Powstanie krawata datuje się na 1660 rok, kiedy to król Francji Ludwik XIV zainspirował się fragmentem materiału, który wystawał u szyi przy strojach chorwackich żołnierzy. Ta dość ekstrawagancka, jak się początkowo wydawało, ozdoba oficjalnego stroju bardzo szybko przyjęła się we Francji

i na całym świecie. Dziś krawat to najważniejszy element stroju mężczyzny. Dodaje elegancji, a właściwie dobrany podkreśla wyjątkowość i świadczy

o dobrym smaku osoby, która go nosi.


SPIS TREŚCI:

1. Wiązanie krawata, czyli jak prawidłowo zawiązać krawat?

2. Sposoby wiązania krawata

3. Długość krawata

4. Modne krawaty

5. Jaki krawat do niebieskiej koszuli, a jaki krawat do czarnej koszuli?

 

1 / 4
A jaki Ty masz cel? Nie trać czasu i zacznij już dziś! Skorzystaj z profesjonalnej opieki.
Określ swój cel treningowy, a my pomożemy Ci go osiągnąć.



1. Wiązanie krawata, czyli jak prawidłowo zawiązać krawat?

Wiązanie krawata, o czym z całą pewnością wielu panów się przekonało,

w kilku pierwszych próbach nie jest czynnością łatwą. Jednak szanujący się mężczyzna powinien opanować do perfekcji przynajmniej jeden ze sposobów wiązania krawata.


Naukę wiązania krawata można porównać do nauki jazdy na rowerze. Początkowo wydaje się to bardzo trudne, ale po kilku porażkach w końcu udaje się opanować tę trudną sztukę na niezłym poziomie. Ponadto wiązanie krawata i jazda na rowerze mają wspólną cechę – wystarczy nauczyć się zarówno pierwszego, jak i drugiego, a raz zdobyta umiejętność zostaje już na całe życie!



2. Sposoby wiązania krawata

Z pomocą poniższych sposobów każdy nauczy się, jak zawiązać krawat krok po kroku!


Najczęściej prezentuje się prosty sposób wiązania krawata. Jest to najpowszechniejsza, a przy tym najmłodsza oraz najprostsza metoda wiązania tego eleganckiego dodatku. To prawdopodobnie tej metody większość chłopców została nauczona przez kolegów bądź ojców. Opiera się ona na pięciu prostych i zgrabnych ruchach.


Kolejnym sposobem wiązania krawata jest sposób półwindsorski. Tak zawiązany krawat jest nieco szerszy niż krawat zawiązany prostą metodą. Do jego zawiązania jednak wymagana jest już nieco bardziej zaawansowana technika. Fabryka Siły Sklep


Najstarszym, a przy tym najbardziej skomplikowanym sposobem wiązania krawata jest sposób windsorski. Jest to najszerszy, a przy tym najbardziej elegancki rodzaj więzła, który dodatkowo w znakomity sposób podkreśla całość stroju. Warto jednak pamiętać o tym, aby ze względu na szerokość więzła stosować go do koszul o szerokim rozstawie kołnierzyków.


3. Długość krawata

Długość krawata to często istotna informacja dla osoby, która chce wyglądać naprawdę elegancko. Wielu mężczyzn jednak nie zdaje sobie sprawy z te-go, że długość ich krawata ma większe znaczenie. Przez to można na ulicach spotkać panów, którzy naprawdę świetnie prezentowaliby się w ele-ganckim garniturze, gdyby nie źle dobrany pod względem długości krawat. Nie może być on ani za krótki, ani za długi. Krawat odpowiedniej długości powinien sięgać do paska od spodni garniturowych.


Długość to nie wszystko. Istotna jest także szerokość krawata. Osoby noszące bardzo szerokie krawaty uchodzą za odważne i ekstrawaganckie.


4. Modne krawaty

Ciężko jest jednoznacznie wskazać najmodniejsze krawaty, gdyż w dzi-siejszych czasach moda dopuszcza wszelakie połączenia strojów, dzięki czemu o wiele łatwiej nie tylko znaleźć swój własny unikatowy styl, ale również przesadzić i ubrać się na granicy dobrego smaku. Podobnie sprawa wygląda w przypadku krawata.


Najpopularniejsze są krawaty gładkie w jednolitym kolorze. To właśnie taki krawat powinno zakładać się na oficjalne spotkanie. Najlepiej jeśli jest czarny bądź ciemnogranatowy. To kolory uważane za najbardziej eleganckie.


Na luźniejsze spotkania, które wymagają jednak oficjalnego stroju – jak urodziny babci czy rodzinne wyjście w niedzielę do restauracji – można wybrać krawat w prążki. Ten rodzaj krawata wywodzi się z Wielkiej Brytanii

i do dziś łączy w sobie elegancję oraz luźne podejście do oficjalnego stroju.


Mężczyzna, który chce wyglądać modnie, będzie unikał krawatów w kó-łeczka, różne wzorki, a także krawatów różnokolorowych (chyba że są one charakterystycznym dodatkiem członków określonej grupy, np. w przypadku partii politycznej Samoobrona był to krawat w czerwono-białe paski). Niedopuszczalne są również krawaty przedstawiające obrazy bądź postacie bajkowe czy nawet realne. Takie krawaty być może przykuwają uwagę, odbierają jednak to „coś” osobie, która je nosi i z całą pewnością nie świadczą o wyczuciu stylu i elegancji.


5. Jaki krawat do niebieskiej koszuli, a jaki krawat do czarnej koszuli?

Ogólnie należy wybierać krawat, który na tle koszuli będzie widoczny. Odpada w związku z tym dobór krawata w kolorze identycznym bądź zbliżonym do koloru koszuli. Zasada ta dotyczy koszul kolorowych oraz koszuli białej.


Tak więc do koszuli niebieskiej najlepiej wybrać krawat w kolorze ciemnogranatowym. Jest on elegancki oraz lepiej komponuje się z kolorem niebieskim niż czerń.


Sytuacja nieco inaczej prezentuje się zaś w przypadku koszuli czarnej. Do niej możliwy jest dobór czarnego krawata. Dzieje się tak, ponieważ kolor czarny jest uznawany za elegancki. Ponadto zawsze można wykazać się ekstrawagancją i wybrać do czarnej koszuli krawat biały bądź czerwony.