Ornityna – gdzie występuje, jak działa, jak dawkować
Aminokwasy to niezwykle bogata grupa organicznych związków chemicznych, których jednoznaczne działanie jest niezwykle trudne do określenia. Wszechstronne zastosowanie oraz udział w wielu procesach fizjologicznych ludzkiego ustroju warunkuje fakt, że są substancjami trudnymi do zastąpienia. Co więcej, znaczna ich część jest produkowana przez organizm w niedostatecznej ilości, w związku z czym niezbędne jest wprowadzenie dodatkowej suplementacji. Jednym z takowych aminokwasów jest ornityna, α-aminokwas stanowiący niezwykle ważny element mechanizmu odnowy i regeneracji organizmu Gdzie występuje, jak działa i jak należy ją dawkować – wszystkie te informacje w poniższym tekście.
SPIS TREŚCI:
1. Czym jest ornityna?
2. Ornityna – działanie
3. Ornityna – dawkowanie
4. Ornityna – opinie
5. Ornityna – cena

Określ swój cel treningowy, a my pomożemy Ci go osiągnąć.
1. Czym jest ornityna?
Ornityna, a dokładniej rzecz biorąc asparaginian ornityny, jest związkiem organicznym, który w klasyfikacji fizyko-chemicznej należy zaliczyć do grona α-aminokwasów. Substancja ta, pomimo przynależności do tej grupy, nie bierze czynnego udziału w procesie wytwarzania cząsteczek białkowych. Niemniej jednak ornityna jest związkiem wykazującym charakter endogenny, dzięki czemu ludzki organizm jest zdolny do jej samodzielnej produkcji.
Proces syntezy asparaginianu ornityny zachodzi przy udziale innego i równie popularnego wśród osób ćwiczących aminokwasu, jakim jest arginina. Usunięcie grupy azotowej w wątrobie skutkuje powstaniem glutaminianu, który następnie zostaje przekształcony do formy jonów amonowych. One natomiast po połączeniu z asparaginianem tworzą związek nazywany argininobursztynianem. Ta substancja, poprzez powiązanie z cząsteczkami cytruliny, warunkuje ponowne powstanie argininy, co w wyniku działania różnych enzymów prowadzi do wytworzenia mocznika oraz ornityny.
2. Ornityna – działanie
Pomimo iż ornityna nie jest tak popularnym aminokwasem jak wcześniej wspomniane składniki czy chociażby konglomerat BCAA, to jej działanie ma niezwykle istotne znaczenie w kontekście funkcjonowania ludzkiego organizmu. Głównym powodem jest udział asparaginianu ornityny
w niezwykle ważnym procesie, jakim jest cykl mocznikowy. Podstawowym produktem tego mechanizmu jest oczywiście mocznik, nazywany fachowo karbamidem. Mocznik to z kolei naturalny neutralizator amoniaku, jednego
z toksycznych metabolitów wtórnych, którego wzrost zawartości jest obserwowany w przypadku uszkodzeń wątroby czy w stanach nadmiernego przeciążenia systemu sercowo-naczyniowego. Ornityna może więc zostać wykorzystana jako jeden z elementów profilaktyki chorób krążenia i ochrony wątroby przed szkodliwymi zatruciami.
Ornityna bierze też udział w syntezie innego i równie ważnego związku, jakim jest glutamina. Proces jej wytwarzania zachodzi w wątrobie i jest ona niezbędna do aktywacji wspomnianego już wcześniej cyklu mocznikowego. To jednak nie koniec korzyści, jakie zapewnia utrzymanie prawidłowej zawartości glutaminy w ludzkim ustroju. Ten α-aminokwas niejednokrotnie jest wykorzystywany przez osoby ćwiczące jako jeden z podstawowych elementów zapewniających prawidłową regenerację mięśni po intensywnym wysiłku fizycznym. Oprócz tego glutamina świetnie stymuluje pracę metabolizmu i poprawia przyswajalność wartości odżywczych z pożywienia. Właściwość ta ma duże znaczenie dla osób w okresie redukcji masy ciała, gdyż nasila proces spalania tkanki tłuszczowej. To natomiast powoduje szybszą utratę zbędnych kilogramów i jeszcze lepsze efekty bez konieczności stosowania głodówek lub nadmiernie obciążających ćwiczeń.
Asparaginian ornityny może też zostać przekształcony w naszym organizmie do kolejnego i równie cennego związku, jakim jest prolina. To kolejny
α-aminokwas o endogennym charakterze, który ma duże znaczenie dla wytrzymałości kości oraz kondycji skóry i jej wytworów. Jedna z pochodnych proliny – hydroksyprolina – jest fundamentalnym składnikiem białka kolagenowego wchodzącego w skład wcześniej wymienionych struktur. Można więc przypuszczać, że suplementacja ornityną w pewnym stopniu przyczyni się do wzrostu wytrzymałości narządu ruchu i ograniczy ryzyko powstawania kontuzji na drodze mechanicznych uszkodzeń lub strukturalnych ubytków.
3. Ornityna – dawkowanie
Badania naukowe prezentują dość dużą rozbieżność w kontekście stosowanych dawek ornityny. Wszystko jest uzależnione zarówno od formy preparatu, jak i jego przeznaczenia. W przypadku zastosowania asparaginianu ornityny w celu nasilenia przemian w sylwetce poleca się stosowanie porcji od 4 do 5 g. Okazuje się, że długoterminowe stosowanie takich dawek może w znaczący sposób nasilić wydzielanie hormonu wzrostu. Ornityna powinna być stosowana od 30 do 60 minut przed planowanym treningiem, by umożliwić odpowiednie przyswojenie preparatu. Warto pamiętać, że spożycie wysokobiałkowego posiłku powinno zostać poprzedzone minimum 2-godzinną przerwą po przyjęciu porcji ornityny. Suplement polecany jest do równoczesnego stosowania z takimi preparatami jak chociażby arginina, cytrulina, glutamina czy tyrozyna.
4. Ornityna – opinie
Pomimo wymienionych w tekście korzyści ornityna jest wciąż postrzegana jako mniej popularny składnik suplementów diety. Wszystko za sprawą dość niewielkiej ilości badań w kontekście wsparcia dla sportowców. Z drugiej strony producenci odżywek dla osób ćwiczących coraz częściej i chętniej wykorzystują ją w składzie swoich preparatów. Ornityna najczęściej jest spotykana w suplementach będących konglomeratami aminokwasów, które są ukierunkowane na poprawę potreningowej regeneracji i nasilenie anabolizmu mięśniowego. Co więcej, α-aminokwas stanowi też składnik stacków kreatynowych lub boosterów treningowych, gdzie pełni rolę związku zapewniającego odpowiednie środowisko do wzrostu mięśni.
5. Ornityna – cena
Preparaty bazujące tylko na czystej ornitynie stanowią rzadkość wśród suplementów diety dla sportowców. Znacznie częściej mamy do czynienia
z mieszankami składników przedtreningowych i potęgujących wzrost uwalniania tlenku azotu. Oprócz tego ornityna występuje w kompleksowych preparatach wspomagających pracę wątroby, które można z łatwością zakupić w aptekach. Cena suplementów z ornityną jest uzależniona od szeregu czynników: formy i gramatury odżywki, ilości oraz rodzaju użytych składników, a także samej marki czy przeznaczenia preparatu. Produkty
z ornityną można zakupić w punktach sprzedaży suplementów diety oraz
w naszym sklepie internetowym.
