Napoje energetyczne to łatwo dostępne i szybkie źródło pobudzenia, którego niekiedy może nam brakować. Jednak czy zastanawialiście się, jaki wpływ na nasze ciało mają ich składniki (poza kofeiną)? Jeżeli tak, to zapraszam do przeczytania poniższego tekstu. Sprawdzimy, z czym mamy do czynienia!

 

SPIS TREŚCI:

1. Glukuronolakton – składnik napoju energetycznego

2. Tauryna – składnik napoju energetycznego

3. Glukuronolakton i tauryna – suplementacja

 

1 / 4
A jaki Ty masz cel? Nie trać czasu i zacznij już dziś! Skorzystaj z profesjonalnej opieki.
Określ swój cel treningowy, a my pomożemy Ci go osiągnąć.

 

 

1. Glukuronolakton

Glukuronolakton to organiczny związek chemiczny należący do grupy laktonów. Cząsteczka ta jest bardzo częstym składnikiem napojów energetycznych. Te produkty zawierają zwykle 10–60 mg tej substancji. Zbyt mała liczba badań uniemożliwia potwierdzenie bezpieczeństwa suplementacji tym preparatem przez człowieka. Mimo że jest postrzegany jako substancja ochronna dla zdrowia.


Glukuronolakton powstaje na skutek metabolizmu glukozy w wątrobie i stanowi prekursor do syntezy innych substancji, jak ryboza czy tauryna. Efektami tego są produkcja glikogenu i usprawnienie procesów energetycznych w naszym organizmie.

 

Glukuronolakton wpływa korzystnie na koncentrację, naczynia krwionośne, zmniejsza uczucie zmęczenia oraz wykazuje działanie detoksykacyjne. Warto również wspomnieć, że glukuronolakton usprawnia proces syntezy kolagenu i ma charakter antyproliferacyjny.


2.Tauryna

Tauryna należy do biogennych aminokwasów, powstaje w wyniku degradacji cysteiny. Ludzki organizm w niewielkim stopniu samodzielnie produkuje ten związek w jelitach, mózgu czy wątrobie. Jednak w sposób naturalny występuje w grochu, mięsie, ostrygach, rybach i soczewicy.


Tauryna odpowiada przede wszystkim za sprzężenie kwasów żółciowych przed uwolnieniem ich z wątroby. Prowadzi to do zwiększenia ich rozpuszczalności i ułatwia ich trawienie w układzie pokarmowym. Preparat ten pomaga też w transporcie kreatyny do mięśni oraz przyśpiesza regenerację powysiłkową. Wpływa na rozwój tkanki mięśniowej oraz poprawia sprawność psychoruchową.

  Fabryka Siły Sklep

Suplementacja tauryną może być zalecana w celu poprawy wydajności organizmu w czasie wysiłku.


3. Suplementacja i informacje dodatkowe

Najbardziej powszechna dawka glukuronolaktonu w ciągu dnia wynosi 800 mg na kilogram masy ciała. Taka porcja najczęściej występuje w napojach energetycznych. Napoje z tą substancją nie są wskazane dla diabetyków, dzieci i młodzieży poniżej 16. roku życia oraz kobiet w ciąży. Skutki uboczne występują najczęściej po spożyciu większej dawki preparatu niż jest to zalecane. Przedawkowanie może doprowadzić do uszkodzenia układu nerwowego, serca, a nawet śmierci.


Suplementacja tauryną zakłada, że dawka w granicach od 5 do 2000 mg przynosi pożądane efekty. Z kolei dobowa porcja w wysokości 3 g

nie prowadzi do wystąpienia skutków ubocznych. Zalicza się do nich zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego oraz wrzody żołądka.

 

Komentarze(20)
    • ~maniak
      3 wrzesień 2015

      dobry temat poruszyliscie.

      • Maciej Jędrejko
        4 wrzesień 2015

        Dziękuję i mam nadzieję, że znajdzie Pan inne równie ciekawe prace ;)

      • ~maniak
        4 wrzesień 2015

        i to nie jedną!

    • ~black
      3 wrzesień 2015

      czy jest znaczaca roznica pomiedzy poppularnymi markami energetyków a ich tanszymi odpowiednikami?

      • Maciej Jędrejko
        4 wrzesień 2015

        w większości przypadków nie gdyż prawie 90% z nich bazuje na ww. składnikach. Jednak pozostałe 10% (których to nazw z wiadomych powodów nie wymienię) może różnić się np. większą zawartością kofeiny/tauryny albo jakimś dodatkowym składnikiem (np. guarana albo żeń-szeń).

      • ~orbit
        4 wrzesień 2015

        w takim razie, jeżeli już ktoś decyduje się na zakup takiego specyfiku nie ma co przepłacać

      • Maciej Jędrejko
        9 wrzesień 2015

        Warto sprawdzać zawartość kupowanych produktów, ale jak napisałem - w większości produktów skład jest powielany.

    • ~energetyk
      3 wrzesień 2015

      pamiętam jak w podstawówce kumple robili zawody, czy cos takiego na picie tego g#wna, dobrze ze im pikawy wyrobily

      • Maciej Jędrejko
        4 wrzesień 2015

        Bardzo kiepska dyscyplina oraz sposób zaimponowania. Dobrze, że nikomu nic się nie stało bo sam znam realne przypadki gdzie osoba przy nadużyciu tychże napojów wylądowała w szpitalu. Pamiętajmy, że umiar tyczy się każdego suplementu!

      • ~energetyk
        4 wrzesień 2015

        slyszalem kiedys od chrzestnej, ze pewnej osobie regularne spozywanie energetykow znacznie postarzylo serce. Mloda osoba, ale pikawka na poziomie emeryta

      • Maciej Jędrejko
        7 wrzesień 2015

        Uzasadnieniem takiej sytuacji jest nadmierna podaż substancji stymulujących, które wymuszają nadmierną pracę serca. Stres również postarza ze względu na angażowanie naszego organizmu do pracy w stanie nadmiernego napięcia. Wszystko musi być odpowiednio zrównoważone, dlatego stan nienaruszonego zdrowia określa się mianem HOMEOSTAZY (co w języku greckim można tłumaczyć jako "Równy Stan").

      • ~szafka
        8 wrzesień 2015

        No dobrze, tylko jak utrzymać stan homeostazy, w galopującym za pieniądzem świecie. Nie uczestniczyć w tym wyścigu? Znaczy dać się wyrzucić z mieszkania? Nie ma kiedy odpoczywać, albo się pracuje i się ma, albo klepie się bide. Taka prawda Panie Jędrejko.

      • Maciej Jędrejko
        9 wrzesień 2015

        A czy nie lepiej zamiast gnać za tłumem spróbować by to tłum zwolnił i dostosował się do naszego tempa? Dobrze wiem o czym Pan mówi, ale pieniądze to nie wszystko - ważne aby w całym tym szalonym wyścigu znaleźć taką prędkość aby się nie zmęczyć, a dobrze czuć...Pani(e) Szafka ;).

    • ~matex
      12 listopad 2015

      to wazny artykul, powinniscie go czesciej wspominac

    • ~kandydat
      19 listopad 2015

      Raz na jakiś czas sięgnę po energy drinka, aczkolwiek to w ostateczności. Kilka razy, jak byłem w trasie, gdzie jednego dnia miałem do robienia 1500km i byłem senny, czasami też jak miałem ważne spotkanie, a nie byłem wypoczęty. Ogólnie oszukiwania Naszego organizmu, nigdy nie wyjdzie nam na dobre, szczególnie na dłuższą metę.

    • ~vist
      4 maj 2017

      dużo wnoszący przydatny wpis, pozdrawiam

      • Maksym Riznyk
        16 maj 2017

        Cieszymy się, że trafiliśmy w gust :)

    • ~emilrlz
      5 czerwiec 2018

      Mam rozumieć że nic złego w składzie nie ma?

    • ~Karolinka26
      12 luty 2019

      To nie sa wszystkie skladniki

    • ~justuda
      13 czerwiec 2019

      Lubie tigera, smak mi odpowiada, delikatnie pobudza, piję raz na jakiś czas, jak mma potrzebę czy ochotę.