Wanad to pierwiastek chemiczny odporny na działanie rozmaitych substancji takich jak woda, kwas azotowy i siarkowy czy też zasady. Pomimo że nie jest zaliczany do niezbędnych mikroelementów, jego suplementacja niesie za sobą korzyści. Zapraszamy do przeczytania tekstu.

 

SPIS TREŚCI:

1. Kilka słów o wanadzie

2. Zastosowanie wanadu

3. Jak to działa?

4. Dawkowanie

 

1 / 4
A jaki Ty masz cel? Nie trać czasu i zacznij już dziś! Skorzystaj z profesjonalnej opieki.
Określ swój cel treningowy, a my pomożemy Ci go osiągnąć.

 

 

1. Kilka słów o wanadzie

Mianem wanadu określa się przejściowy metal, który nie stanowi podstawowego składnika mineralnego diety. Mimo to znajduje się w obrębie tkanek kostnych oraz w znikomej ilości w pożywieniu. Jako jego źródło podaje się owoce morza, tj. ostrygi, małże, homary, kraby oraz ślimaki. Ponadto pierwiastek ten występuje w produktach pełnoziarnistych oraz w koprze lub pietruszce.


2. Zastosowanie wanadu

Wanad jest wykorzystywany przede wszystkim w terapii cukrzycy – jego działanie jest zbliżone do mechanizmu insuliny. Niweluje nadmierne ciśnienie oraz normalizuje poziom cukru we krwi. Pierwiastek ten znajduje również zastosowanie w profilaktyce zawałów serca oraz zapobiega odkładaniu się złego cholesterolu (LDL) w obrębie naczyń krwionośnych.

 

3. Jak to działa? Fabryka Siły Sklep

Działanie wanadu jest wciąż nie do końca poznane, dlatego przeprowadza się ciągłe badania mające wykazać jego wpływ na zdrowie człowieka. Na obecną chwilę potwierdzono, że wanad ma głównie działanie profilaktyczne w kontekście prawidłowego działania układu sercowo-naczyniowego.

 

4. Dawkowanie

Dobowa dawka przyjmowana raz dziennie w sposób doustny powinna wynosić 100 mg u osób z niską tolerancją glukozy. Wanad nie powinien być stosowany u osób uczulonych na ten preparat. Działania niepożądane pojawiają się w momencie przekroczenia zalecanej dawki.