prócz tego, że jedna i druga oddziałują ciepłem, nic więcej ich nie łączy. Infrared działa na innych zasadach – różnica dotyczy sposobu emitowania ciepła. Kabina infrared ma działanie lecznicze, sauna prozdrowotne. Infrared wykorzystuje podczerwień do bezpośredniego ogrzania ciała, sauna tradycyjna wykorzystuje powietrze w pomieszczeniu.
Pierwszą zasadą korzystania z sauny jest zachowanie godzinnego odstępu od ostatniego posiłku. Zabieg powinno wykonywać się z pustym pęcherzem. Ciało powinno być czyste i suche. Ubranie nie jest wskazane. Najlepiej korzystać z sauny nago, ale jeśli nie jest to możliwe, okrycie powinno być wykonane z naturalnego materiału i nie powinno zawierać metalowych elementów (aby nie poparzyć ciała). Najlepiej okryć się ręcznikiem.
Korzystanie z sauny składa się z dwóch faz: ciepłej i zimnej. Jest to podstawowa zasada –naprzemienne ogrzewanie i ochładzanie ustroju. Zabieg bez fazy ochładzania nie ma sensu, a nawet może być szkodliwy. Fazy trwają 5–12 minut. Łączny czas kąpieli w saunie wynosi 10–25 minut. W fazie nagrzewania przebywamy w komorze sauny.
Nagrzewanie powoduje wzrost przemiany materii o ok. 11%. Po 3 minutach zaczyna się zwiększone wydzielanie potu. Naczynia krwionośne są wtedy rozszerzone, a temperatura ciała może sięgać 39°C. Wzrasta częstość pracy serca, zmniejsza się napięcie mięśni gładkich, co powoduje łatwiejsze oddychanie. W fazie ochładzania należy skorzystać z natrysku lub wskoczyć do basenu. Nie może być to gwałtowne. W tej fazie częstość akcji serca zmniejsza się, powinna kończyć każdą wizytę w saunie.
Z racji tego, że wizyta w saunie jest sporym obciążeniem dla organizmu, należy po niej odpocząć ok. 20 minut i uzupełnić płyny. Najlepiej, by była to woda mineralna lub sok pomidorowy, który zawiera dużą ilość potasu.
3. Kto może z niej korzystać, a kto nie powinien
Sauna jest dobra dla osób, które są chore na gościec, cierpią na choroby zwyrodnieniowe stawów, przewlekłe stany zapalne narządów rodnych, bóle mięśni, trądzik. Pomaga się zrelaksować i odpocząć. Nie mogą z niej korzystać osoby chore i przeziębione, z gorączką, chore na choroby zakaźne, jaskrę, choroby układu krążenia, choroby nowotworowe, choroby nerek i wątroby, cierpiące na zaburzenia wydzielania wewnętrznego oraz kobiety w ciąży.
4. Sauna i jej wpływ na odchudzanie
Sauna zdecydowanie nie wpływa na spalanie tkanki tłuszczowej i odchudzanie. Spadek wagi odnotowywany po wizycie w saunie wynika z utraty wody z organizmu, która wynosi 400–800 ml. Po uzupełnieniu płynów waga wróci o normy.
Kąpiel w saunie to znakomity sposób na regenerację organizmu, poprawia również wydolność, jednak bez odpowiedniej diety i ćwiczeń samo chodzenie do sauny nie spowoduje utraty zbędnych kilogramów.
-
-
~braz11 luty 2016
Dlaczego nie? Kilka miesięcy temu zainstalowałem w domu saunę fińską, niewielką, ale jednak i działa rewelacyjnie. Nie trzeba wiele miejsca, żeby ją zamontować, a bardziej komfortowo niż wśród obcych ludzi.
-
~Marko3 marzec 2016
A co, jak jest gorąco latem, to sam ci się topi tłuszcz? Do spalania tkanki tłuszczowe potrzeba przemian metabolicznych inicjowanych od wewnątrz, wysiłku fizycznego, odpowiedniego jedzenia. Jasne, sauna sprzyja odchudzaniu - pomaga szybciej zregenerować się mięśniom po treningu, więc mozna dawac z siebie więcej; oczyszcza organizm z toksyn, a zalegające złogi też utrudniają jakiś progres w chudnięciu. Słowem - saunę dobrze jest włączyć do odchudzania, ale zwracajmy uwagę na inne jej pozytywne aspekty.
-
~Nie4 styczeń 2019
I co z tego,?
-
-
~trejs1 lipiec 2016
Tłuszczu nie, ale toksyny już tak :) Braz, a z usług jakiej firmy korzystałeś? Bo się zastanawiam nad M+J.
-
~Luca7 luty 2019
Przede wszystkim tak jak wspomnial autor artykulu sauna jest dosc sporym wysilkiem dla organizmu. Podwyzsza tetno i termogeneze. Mysle ze 3 sesje po 15 minut w saunie mozna spokojnie przyrownac do srednio-intensywnego treningu cardio. Spalanie kalorii nie jest jakies kolosalne ale z cala pewnoscia podkreca ona metabolizm
-
~Baran11 luty 2019
A może byście tak wpadli na to że w saunie spalamy bardzo dużo kalorii i dzięki temu można wspomóc odchudzanie. To że tracimy głównie wodę to każdy wie, ale można sprawdzic ile kalorii się spala w saunie i wtedy byłby to artykuł na poziomie , a tak to badanie w kółko o tym co każdy już wie
-
~Fit29 kwiecień 2019
30 kcal w 15 minut to dużo ?
-
~Anka20 październik 2019
Spalanie kalorii w saunie znikome...jak przy spoczynku. 100 kg mężczyzna ok 300 kalorii na godzinę. Jeśli jest w niej 15 minut to już zaledwie 75...ktoś o wadze 65 kg spali w tym czasie ok 35 kalorii czyli łyżeczkę cukru. O czym tu więc pisać?
-
~wwa29 listopad 2019
Wyższa temperatura może na trochę przyśpieszyć metabolizm i sprawić, że w spoczynku spalimy więcej, ale raczej nie są to zawrotne wartości
-
-
~by Raff16 luty 2019
Hehe, jeżeli sauna wypaca tłuszcz to zapraszamy na patelnie :) tam wszelaki tłuszcz roztapia się w trymiga..
O_o ale mamo, on przecież nie znika tylko zmienia formę. Yhy synku, a to co z Ciebie wylatuje w saunie to nie tłuszcze, tylko woda.. surprise :p-
~Kasia25 wrzesień 2019
Sauna nie tylko powoduje utratę wody , toksyn ale Przede wszystkim podkręca krążenie krwi serce zaczyna pompowac większa ilość krwi co za tym idzie dla organizmu jest to wysiłek samo pocenie również więc jak można mówić że nie tracimy kalori ? Dlaczego zalecany jest po saunie odpoczynek ? Każde wydzielanie toksyn z organizmu to wysiłek dla niego . Ruch diety zbilansowane jak najbardziej sauna również będzie przydatna :-)
-
-
~wwa29 listopad 2019
Na stronie jednego ośrodka wyczytałam, że pobyt w saunie na podczerwień spala 900 kcal *facepalm* czuję że gdyby to była prawda to światowy problem otyłości rozwiązany ;)
-
~Michal804 październik 2021
Ja myślę o swojej saunie w domu. Co o tym sądzicie?
tłuszczu nie da się wypocić ludzie!