Jogging pozwala schudnąć, zbudować kondycję i utrzymywać dobrą formę. Jednak jak dokładnie bieganie wpływa na mięśnie? Które najmocniej zmusza do pracy? Sprawdź!

 

SPIS TREŚCI:

1. Jakie mięśnie pracują podczas biegania?
2. Jak bieganie wpływa na stawy?
3. Płaski brzuch od czy do biegania?
4. Czy bieganie zmniejsza mięśnie?
5. Bieganie likwiduje stres
6. Zwiększenie objętości płuc

 

1 / 4
A jaki Ty masz cel? Nie trać czasu i zacznij już dziś! Skorzystaj z profesjonalnej opieki.
Określ swój cel treningowy, a my pomożemy Ci go osiągnąć.

 

 

1. Jakie mięśnie pracują podczas biegania?
Podczas jazdy pracują wszystkie części samochodu – od silnika po koła. Podobnie jest z bieganiem i człowiekiem – ciało to zespół zależnych od siebie elementów. Wybijając się, angażujemy łydki, zginamy jednocześnie kolano, uruchamiając przednią ścianę uda i wypychamy goleń za siebie dzięki tylnym mięśniom nogi.

 

W tym ułamku sekundy pracują również mięśnie biodrowo-lędźwiowe, wynosząc do przodu lekko miednicę. Nie odczuwamy tego, ale podczas biegu skręcamy tułowiem, co zmusza do wysiłku mięśnie skośne brzucha. Mięśnie proste wraz z grzbietem utrzymują ciało w pionie. Całość dopełnia ruch wahadłowy rąk, który uruchamia mięśnie naramienne oraz piersiowe, zarówno większe, jak i mniejsze. W skrócie – bieg angażuje wszystkie partie ciała.

 

2. Jak bieganie wpływa na stawy?
Kanadyjscy naukowcy z Queen’s University w swoim badaniu dowiedli, że bieganie nie obciąża stawów bardziej niż zwykły spacer. Wcale nie prowadzi również do szybszego zużycia chrząstek. Dlatego należy uciąć plotki na temat tego, że jogging prowadzi do artretyzmu. Faktem jest jednak, że omawiana aktywność bardzo angażuje wszystkie stawy, od ramiennego przez krzyżowo-biodrowy, kolanowy po skokowo-goleniowy. Bieganie regularne (i niewyczynowe) prowadzi jednak do ich wzmocnienia, a nie wyniszczenia. Trudności zaczynają się dopiero przy treningach na poziomie olimpijskim. Maratończycy często narzekają na kontuzje kolan.

 

3. Płaski brzuch od czy do biegania?
Nietrudno zauważyć, że zawodowi lekkoatleci mają idealnie płaskie brzuchy, twarde jak skała. Taka sylwetka to efekt biegania czy raczej mozolnych ćwiczeń przygotowujących do joggingu? I jedno, i drugie stwierdzenie jest prawdziwe. Otóż bieganie spala tkankę tłuszczową, pozwala odsłonić mięśnie brzucha. Jednocześnie do osiągnięcia dużych prędkości niezbędne jest dysponowanie mocnymi mięśniami prostymi i skośnymi. Dlatego też lekkoatleci dodatkowo na treningu wzmacniają te partie.

  Fabryka Siły Sklep

4. Czy bieganie zmniejsza mięśnie?
Wśród kulturystów panuje przekonanie, że bieganie spala mięśnie, dlatego przy budowie masy mięśniowej należy z niego zrezygnować. Jest to w połowie prawdziwe stwierdzenie. Rozwojowi dużej tkanki mięśniowej szkodzą maratony, a więc bieganie długodystansowe. Jednak rozsądny czas joggingu (około 30 minut) nie zaszkodzi w żaden sposób, a wręcz przeciwnie – pozwoli pozbyć się tkanki tłuszczowej i wyrzeźbić mocne uda.

 

5. Bieganie likwiduje stres
Bieganie powinno znaleźć się w harmonogramie kulturysty również z innego względu – doskonale pomaga się odstresować, tymczasem napięcie zagraża rozwojowi mięśni. Biegnąc, dosłownie wytrząsamy z siebie stres. Jest to doskonały sposób nie tylko na poprawę kondycji fizycznej, ale również na zachowanie zdrowia psychicznego. Między innymi dlatego bieganie zalecane jest pacjentom chorym na nerwicę i depresję.

 

6. Zwiększenie objętości płuc
Bieganie należy do ćwiczeń tlenowych. Jest prostym sposobem na zwiększenie objętości płuc. Aby jednak doświadczyć tego dobroczynnego wpływu, należy używać właściwej techniki. Najlepiej nie łapać szybkich, płytkich haustów, lecz wypracować miarowe tempo oddechu. Powietrze powinno być nabierane nosem przez około sekundę, a wydychane ustami w podobnym czasie. Większa pojemność płuc przydaje się w trakcie wszelkiej aktywności fizycznej, również przy podnoszeniu ciężarów.

 

Komentarze(9)
    • ~zarowka
      19 listopad 2015

      fakt, bieganiem mozna w pewnym stopniu wzmonic miesnie, ale z pewnoscie nie rozbudowac

      • ~xxx
        31 lipiec 2016

        Może da się rozbudować, ale po wiele dłuższym czasie.

      • Maksym Riznyk
        3 sierpień 2016

        Zgodzę się z 2 wypowiedzią.
        zobacz sprinterów. na prawdę gabaryty, które każdy by chciał posiadać.
        Pozdrawiam.

      • ~zxxb
        8 kwiecień 2017

        Sprinterzy większość swoich mięśni budują podczas treningów - owszem, ale nie są to ćwiczenia stricte biegowe.
        Podczas treningów lekkoatletycznych występują też ćwiczenia, których zadaniem jest wzmocnić tkankę mięśniową. Przeważnie do takich ćwiczeń u sprinterów używa obciążenia, w młodszym wieku do skipów dokłada się piłkę lekarską, itp.
        Podsumowując, poprzez samo bieganie można rozbudować mięśnie, ale nie w aż takim stopniu jaki mają zawodowi sportowcy. Do tego potrzebne są odpowiednie ćwiczenia.

      • Maksym Riznyk
        13 kwiecień 2017

        Też fakt.
        Trening z obciążeniem często spotykany jest u sprinterów.

    • ~antol0606
      1 maj 2017

      jaka dieta byłaby mi potrzebna jeśli biegam 3-4 razy w tygodniu po 40-50 minut,mam 179cm i waże 68kg?

      • ~antol0606
        1 maj 2017

        wystarczy że kupie diete?bo plan treningowy to bieganie

      • ~antol0606
        1 maj 2017

        chciałbym też wyrzezbic miesnie biegając i troche mase nabrac

      • Maksym Riznyk
        16 maj 2017

        Czy mógł bys jakoś sprecyzować pytania ?
        Chcesz zakupić plan z strony Fabryka Siły ?