Profilaktyka kontuzji i urazów, a także ergonomia pracy to pojęcia dobrze znane osobom ćwiczącym na siłowni. Podczas treningów z naprawdę dużym obciążeniem zawodnicy szukają różnych sposobów na minimalizację ryzyka dla swojego zdrowia. Częstym rozwiązaniem okazuje się zakup pasa kulturystycznego, który przyspieszy osiągnięcie założonego celu.

 

SPIS TREŚCI:
1. Pas kulturystyczny – po co stosować?
2. Pas kulturystyczny – jak zakładać?
3. Pas kulturystyczny Power System
4. Pas kulturystyczny Trec
5. Pas kulturystyczny – sklep

 

1 / 4
A jaki Ty masz cel? Nie trać czasu i zacznij już dziś! Skorzystaj z profesjonalnej opieki.
Określ swój cel treningowy, a my pomożemy Ci go osiągnąć.

 

 

1. Pas kulturystyczny – po co stosować?
Pas kulturystyczny, zwany również pasem treningowym, jest jednym z popularniejszych akcesoriów ćwiczeniowych, który wykorzystywany jest jako zabezpieczenie podczas wysiłku siłowo-wytrzymałościowego. Sam pas nie różni się budową od popularnych pasków do spodni, z tą różnicą, że odznacza się większymi rozmiarami. Jego szersza część jest przeznaczona na lędźwie, natomiast węższa powinna znajdować się na wysokości jamy brzusznej. Dobrze dobrany do naszej sylwetki pas kulturystyczny powinien odznaczać się odpowiednią elastycznością oraz wygodą, co stanowi podstawowe kryteria do przeprowadzenia efektywnego treningu.

 

Same pasy kulturystyczne są przeznaczone jako ochrona przed kontuzjami czy urazami, jakie mogą nas spotkać w trakcie treningów z dużym obciążeniem. Dlatego też pasy są polecane przede wszystkim zawodnikom pracującym ze znacznymi ciężarami, ponieważ umożliwiają pomoc w podnoszeniu wyniku. Zwykle odnosi się to do treningów, w których ostatnie serie bazują na obciążeniu rzędu od 80% maksymalnego ciężaru wzwyż. W przeciwnym wypadku eksperci radzą nie sięgać po pas kulturystyczny.

Pas kulturystyczny zapewnia wsparcie dla mięśni brzucha, a także struktur głębokich, które w większości przypadków nie posiadają tak dużej siły, jak gorset mięśniowy znajdujący się na tylnej części tułowia (tj. odcinku lędźwiowym pleców). Przy próbie podniesienia dużego ciężaru organizm gromadzi wzrastające ciśnienie w jamie brzusznej i pozwala na przemieszczenie znacznego obciążenia. W przypadku niewielkiej siły i wytrzymałości tych struktur nasze ciało „ugnie się” pod działaniem obciążenia oraz działającej grawitacji, co jednocześnie może doprowadzić do wcześniej wspomnianych kontuzji, które mogą skutkować np. zerwaniem przyczepu mięśniowego, przepukliną, a nawet urazem o mechanizmie dyskopatycznym.

 

2. Pas kulturystyczny – jak zakładać?
Zakładanie pasa kulturystycznego powinno wiązać się z naszym komfortem ćwiczenia, ale warto pamiętać, że jego właściwe umiejscowienie na ciele zapewni prawidłowe wsparcie. Część ćwiczących zakłada swoje pasy powyżej talii, czyli tuż nad biegnącą linią pępka, inni natomiast poniżej bioder.

 

Sam pas należy zaciągnąć do niezbędnego maksimum, a jednocześnie na tyle luźno, abyśmy mogli wykonać pełny wdech i wydech. W przeciwnym wypadku dojdzie do zaburzenia prawidłowego oddechu, co jednocześnie uniemożliwi właściwe wykonanie ćwiczenia. Warto też pamiętać, że stopień zacisku pasa kulturystycznego należy dostosowywać do aktualnego ćwiczenia. Przykładowo sposób zakładania i naciągu pasów w trakcie robienia martwego ciągu będzie zupełnie inny niż w sytuacji, w której mamy do wykonania przysiad ze sztangą. Wszystko jest uzależnione od biomechaniki i techniki danego ćwiczenia, a także od topografii grup mięśniowych, które mają zostać zaangażowane w realizację konkretnego ruchu.

  Fabryka Siły Sklep

3. Pas kulturystyczny Power System
Firma Power System to jeden z czołowych producentów akcesoriów treningowych. W jej ofercie znajdziemy też pasy kulturystyczne. Sprzęt sprzedawany przez tę markę wykonany jest zarówno z nylonu, jak i skóry, a same pasy występują w kilkunastu różnych wariantach kolorystycznych i wzorach. Power System oferuje pasy przeznaczone stricte dla kulturystów i pasjonatów siłowni, zawodników trójboju siłowego nazywanych potocznie „ciężarowcami” oraz pasy ze specjalistyczną łańcuchową sprzączką. Ostatni model pasa kulturystycznego umożliwia przyczepienie dodatkowego obciążenia, co pozwala na jeszcze intensywniejsze wykonanie niektórych ćwiczeń, jak np. podciągania na drążku czy pompki na poręczach.

 

4. Pas kulturystyczny Trec
Marka Trec parokrotnie pojawiła się na naszym portalu zarówno ze swoimi suplementami diety, jak i odzieżą treningową Trec Wear. W ofercie tego producenta można znaleźć także pasy kulturystyczne. Sprzęt został wykonany z wysokiej jakości skóry pochodzenia naturalnego. Jest oferowany w kilku kolorystycznych modelach z różnymi wzorami. Oprócz typowych pasów kulturystycznych firma Trec oferuje też pasy nylonowe, pasy ze sprzączkami umożliwiającymi podczepienie dodatkowego obciążenia, a także pasy obciążeniowe (z produkcyjnie dodanym, zazwyczaj niewielkim, ciężarem).

 

5. Pas kulturystyczny – sklep
Pasy kulturystyczne są jednym z najczęściej kupowanych sprzętów do treningu siłowo-wytrzymałościowego, dlatego też ich dostępność nie jest wielkim problemem. W większości przypadków pasy można zakupić w punktach sprzedaży odżywek dla sportowców, chociaż ilość oferowanych tam modeli jest zazwyczaj mocno ograniczona.

 

Pasy kulturystyczne można także dostać w naszym sklepie internetowym, a cena występujących typów jest uzależniona od marki producenta, wzoru i koloru oraz materiału, z jakiego został wykonany. Same pasy występują w kilku rozmiarach, dzięki czemu możemy idealnie dopasować sprzęt do swojej sylwetki i cieszyć się korzyściami, jakich dostarcza wprowadzenie tego przedmiotu do naszych treningów.