Buty treningowe. Popraw swoje treningi i biegaj szybciej
Wybór butów do biegania to podstawowy problem, z którym musi zmierzyć się każdy biegacz. Czym kierować się przy wyborze specjalistycznego obuwia? W tym artykule na przykładzie kilkuset kilometrów praktyki i zużyciu kilkudziesięciu par butów odpowiemy na to pytanie.
SPIS TREŚCI:
1. Buty biegowe
2. Przed zakupem
3. Jakie buty do biegania?
4. Amortyzacja. Kluczowy element
5. Bieżnik i stabilność
6. Tanie buty do biegania

Określ swój cel treningowy, a my pomożemy Ci go osiągnąć.
1. Buty biegowe
Jeśli chodzi o buty, powinniśmy zaufać przede wszystkim specjalistom: sprzedawcom obsługującym sklep biegacza oraz fizjoterapeutom lub lekarzom. Za pierwszym razem z pewnością nie będzie nam się chciało wybrać na konsultacje lekarskie, ale z czasem zobaczymy, że ewentualne kontuzje same nas do tego zmuszą.
Ważne bowiem przed wyborem obuwia jest określenie stopnia pronacji
i występowania ewentualnych schorzeń typu płaskostopie lub haluksy. Lekarz może nakazać nam zakupienie odpowiednich wkładek ortopedycznych w celu korekcji wady lub zalecić specjalne ćwiczenia na wzmocnienie mięśni podeszwowych. Najważniejsze będą ćwiczenia.
Zazwyczaj jest tak, że to, czego najmniej nam się chce, przynosi najlepsze rezultaty. Może być też tak, że wrócimy bez żadnych przeciwwskazań,
a głównym problemem stanie się już wyłącznie wybór odpowiedniego buta.
2. Przed zakupem
Jeśli więc dostaniemy nakaz zakupienia wkładek, zabierzmy je koniecznie do sklepu. Jeśli nie, zabierzmy wyłącznie dobry humor. Na miejscu sprzedawca zapewne zapyta nas o stopień pronacji (nawracania) naszej stopy. Tutaj na podstawie tzw. testu wodnego (położenie stopy na mokrej powierzchni i odciśnięcie jej na kartce papieru) stwierdzimy, że nasza pronacja jest prawidłowa, nadmierna lub nie występuje w ogóle (supinacja). Sprzedawca zapyta nas też zapewne o to, jak dużo biegamy i po jakiej powierzchni. Na tej podstawie pokaże nam kilka par butów, które na miejscu będziemy mogli przymierzyć.
Tutaj liczyć się będzie już wyłącznie nasz osobisty gust. Buty do biegania damskie i buty do biegania męskie zawsze różnią się wielkością i ciężarem. W sklepie biegowym będzie miało to znaczenie w kontekście wielkości asortymentu. Czym więcej par butów, tym większa możliwość manewru.
3. Jakie buty do biegania?
Na czoło, jeśli chodzi o wybór, wychodzi przede wszystkim dopasowanie buta. Kiedy założysz but, wsuń wskazujący palec z tyłu na piętę. Jeśli nie zdołasz poruszyć palcami stopy, but jest za mały. Ważna też jest szerokość. Nie może być tak, że but zbytnio upija nas w palce.
Może być oczywiście tak, że but z czasem ulegnie "rozbiciu", ale czasami, jeśli np. nasza stopa nadmiernie spuchnie, może się to skończyć jego starciem. Ważne jest więc, jak widać, określenie, jaki stopień pronacji lub supinacji ma nasza stopa. Przy dopasowaniu buta zawsze też poruszajmy kilka razy naszym największym palcem u stopy. Górna powłoka buta zazwyczaj zrobiona jest z lekkiego, syntetycznego materiału, który nieraz przybiera kształt siatki z dużymi otwartymi oczkami.
Musimy się tutaj liczyć ze zdarciem tego materiału, dlatego poruszając palcami, określmy siłę rozciągnięcia siateczki. Górna powłoka musi być solidną konstrukcją. W czasie biegania i marszu często zdarza się, że się potykamy czy zawadzamy o jakiś stopień. Narażamy wówczas czubek naszych butów na rozdarcie. Nie patrzmy więc przy wyborze butów na ich design, ale na solidność.
4. Amortyzacja. Kluczowy element
Kolejna rzecz to odpowiednia amortyzacja. Zróbmy w sklepie wieloskok, skok w górę, z miejsca, nie wstydźmy się tych sprawdzających ćwiczeń. Jest to potrzebne do określenia jak miękko ląduje w bucie nasza stopa. W czasie stawiania stopy, czy to w trakcie biegu, czy skoku nasze palce przesuwają się na przód buta. Musimy wyczuć jak bardzo.
Zauważymy też przy tym, czy nasza stopa po prostu nie ślizga się po bucie, co jest elementem dyskomfortu w czasie biegu. Amortyzacja buta może być większa lub mniejsza. Jeśli biegamy po twardych nawierzchniach (tartan szosa, utwardzony grunt), wybierajmy buty z większą wkładką amortyzującą. Jeśli z kolei naszymi ścieżkami biegowymi są zazwyczaj pola, trawa i leśne szlaki, skupmy się na tej mniejszej.
Wytrawni biegacze mają zazwyczaj po kilka par butów w zależności od tego, po jakich nawierzchniach biegają.
5. Bieżnik i stabilność
Ostatnia rzecz ważna przy wyborze to bieżnik buta i jego stabilność. Wzmocniona gumą węglową podeszwa musi dobrze trzymać się terenu. Ryzyko poślizgu istnieje zawsze, ale dzięki odpowiedniej przyczepności można to ryzyko zminimalizować. Stabilność buta to element, który możemy sprawdzić, przykucając i uginając staw skokowy.
Czy stopa nie wychodzi nam wówczas z buta? Czy cholewka nie powoduje nadmiernego ucisku? But powinien być giętki, przez co zbliżony jak najbardziej do gołej stopy, która powinna czuć komfort.
Przy zakupie obuwia zawsze zwracamy uwagę na cenę. Buty do biegania Lidl czy buty do biegania Nike to wasze najczęstsze zapytania, jeśli chodzi
o wybór. Te z Lidla z pewnością wyróżnią się najkorzystniejszą ceną. Warto jednak przetestować je równie solidnie, jakby miało się to odbywać w sklepie biegacza. Cena ma znaczenie, ale stanowi też pułapkę. Wyższa cena nie zawsze bowiem oznacza lepszą jakość produktu.
Na pierwszy plan zawsze powinien wysuwać się nasz komfort. Uwadze nie powinien umknąć też okres gwarancyjny. Jeśli but nie jest objęty jakąkolwiek gwarancją, lepiej dać sobie spokój z jego zakupem.
-
-
~wiktor17 wrzesień 2015
zgadzam się w 100%!
-
-
~prawda17 wrzesień 2015
Szczerze mowiac to jest roznica jak sie w biegach w tanich marketowych, a jak sie biega w butach z haczykiem - logo
-
~monster12 listopad 2015
biegam w butach na korty - świetnie się sprawdzają
-
~pryx13 listopad 2015
nie polecam biegania w halowkach, zwlaszcza po nawierzchni betonowj/asfaltowej
-
Maksym Riznyk16 listopad 2015
Dokładnie, stawy "przestaną z nami współpracować " :(
-
~pryx17 listopad 2015
tutaj kolega monster, dobrze zauważył, ze całkiem przyjemnie biega się w kortach
-
-
~prestiz nike21 listopad 2015
Ja kupuje nike, maja najlepszy stosunek ceny do jakosci, nie przereklamowanie, wytrzymale.
-
~miko28 grudzień 2015
Myślę, że NEw Balance aktualnie wypadają najlepiej pod względem kilku parametrów, na pewno amortyzacja, stabilizacja i wytrzymałość tworzywa w NB jest najlepsza. Mam model 980 i sprawdzałem już na różnych nawierzchniach i spisują się naprawdę dobrze.
-
Maksym Riznyk26 styczeń 2016
Również zauważyłem, że ta firma ma dobrą jakość butów.
Jak do sportu tak i w noszeniu na co dzień.
-
-
~ccolka25 styczeń 2016
U mnie ważne są dobre buty, dobry i wygodny dres, dobra rozgrzewka i od niedawna mój trener zalecił mi smarowanie się takim specjalnym kremem rozgrzewającym aby uniknąć jakich kol-wiek kontuzji stosuje go przed i po wysiłku. I jak na razie efekty w bieganiu są rewelacyjne:)
-
Maksym Riznyk26 styczeń 2016
Takie kremy sprawdzają się bardzo dobrze.
To prawda. -
~Kanaki21 czerwiec 2016
Jaki to krem ?
-
Maksym Riznyk7 lipiec 2016
przed zawodami stosuje Bengaj ale ostatnio dowiedziałem się, że w dłóższym okresie czasu nie zaleca się, ze względu negatywnego wpływu na stawy. kolega z włoch przywiózł jakąś maść z lokalnych roślin, powiem, że efekt super miałem. 20 EUR kosztowała butelka mała.
-
w sumie buty do biegania to chyba podstawowa sprawa tuż po motywacji