HMB działanie, opinie i dawkowanie
HMB to suplement budzący wiele kontrowersji. Opinie osób, które miały
z nim styczność, są różne. Jedni chwalą produkt ze względu na właściwości antykataboliczne i anaboliczne, inni zaś kwestionują efekty jego stosowania. Czy warto stosować suplement diety HMB?
SPIS TREŚCI:
1. Czym jest HMB?
2. Jakie pełni funkcje?
3. Jak dawkować suplement?

Określ swój cel treningowy, a my pomożemy Ci go osiągnąć.
HMB, czyli beta-hydroksy-beta-metylomaślan, jest pochodną leucyny, a więc aminokwasu rozgałęzionego wchodzącego w skład BCAA. Jego śladowe ilości znajdują się w pożywieniu, np. w grejpfrutach, lucernie czy mięsie ryb.
HMB po raz pierwszy zostało odkryte przez dra Stevena L. Nissena. Jest to badacz pracujący na Uniwersytecie Iowa. Od tamtej pory preparat stał się jednym z wielu dostępnych środków na rynku suplementów diety.
Obecnie HMB zaliczane jest do suplementów o działaniu antykatabolicznym. Innymi słowy, głównym zadaniem preparatu jest ochrona mięśni przed ich degradacją. Jednak przypisuje mu się szereg innych właściwości, o których mowa poniżej.
Wprawdzie liczba badań potwierdzających działanie HMB jest nieliczna i nie zawsze dają one jasne odpowiedzi na stawiane pytania, to nie ulega wątpliwości, że jest to jeden z najchętniej stosowanych suplementów, budzący przy tym bardzo duże kontrowersje.
HMB przede wszystkim wspomaga syntezę białek, chroni więc włókna mięśniowe przed rozpadem. Szczególne zastosowanie suplement znalazł więc w kulturystyce.
Badania naukowe dowodzą, że wymierne korzyści z suplementu mogą mieć tylko te osoby, które dopiero rozpoczęły swoje treningi bądź wracają do aktywności fizycznej na siłowni po dłuższej nieobecności. Warto zdecydować się na suplementację HMB przez trzy pierwsze miesiące treningu.
Dzięki takiemu podejściu uniknie się spadku masy mięśniowej, spali się więcej podskórnej tkanki tłuszczowej, zwiększy się beztłuszczową masę mięśniową oraz siłę mięśni. Jest to preparat o podobnym działaniu do działania kreatyny.
Takie osoby mogą zanotować przyrost beztłuszczowej masy ciała przy jednoczesnej redukcji tkanki tłuszczowej na poziomie 1–2 kg w ciągu pierwszych 6 tygodni stosowania. Wszystko uzależnione jest od intensywności treningowej, celu treningowego oraz przestrzegania zasad zbilansowanej diety.
W przypadku osób trenujących regularnie bądź wyczynowych sportowców nie zauważono większych zmian w składzie ciała w przypadku stosowania suplementu diety. Tak więc suplementacja HMB przez osoby aktywne fizycznie przez dłuższy czas jest nieskuteczna.
Osoba dopiero rozpoczynająca treningi powinna przyjmować dziennie 3 g HMB. Badania potwierdziły, że wyższe dawki specyfiku nie przyczyniają się do osiągnięcia bardziej spektakularnych efektów. Większe dawkowanie jest więc bezpodstawne. Nadmiar składnika zostaje wydalony z moczem, co
w efekcie nie przynosi żadnych skutków ubocznych.
Suplement HMB warto łączyć z kreatyną, która, jak potwierdzają opinie naukowców, wzmacnia jego działanie i prowadzi do większego przyrostu tkanki mięśniowej przy jednoczesnym redukowaniu podskórnej tkanki tłuszczowej.
Czy można prosić o badania na podstawie których powstał artykuł?