Bezpieczne suplementy diety
Sport to zdrowie, dobra dieta to podstawa, a suplementy? Suplementy to uzupełnienie diety i po części środki mogące poprawić nasze wyniki sportowe. Suplementy są wszędzie i otaczają nas z każdej strony, ale czy można przyjmować je bezkarnie? Czy są bezpieczne? Przeanalizujmy to!
SPIS TREŚCI:
1. Czym w ogóle są suplementy diety?
2. Kontrowersyjna grupa suplementów odchudzających
3. Składniki suplementów... co tam tak naprawdę jest?
4. Jak postrzegane są suplementy w odniesieniu do leków?
Określ swój cel treningowy, a my pomożemy Ci go osiągnąć.
1. Czym w ogóle są suplementy diety?
Uogólniając, suplementy diety to środki specjalnego przeznaczenia żywieniowego, których celem jest uzupełnienie diety w mikro- lub makroskładniki. Są skoncentrowanymi wersjami mikro- i makroelementów lub pojedynczych substancji, które wykazują udowodniony efekt fizjologiczny lub odżywczy.
Suplementy występują pod postacią kapsułek, tabletek, proszku, płynów
i żeli. Stosowanie suplementów może przyczynić się do poprawy stanu zdrowia, kondycji lub zapobiegać występowaniu chorób i schorzeń.
2. Kontrowersyjna grupa suplementów odchudzających
Wiele suplementów w sklepach i aptekach jest opatrzona nazwą „suplementy na odchudzanie". Jednak nie wszystko złoto, co się świeci – dlatego zobaczmy, co trzeba wiedzieć o suplementach odchudzających.
Rozróżniamy cztery podgrupy produktów wspierających odchudzanie:
– spalacze tłuszczu (termogeniki), to produkty zawierające głównie związki organiczne pochodzenia naturalnego, mające za zadanie zwiększać termogenezę i nasilać lipolizę poprzez ingerencję w naturalne procesy organizmu i zwiększanie temperatury ciała. Są zalecane przy jednoczesnym stosowaniu diety redukcyjnej i programu treningowego;
– blokery apetytu (środki zmniejszające łaknienie) to preparaty wytwarzane na bazie ekstraktów i substancji roślinnych uzyskiwanych najczęściej z alg i owoców. Większość ma właściwości pęczniejące i pod wpływem wody wypełniają żołądek, dając uczucie sytości. W nadmiarze powodują jednak silne wzdęcia i biegunki;
– preparaty oczyszczające ciało to grupa suplementów odchudzających oparta o ekstrakty roślin moczopędnych (brzoza, pokrzywa itp). Nie mają żadnego wpływu na utratę tkanki tłuszczowej usuwają tylko nadmiar wody z organizmu. Stosowane w nadmiarze, gdy nie zapewniamy odpowiedniej podaży płynów, mogą wręcz zahamować procesy spalania tkanki tłuszczowej;
– preparaty na płaski brzuch to suplementy zawierające głównie składniki mineralne i błonnik, które niwelują wzdęcia – przez co wydaje się, że brzuch jest mniejszy. Nie mają one żadnego wpływu na termogenezę czy spalanie miejscowe tkanki tłuszczowej. Nadużywanie powoduje jeszcze większe wzdęcia niż były początkowo.
3. Składniki suplementów... co tam tak naprawdę jest?
Odchudzające suplementy diety poza mikroelementami zawierają przeróżne związki bioaktywne takie jak sole, enzymy, bioflawonoidy, kwasy, alkaloidy itp. Jedne są mniej inne bardziej aktywne w organizmie. Jedne można przedawkować, wywołując szereg dolegliwości takich jak: bóle głowy, omdlenia, zaparcia, biegunki, drżenie rąk, przyspieszony rytm serca, zwiększona temperatura i ciśnienie krwi, krwotoki z nosa, uczucie suchości w ustach, zaś inne są bezpiecznie wydalane w razie przyjęcia zbyt dużej dawki jednorazowej.
4. Jak postrzegane są suplementy w odniesieniu do leków?
Według ustawodawstwa Unii Europejskiej suplementy diety nie są traktowane jak leki. W Polsce suplementami zajmuje się Główny Inspektor Sanitarny wraz z podległymi mu urzędami. Suplementy z racji opisów i for-my występowania mogą być często mylone z lekami, jednak w myśl prawa nie mogą one posiadać właściwości produktów leczniczych. Leki przywra-cają równowagę zakłóconą przez proces chorobotwórczy, a suplementy uzupełniają dietę działając prozdrowotnie i profilaktycznie.
Istnieje jeszcze pogranicze czyli grupa produktów, które mają te same składniki, jakie występują w lekach lub działanie przypisywane lekom.
Nie można jednak ich reklamować jako leków.
W odróżnieniu od leku, który leczy choroby, suplement wspomaga równowagę i utrzymanie prawidłowych procesów zachodzących
w organizmie. Zadaniem suplementów nie jest leczenie, tylko pomoc
w zapobieganiu. Dlatego stosują je ludzie zdrowi.
Suplementy są zdrowe i bezpieczne pod warunkiem, że są stosowane jako uzupełnienie zbilansowanej diety i nie przesadzamy z ich ilościami.
Są jednak pewne schorzenia, które eliminują możliwość stosowania niektórych suplementów; np. w wypadku kamicy nerkowej czy antybiotykoterapii nie powinno się przyjmować preparatów mineralnych
z uwagi na wapń, który w nadmiarze wzmaga kamicę, oraz żelazo i magnez, które w nadmiarze spowalniają skuteczność niektórych antybiotyków.
Dlatego podstawą jest świadomość swojego stanu zdrowia i tego, co decydujemy się suplementować. Gdy posiadamy tę wiedzę i rozsądek, suplementy diety wyjdą nam tylko na zdrowie.