Trening FBW. Plan treningowy na masę
20-latek pierwsze treningi na siłowni ma już za sobą, dlatego w artykule pojawią się informacje przydatne zarówno dla osób, które na siłowni pojawiają się po raz pierwszy, jak i dla tych, które ćwiczą od dłuższego czasu (co najmniej rok).
SPIS TREŚCI:
1. Osoba początkująca – trening FBW
2. Osoba zaawansowana – trening SPLIT
3. Kompletny plan odżywiania
4. Postaw na masę mięśniową!

Określ swój cel treningowy, a my pomożemy Ci go osiągnąć.
1. Osoba początkująca – trening FBW
Osoba dopiero rozpoczynająca swoje zmagania z ciężarami powinna skupić się na podstawowym, równomiernym rozwoju całego ciała. To w końcu jest kwintesencja sportów sylwetkowych, dlatego też treningi na rozwój wybranych grup, jak klatka piersiowa czy ramiona, na razie odchodzą na boczny tor. Na nie w przyszłości być może również przyjdzie czas.
Full body workout (czyli w skrócie FBW) to o wiele lepsze rozwiązanie, pozwalające na jednej sesji treningowej, trwającej niekiedy 30–45 minut, zaangażować do rozwoju główne grupy mięśniowe. Trening rozpoczyna się od największej z nich (nogi), a kończy na najmniejszej (biceps lub brzuch).
2. Osoba zaawansowana – trening SPLIT
Osoba, która ćwiczy od dłuższego czasu (co najmniej rok) i chce wypracować typową dla kulturysty sylwetkę, może zastosować metodę SPLIT. Można ją dowolnie modyfikować według własnych upodobań.
Metoda SPLIT jest szczególnie skuteczna w przypadku osób, które każdej grupie mięśniowej chcą poświęcić nieco więcej uwagi, a co za tym idzie – efektywniej je rozwijać. Niekiedy grupy słabsze wymagają treningu dwa razy w tygodniu.
Takie kombinacje umożliwia metoda SPLIT. Daje ona szansę na pełen rozwój głównych i pobocznych grup mięśniowych. Dzięki niej można skupić się na szczegółach perfekcyjnie działającej zbroi, jaką jest umięśnione i wyćwiczone ciało.
Trening na siłowni nie może istnieć bez odpowiedniego zdrowego odżywiania. Tylko przez działanie w sposób kompletny można pobudzić swoje mięśnie do rozwoju i osiągać przy tym zakładane rezultaty.
Dieta to element sportu. Szczególnie ważna jest ona w sportach sylwetkowych, w których trening, dieta, regeneracja oraz suplementy są codziennością. Ich brak lub niepełne wprowadzenie jednej z tych pozycji może zachwiać równowagę i sprawić, że na efekty ćwiczeń będzie trzeba długo poczekać.
20-latek w swoich treningach powinien postawić na rozwój masy mięśniowej. Jest to idealny wiek do budowania muskulatury, która będzie utrzymywać się później (oczywiście, gdy nie wprowadzi się nagłych zmian w diecie lub nie zrezygnuje z treningu) i świadczyć o prawdziwym zamiłowaniu do ciężarów.