Motywacja jest nieodłączną częścią ludzkiej egzystencji. Zauważmy, że kiedy podejmujemy zwykłe codzienne wyzwania, szukamy odpowiednich pobudek zachęcających do działania, a co za tym idzie – przeprowadzamy w głowie kalkulację ewentualnych zysków i strat. Jeśli tych pierwszych potrafimy odnaleźć więcej, wówczas z chęcią podejmujemy się wykonania danego zadania – odnaleźliśmy więc sens, odnaleźliśmy w sobie motywację.

 

SPIS TREŚCI:

1. Wprowadzenie – brak motywacji

2. Nie mogę się poddać

3. Motywacja do działania niezbędna

4. Zawsze dasz radę

 

1 / 4
A jaki Ty masz cel? Nie trać czasu i zacznij już dziś! Skorzystaj z profesjonalnej opieki.
Określ swój cel treningowy, a my pomożemy Ci go osiągnąć.

 

 

1. Wprowadzenie – brak motywacji

Jeśli w zwykłym szarym życiu przeciętnego pana N. swoistym motorem napędzającym do działania jest motywacja, jak niezbędna będzie ona w codzienności sportowca. Każdy, kto chociaż raz próbował podjąć walkę z własnymi słabościami, wie, że bez odpowiedniego podejścia i nastawienia nie sprostałby temu wyzwaniu.

 

Dobrze wiemy, że ciężki trening – może nie dziś, nie jutro, ale kiedyś w przyszłości – przyniesie wymarzone efekty. Zauważmy jednak, że motywacja, niczym fortuna, jest kapryśna i... przemija. Co zrobić w przypadku, gdy zabraknie nam chęci do działania, gdy nasza motywacja do podjęcia wysiłku pryśnie niczym bańka mydlana?

 

2. Nie mogę się poddać

Po pierwsze zawsze kieruj się zasadą: „Nie mogę się poddać!”. 
To niepozorne, można by nawet powiedzieć banalne stwierdzenie potrafi zdziałać naprawdę wiele. Dlaczego nie wolno mi się poddać? Na to pytanie odpowiedzi jest wiele – nie możesz przecież zawrócić w połowie drogi, włożyłeś w pracę nad sobą tyle wysiłku, wylałeś tak wiele kropli potu.

 

Być może już dobiegasz do mety i... chcesz zawrócić?! W takim momencie?! Zastanów się raz jeszcze – czy naprawdę nie dasz rady? Czy naprawdę twoje zmagania z samym sobą są banalne i niepotrzebne? Pomyśl, ile osiągnąłeś do tej pory, przypomnij sobie, gdzie byłeś na początku swojej drogi, a gdzie jesteś teraz i... odpowiedz sobie sam, czy to wszystko nie miało sensu? Fabryka Siły Sklep

 

3. Motywacja do działania niezbędna

Po drugie nierzadko motywacja do działania tak szybko nas ogarnia, jak szybko nas opuszcza. Często z chęcią, pod presją chwili, podejmujemy się jakiegoś zadania, by za chwilę stwierdzić, że była to pochopna, nieprzemyślana decyzja. Przecież ja wcale nie muszę tego robić, po co mam się męczyć?

 

Powiedzmy sobie wprost: z tego typu podejściem do życia nie wstawałbyś nawet rano z łóżka, bo jaki miałoby to sens? Nawet jeśli wydaje ci się, że to, co zamierzasz zrobić, jest banalne i pozbawione sensu, to co ci szkodzi spróbować? Być może zostaniesz mile zaskoczony.

 

Może przez swoje działanie pokażesz otaczającym cię ludziom i sobie samemu, że było warto. Pomyśl, jaką sprawisz sobie satysfakcję, gdy osiągniesz zamierzony cel.

 

Pomyśl o tych zazdrosnych spojrzeniach znajomych, którzy w ciebie nie wierzyli, a ty... dałeś radę, osiągnąłeś zamierzony cel! Być może nie była to wielka bitwa, ale nikt nie odbierze ci tego tytułu, bo przecież w swojej bitwie jesteś zwycięzcą!

 

4. Zawsze dasz radę

Po trzecie, gdy akurat na samym początku walki z własnymi słabościami zabraknie ci motywacji do działania, nigdy nie stwierdzaj, że nie dasz rady. Skąd możesz mieć pewność, że to, co zamierzasz zrobić, nie jest akurat dla ciebie? Skąd stwierdzenie, że nie jesteś do tego stworzony? Przecież nawet nie spróbowałeś!

 

Tak jak każdy z nas w swoim życiu powinien kierować się zasadą głoszącą, że nie wolno oceniać ludzi po okładce, tak samo ty nie możesz oceniać pochopnie postawionego przed sobą zadania. A co za tym idzie – nie oceniaj, nie umniejszaj samemu sobie. Przecież nie masz wiele do stracenia. Jeśli faktycznie sobie nie poradzisz, będziesz mógł stwierdzić z czystym sumieniem, że miałeś rację, to było zadanie ponad twoje siły.

 

Jeśli jednak ci się uda i osiągniesz to, co wydawało się, że jest poza twoim zasięgiem, wówczas dopiero poczujesz, jak silną i nieugiętą jesteś osobą. Zauważ, że cokolwiek się stanie i tak będziesz wygranym. Więc czy masz coś do stracenia?

 

Motywacja do działania jest naszym indywidualnym odczuciem. Róbmy więc wszystko, by mieć jej jak najwięcej. Jeśli mimo wszystko pewnego dnia zabraknie ci odpowiedniej zachęty, wróć do tego artykułu, być może dzięki niemu odnajdziesz to, co na chwilę straciłeś.