Trehaloza – zastosowanie, właściwości, dawkowanie
Popularny biały cukier coraz rzadziej gości na naszych stołach. Świadomi znaczącego wpływu odżywiania na zdrowie stawiamy na zdrowsze zamienniki, które równocześnie nie pozbawiają potraw słodkiego smaku. Niniejszy tekst opisuje kolejnego przedstawiciela bezpiecznych i naturalnych słodzików, jakim jest trehaloza.
SPIS TREŚCI:
1. Czym jest trehaloza
2. Trehaloza – działanie
3. Trehaloza – dawkowanie
4. Trehaloza – opinie
5. Trehaloza – cena

Określ swój cel treningowy, a my pomożemy Ci go osiągnąć.
1. Czym jest trehaloza
Pod nazwą trehaloza kryje się organiczny związek chemiczny, który zaliczany jest do grona węglowodanów. Ten związek cukrowy powstaje na skutek połączenia dwóch cząsteczek glukozy, dlatego określany jest często terminem disacharydu. Trehaloza w naturalnych warunkach występuje jako składnik hemolimfy owadów, znajduje się w materiale zapasowym (stanowiąc znaczną część pokładów cukrów) bakterii, drożdży bądź grzybów, a także można ją zaobserwować u niektórych bezkręgowców. W popularnych artykułach spożywczych można ją napotkać w alkoholu (głównie w piwie i winie) oraz niektórych rodzajach pieczywa. Cukier ten jest także jednym z elementów tworzących ścianę błon komórkowych.
2. Trehaloza – działanie
Badania nad trehalozą stanowiły główny powód dla rozpoczęcia jej przemysłowego pozyskiwania. Ten disacharyd wykorzystywany jest głównie w cukiernictwie i gastronomii jako substancja słodząca, a także zamiennik dla sacharozy (popularnego cukru białego), miodu czy dietetycznych słodzików. Podstawowym atutem trehalozy są lepsze właściwości zdrowotne oraz korzystniejsze działanie na ludzki organizm.
Trehaloza okazuje się disacharydem o znacznie dłuższym czasie wchłaniania, co jednocześnie warunkuje równomierne uwalnianie energii podczas rozkładu jej cząsteczek w trakcie trawienia przez układ pokarmowy. Efektem tego jest stopniowy wzrost poziomu cukru we krwi, a sam efekt słodzący utrzymuje się o wiele dłużej niż w przypadku wcześniej wymienionych produktów do słodzenia. Trehaloza posiada znacznie mniejszą słodycz w smaku niż sacharoza (blisko 50% mniej), jednak stosowanie tego dwucukru niesie za sobą wiele korzyści.
Pozyskiwana ze skrobi trehaloza charakteryzuje się niskim indeksem glikemicznym (wynoszącym 72) oraz minimalną kalorycznością (4 kcal). To niezwykle cenna informacja na dla osób dbających o sylwetkę i pragnących np. budować masę mięśniową przy zachowaniu jak najmniejszego poziomu tkanki tłuszczowej. Dodając do tego powolne metabolizowanie trehalozy w przewodzie pokarmowym, otrzymujemy substancję słodzącą, która skutecznie niweluje ryzyko odkładania się cząsteczek tłuszczu oraz gwałtownych skoków poziomu cukru będących prostym sposobem na rozwój niektórych problemów krążeniowych i metabolicznych.
3. Trehaloza – dawkowanie
Trehaloza, podobnie jak inne produkty przeznaczone do słodzenia (np. erytrol, karob, ksylitol, sacharoza, stewia), powinna być stosowana w zgodzie z aktualnym zapotrzebowaniem kalorycznym. Cukry, jak powszechnie wiadomo, stanowią podstawę energetyczną naszej diety zarówno dla aparatu ruchu, jak i systemu nerwowego. Ich spożycie powinno być zgodne z dziennym zapotrzebowaniem, zapewniając tym samym prawidłowe funkcjonowanie wyżej wymienionych układów. Niestety, zbyt duże dawki węglowodanów (w tym także trehalozy) na dłuższą metę mogą skutkować rozrostem tkanki tłuszczowej, dlatego też ich spożycie musi być uwzględnione w dziennym bilansie energetycznym diety.
Trehaloza jest nowym produktem w dziedzinie suplementacji i zdrowego odżywiania. Obecnie ciężko jeszcze spotkać popularne produkty spożywcze (np. napoje czy desery), które byłyby słodzone za pomocą powyższego cukru. Niemniej trehaloza jest obecnie wykorzystywana jako substancja słodząca. Niektóre odżywki białkowe czy gainery zawierają ją w swoim składzie, co pozwala ograniczyć kaloryczność danego produktu. Trehaloza jest również wykorzystywana jako substancja zagęszczająca oraz jeden ze składników antyperspirantów. Równie często można napotkać ten związek jako substancję zatrzymującą wodę, a także jeden z elementów kropli przeznaczonych do leczenia zespołu suchego oka.
5. Trehaloza – cena
Trehaloza aktualnie nie występuje w postaci monopreparatu, a częściej można ją spotkać jako składnik różnych suplementów diety. Wspomniane już preparaty białkowe bądź odżywki typu gainer można zakupić w punktach sprzedaży artykułów dla sportowców oraz w naszym sklepie internetowym. Ich cena jest uwarunkowana wieloma czynnikami jak chociażby gramaturą i wielkością porcji w produkcie, składem preparatu, marką producenta czy samym zastosowaniem.