Wszystko o tatuażach
Tatuaż to czasowe bądź permanentne zdobienie ludzkiego ciała. W Polsce osobom starszym nadal kojarzy się z więziennictwem. Warto wspomnieć o tym, że praktycznie codziennie na całym świecie powstają nowe wzory tatuaży. Jak powstały pierwsze tatuaże? Czy zrobienie tatuażu jest dobrym pomysłem?
SPIS TREŚCI:
3. Tatuaże a zagrożenia, które mogą za sobą nieść
4. Jeśli chcesz sobie zrobić tatuaż, najpierw dokładnie to przemyśl

Określ swój cel treningowy, a my pomożemy Ci go osiągnąć.
Obecnie zdobienie ciała tatuażami stało się bardzo popularne. W Polsce oraz innych krajach na świecie coraz więcej osób decyduje się na taki zabieg. Ta forma zdobienia ciała znalazła również swoje miejsce w kosmetologii, gdzie makijaż permanentny służy do poprawienia niedoskonałości urody.
Historia pierwszych tatuaży jest bardzo bogata i sięga jeszcze czasów przed naszą erą! Świadczą o tym zachowane do dziś pozostałości po dawnych cywilizacjach. Przykładowo w starożytnej Grecji tatuażem odznaczano ważne i zasłużone osoby, zaś w latach 300–100 p.n.e. w Chinach tatuażami nagradzano najbardziej mężnych wojowników.
Zdaniem badaczy tatuaże mogły mieć wiele znaczeń powiązanych z obrzędami czy wierzeniami. Dowiedziono jednak, że najczęściej były one związane z zajmowaną pozycją. Co ciekawe, najstarszy tatuaż odnaleziono w Nubii i datuje się go na 2000 r. p.n.e.!
Tatuaże zaczęły wychodzić z użytku, gdy plemiona zaczęły przekształcać się w państwa. Wówczas widoczna oznaka określonej pozycji przestała być potrzebna. Jednak, jak pokazuje historia, popularne zdobienia przetrwały do dziś. Na nowo przypomniał ludzkości o tatuażu w 1773 r. James Cook, który w swojej książce wspomniał o zdobieniu ciała przez ludność zamieszkującą wyspy na wodach południowych.
Nowożytne początki tatuażów sięgają czasów więziennictwa. To właśnie tam zaczęły powstawać pierwsze tatuaże więzienne. W taki sposób oznaczano między innymi więźniów obozów koncentracyjnych podczas II wojny światowej. Współcześnie osoby ze starszego pokolenia niesłusznie utożsamiają osoby noszące tatuaże z więźniami i recydywistami.
Zdobienia ciała przetrwały po dziś dzień wśród niektórych kultur, w których tatuaż jest nie tylko ozdobą ciała, ale również ma nieść przekaz. Jego posiadanie może być związane z zajmowaną pozycją czy specjalnymi zasługami w małej wiosce. Tatuaż może świadczyć o przynależności do danej społeczności.
Oczywiście tak wykonane tatuaże pozostawiają wiele do życzenia, a sterylność zarówno narzędzi, jak i warunków, w których zostały wykonane, jest wątpliwa. Tatuaż wykonany bez zachowania należytej higieny może być początkiem wielu chorób, w tym m.in. zakażenia wirusem HIV czy żółtaczki.
Począwszy od XX wieku tatuaż stał się bardzo popularny. Zatracił przez to swoją dawną funkcję, którą było komunikowanie swojej pozycji i przynależności do danej społeczności. Dziś w głównej mierze pełni funkcję upiększającą. Oczywiście nadal ważne jest to, aby miał znaczenie dla posiadacza, ale w wielu wypadkach pełni funkcję jedynie dekoracyjną.
Warto dodać, że z biegiem czasu tatuażami zaczęli zajmować się profesjonaliści. Tatuażyści to dziś profesjonalni i świetnie wykwalifikowani pracownicy. Dzięki temu nie tylko poprawiła się jakość wykonywanych dzieł, ale również zwiększyło się bezpieczeństwo dzięki odpowiednio sterylnemu środowisku wykonywania tatuażu.
3. Tatuaże a zagrożenia, które mogą za sobą nieść
Podjęcie decyzji o wykonaniu „dziary" powinno być dobrze przemyślane. Na samym początku należy wybrać studio tatuażu, które cieszy się dobrą opinią. Niedopuszczalne jest wykonywanie tego typu zdobień u osób, które nie posiadają odpowiednich kwalifikacji. Na pewno widzieliście w Internecie przykłady fatalnie wykonanych tatuaży, których można się tylko wstydzić.
Robienie tatuażu w miejscach, które nie są do tego przeznaczone, również niesie za sobą ryzyko, że narzędzia (np. maszynka do tatuażu) nie są sterylnie przechowywane oraz odpowiednio przygotowane do zabiegu. Podczas robienia tatuażu zostaje przerwana ciągłość skóry. Igła maszynki ma styczność z krwią, co podnosi ryzyko zarażenia się np. wirusem żółtaczki.
4. Jeśli chcesz sobie zrobić tatuaż, najpierw dokładnie to przemyśl
Decyzja o pierwszym, jak i kolejnych zdobieniach powinna być dokładnie przemyślana, o ile nie jest to czasowy tatuaż z henny. Warto nie tylko zastanowić się nad przekazem oraz głównym motywem, ale wybrać tatuażystę, który cieszy się renomą i który będzie w stanie przedstawić zainteresowanemu co najmniej kilka projektów.
Bardzo ważne jest to, w jakim miejscu wykonuje się „dziarę”. Najlepiej, aby było to w pełni przystosowane do tego typu usług studio tatuażu. Od renomy studia uzależniona jest także cena zabiegu. Najtańsze są małe dzieła, do których zalicza się tatuaże na nadgarstku bądź napisy. Oczywiście najdroższy jest tatuaż na plecach, którego wykonanie może zostać podzielone na kilka sesji. Cena zależna jest także od liczby użytych barwników. Z opinii miłośników tatuażu wynika, że wykonanie go na żebrach jest najbardziej bolesne.
Przed samym zabiegiem warto porozmawiać o tym, jak należy dbać
o świeży tatuaż. Na jakość dzieła w początkowej fazie gojenia może mieć wpływ zbyt długa kąpiel, używanie nieodpowiednich kremów, opalanie się czy picie alkoholu.
Usuwanie tatuażu to zabieg nie tylko bolesny, ale również bardzo kosztowny. Co ciekawe, nie wszystkie barwy są możliwe do usunięcia
za pomocą lasera. Dotyczy to między innymi koloru białego, żółtego oraz pomarańczowego.
-
-
Maksym Riznyk7 wrzesień 2015
Trudno żeby ludzkie czaszki i krzyży nie odstraszały :D
-
~pracodawca7 wrzesień 2015
O takich to nawet nie ma Pan co wspominać, nawet drobniejsze "dziary" nie są mile widziane.
-
Maksym Riznyk8 wrzesień 2015
Dla tego ja mam w miejscu w którym nie widać. Dopiero kiedy wchodzę na Freestyle widać ;)
-
Brzezmic1 październik 2016
Tatuaż to kwestia gustu, tak jak makijaż, kolczyki, uroda itd. Czy bierze Pan pod uwagę makijaż i np. stan paznokci swoich pracowników/kandydatów? Osobiście nie przeszkadza mi wytatuowany np. ekspedient tak jak np. ekspedientka z okropnie zrobionym makijażem( co jest kwestią gustu bo wg kogoś możebyć pięknie umalowana). Pan jest pracodawcą więc to Pana sprawa, ale wg mnie hipokryzją jest jeżeli bierze Pan pod uwagę tatuaż a pozwala nosić kolczyki, albo robić sobie makijaż lub doczepiać tipsy - nie każdy ma chęć oglądać czyjeś "szpony", "błyskotki" czy "malowidła" na twarzy. Wielu ludzi to odstrasza. Tak samo ubiór, zachowanie, sposób mówienia itd. Znajdą się zwolennicy i przeciwnicy. Pana firma, Pana sprawa. Komentarz wg mnie ma ślady braku tolerancji. Chyba, że wszyscy Pana pracownicy to "szarzy", przeciętni "Kowalscy", neutralni dla otoczenia.
-
Adrian-29536815 grudzień 2017
Brzezmic dobrze powiedział. Ja pracuję w korpo, korpo wie że mam, a ja się z tym nie kryję. Nawet są przypadki gdzie wyższy management posiada sporą ilość tatuaży. I wszyscy robią dobrze swoją robotę, nikogo nie obchodzi co kto ma na rękach tylko jak się ubiera, co prezentuje sobą i jaką ma wiedzę.
-
~Hgtvv21 kwiecień 2019
Możemy podać sobie ręce
-
-
~arek28 wrzesień 2015
Miałem nadzieję przeczytać tutaj coś o powiązaniu z kulturystyką - co z tatuażem w przypadku rozrostu ciała etc. myśle, że warto to dodać :)
-
~Anna22 czerwiec 2017
Co do tatuaży - zgadzam się z Panem Pracodawcą - w trosce o klientów stara się aby pracownicy nie wyróżniali sie zbytnio. Pan Brzezmic z kolei nie ma racji - tatuaż to jednak zupełnie coś innego niż fatalny makijaż. Mi osobiście bardzo podobają się tatuaże lae niestety - nie do każdej pracy "pasują". Trzeba to zrozumieć.
-
-
~Straciłem czas28 marzec 2018
Beznadziejny tekst. Same banały.
-
~kkkk13 kwiecień 2018
Warto zwrócić uwagę, że tatuaże, nawet te najlepiej wykonane, wraz z czasem bardzo tracą na swojej urodzie. Misterna dziara może być powodem do dumy przez pierwsze 5 lat, ale po 15/20 będzie już tylko szpecić.
-
~Hgty21 kwiecień 2019
Zgadza się tylko że mało kto o tym wie
-
~Zatroskany Obywatel29 sierpień 2019
Mam tattoo od 10 lat i wyglądają jak by co dopiero sie zagoiły.
Tatuaż wygląda na tyle dobrze na ile dba o niego właściciel...
-
-
~Adam15 grudzień 2018
U mnie w moim mieście najłatwiej poznać ludzi z nizin społecznych mieszkających w blokach socjalnych po tatuażach.
-
~też szczery22 czerwiec 2024
Naprawdę tyle tam ludzi co woli zainwestować w tatuaż niż w mieszkanie?
-
-
~Dzidek13 styczeń 2019
Banał... Prosty teks i treść ... Większość "odziaranych" ludzi te rzeczy wie .. Spodziewałem się przeczytać coś o rozroście ciała i tatuażu ... W końcu dotyczy to portalu w którym artykuły dodają Trenerzy personalnie ...
-
~Zatroskany Obywatel29 sierpień 2019
Widać Pan Pracodawca zatrudnia w pewnym stopniu uboższą część społeczeństwa. Dobry tatuaż jest równy wysokiej canie. Więc nigdy nie rozumiem jak ktos może określić os. z rekawkiem wartym 20 koła "pagolą lub recydywą"
-
~Janko14 styczeń 2020
Zatroskany Obywatelu, jeśli kogoś stać na tatuaż za "20 kół", to jeszcze nie świadczy o jego poziomie. "Przedsiębiorcy" z niektórych branż noszą np. złote łańcuchy o większej wartości a jakoś nikt ich specjalnie nie szanuje :-)
-
Zanim zrobicie sobie tatuaż, dwa razy się zastanówcie. Jestem pracodawcą i nawet jeżeli widzę, że człowiek jest wykształcony i ma doświadczenie, tych z tatuażami od razu odrzucam. Czemu? Przy kontaktach z klientem nie każdy ma chęć oglądać czyjeś "dziary". Wielu ludzi to odstrasza.