Alanina – właściwości, zastosowanie, działanie
Aminokwasy, zwłaszcza te zaliczane do grona związków białkowych, są niezbędne dla ludzkiego organizmu. Stanowią one fundamentalny składnik do syntezy cząsteczek proteinowych, które jak wiadomo są konieczne do prawidłowego rozwoju naszych mięśni. Kolejnym opisywanym aminokwasem jest alanina, która dość jednoznacznie kojarzy się z jednym z popularnych suplementów, jakim jest beta-alanina. W niniejszym tekście przybliżamy jej rolę w organizmie, a także zastosowanie w sporcie.
SPIS TREŚCI:
1. Czym jest alanina?
2. Alanina – działanie
3. Alanina – dawkowanie
4. Alanina – opinie
5. Alanina – cena

Określ swój cel treningowy, a my pomożemy Ci go osiągnąć.
1. Czym jest alanina?
Alanina to kolejny organiczny związek chemiczny zaliczany do 22 aminokwasów proteinowych, które stanowią podstawę do syntezy cząsteczek białkowych. Ze względu na swój endogenny charakter alanina może być syntezowana samodzielnie przez nasz organizm. Proces produkcji tej substancji odbywa się przy udziale pirogronianu i innych aminokwasów, wśród których wymienia się cysteinę, glutaminian oraz znaną z kompleksu BCAA walinę. Sama alanina stanowi główny punkt niezwykle istotnego szlaku metabolicznego w ludzkim ustroju, który określany jest jako cykl glukozowo-alaninowy. Oprócz tego alanina jest związkiem występującym m.in. w osoczu krwi oraz płynie gruczołu krokowego znanego lepiej jako prostata.
Z uwagi na endogenny charakter alaniny mamy do czynienia ze związkiem, którego niedobory są praktycznie nieodnotowywane. Niedostatek tego aminokwasu występuje w przypadkach skrajnego niedożywienia, któremu towarzyszy długotrwały niedobór białka. Alanina może być jednak w prosty sposób uzupełniona wraz z pożywieniem. Jej głównymi źródłami są oczywiście produkty o wysokiej zawartości protein, takie jak mięso, jaja, ryby czy żelatyna. Również niektóre rośliny strączkowe, kasza jaglana, orzechy arachidowe, otręby i zarodki pszenne, a także nasiona dyni bądź słonecznika mogą stanowić alternatywny sposób (np. dla wegan) na uzupełnienie poziomu alaniny.
2. Alanina – działanie
Podstawa właściwość alaniny jest nierozerwalnie związana z wyżej wspomnianym szlakiem glukozowo-alaninowym, który stanowi analogiczną reakcję chemiczną do cyklu kwasu mlekowego. Mechanizm ten w dużym uproszczeniu polega na przenoszeniu cząsteczek azotu pomiędzy tkanką mięśniową a wątrobą. Dzięki temu, na drodze procesów transaminacji, alanina zapewnia stały transport glukozy do erytrocytów i mózgu, które w przeciwieństwie do tkanki mięśniowej nie potrafią wykorzystywać kwasów tłuszczowych jako alternatywnego źródła energii. Oczywiście część powstałej glukozy zostaje też przeniesiona do mięśni. Alanina jest więc jednym z kluczowych elementów prawidłowego przeprowadzenia glukoneogenezy.
Każdy sportowiec zna suplement diety określany mianem beta-alaniny, który jest wykorzystywany jako środek służący do znacznej poprawy siły i wytrzymałości mięśniowej. Jak sama nazwa wskazuje, alanina jest jednym z czynników tworzących ten związek. Sama beta-alanina odpowiada za nasilenie produkcji karnozyny – związku pozwalającego na znaczną poprawę pracy mięśniowej poprzez oddziaływanie na tempo kurczliwości poszczególnych włókien. Co więcej, stanowi też jeden z elementów zapewniających poprawne odżywianie mięśni. Efektem tego jest ułatwiony rozwój naszych mięśni w zakresie gęstości oraz rozmiaru, to z kolei prowadzi zarówno do powiększenia masy, jak i ogólnej rozbudowy sylwetki.
Alanina niesie za sobą szereg innych korzyści dla ludzkiego ustroju, które można określić mianem dodatkowych funkcji. Endogenny aminokwas białkowy stanowi jeden ze składników kwasu pantotenowego (witaminy B5), łagodzi objawy delikatnego przerostu gruczołu krokowego, a także bierze udział w syntezie przeciwciał stanowiących pierwszą linię obrony naszego systemu immunologicznego.
3. Alanina – dawkowanie
Alanina w większości przypadków stanowi składnik mieszanek okołotreningowych, których zadaniem jest zwiększenie siły oraz wytrzymałości mięśniowej. Na obecnym rynku suplementów diety istnieją też specyficzne kompleksy BCAA, które dodatkowo zostały wzbogacone o alaninę w celu poprawy regeneracji i eliminacji skutków potreningowego zmęczenia organizmu. Niestety ze względu na brak monopreparatów nie istnieją skonkretyzowane dane na temat jej dokładnego dawkowania.
4. Alanina – opinie
Analizując dokładne właściwości alaniny, można w dość prosty sposób określić, że jest jednym z aminokwasów, które poleca się sportowcom. Jednoznacznie udowodniony udział alaniny w procesie transportu energii pod postacią glukozy stanowi dobry argument do wykorzystania jej w suplementacji, która ukierunkowana jest na poprawę wyników treningowych. Co więcej, alanina jest składnikiem jednego z najbardziej powszechnych boosterów treningowych – beta-alaniny. Można więc śmiało przyjąć, że poprzez swój energotwórczy i promobilizujący charakter alanina znajduje zastosowanie jako preparat intensyfikujący efekty płynące ze zbilansowanej diety oraz właściwie dostosowanego planu treningowego.
5. Alanina – cena
Jak zostało wspomniane, alanina nie występuje w postaci samodzielnego suplementu. Związek ten najczęściej można spotkać jako jeden ze składników boosterów treningowych oraz kompleksów okołotreningowych, których zadaniem jest nasilenie siły i wytrzymałości mięśniowej. Niektóre preparaty bazujące na BCAA także posiadają dodatek alaniny w celu wzmocnienia ich całkowitego działania.
Cena suplementów z alaniną jest podyktowana szeregiem czynników, np. marką producenta, ilością porcji, całkowitą gramaturą produktu czy formułą odżywki. Punkty sprzedaży preparatów dla sportowców, a także nasz sklep internetowy, stanowią miejsca w których można zakupić suplementy z alaniną.