Podstawowym elementem aktywnego trybu życia jest trening. Bez względu na to, czy będzie to sesja na siłowni, wizyta na basenie, gra w piłkę, czy inny wysiłek fizyczny – musimy zadbać, by były to 1–2 godziny dla nas. Warto wykorzystać ten czas i pracować z pełnym zaangażowaniem, w skupieniu i z maksymalną energią. Niejednokrotnie jednak coś idzie nie tak, brakuje siły, motywacji i pozytywnej energii. Co wtedy?

 

SPIS TREŚCI:

1. W czym tkwi problem braku siły?
2. Dieta – wpływ na siłę

3. Brak siły – zmęczenie

4. Problemy hormonalne a brak siły

5. Zaburzenie gospodarki wodnej w organizmie

6. Brak siły na treningu – podsumowanie

 

1 / 4
A jaki Ty masz cel? Nie trać czasu i zacznij już dziś! Skorzystaj z profesjonalnej opieki.
Określ swój cel treningowy, a my pomożemy Ci go osiągnąć.

 

 

1. W czym tkwi problem braku siły?

Przede wszystkim musimy znaleźć problem – to pomoże nam w późniejszym szukaniu rozwiązania. Zadajmy sobie pytanie, czy zdarza się to pierwszy raz, czy może problem pojawia się regularnie.


O ile jest to pierwszy raz i nie zdarzało się wcześniej – to myślę, że nie mamy większego powodu do zmartwień.

 

Być może jest to spowodowane:

– gorszym snem lub zbyt krótką regeneracją;
– dietą, która poprzedniego dnia nie do końca była odpowiednia (za mało lub za dużo kilokalorii);
– złą aurą, niskim ciśnieniem (tzw. gorszy dzień).


Jeśli wyżej wymienione czynniki nie stanowią większego problemu, najlepszym rozwiązaniem będzie po prostu zrezygnowanie z tego jednego treningu. Warto zostać w domu i odpocząć. Osoby ambitne mogą przyjąć przedtreningówkę i wykonać zaplanowaną sesję treningową.


Większą uwagę należy jednak zwrócić, jeśli problem pojawia się zbyt często i regularnie powraca. W takiej sytuacji trzeba przeanalizować więcej elementów, przyjrzeć się przede wszystkim stylowi życia.


2. Dieta – wpływ na siłę

Nie masz siły? Może za mało jesz? To, ile kilokalorii dostarcza się z dietą, wpływa na poziom energii. Może dieta jest zbyt uboga, a jak wiadomo, długotrwały deficyt energii może prowadzić do osłabienia.

 

A może problem tkwi w nieodpowiednich produktach? Warto zerknąć na swój jadłospis, sprawdzić, z jakich produktów się składa, które pojawiają się w zbyt małej lub zbyt dużej ilości, a może któreś z nich są nieodpowiednie, np. uczulają, dlatego układ pokarmowy się męczy. Fabryka Siły Sklep


3. Brak siły – zmęczenie

Przetrenowanie istnieje, ale najczęściej nie układu mięśniowego,

lecz układu nerwowego. Stres, niewyspanie, niepowodzenia w pracy, problemy w życiu osobistym – to wszystko przekłada się na obciążenie układu nerwowego, a ten ostatecznie może nie „nadążać” za ciężkim treningiem. Warto odpocząć i wrócić na salę treningową ze spokojną głową.


4. Problemy hormonalne a brak siły

Coraz częściej (niestety) pojawiające się problemy hormonalne dotyczą zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Jeśli poziom hormonów jest zaburzony, można odczuwać skrajne zmęczenie i niemoc treningową.

 

Każdy powinien zwrócić na to szczególną uwagę. Brak energii w tym przypadku może być sygnałem, że należy bacznie przyjrzeć się układowi hormonalnemu. Nie warto odkładać badań na później.


5. Zaburzenie gospodarki wodnej w organizmie

Odwodniony lub zbytnio nawodniony organizm  będzie niedożywiony lub ociężały. Warto przeanalizować, czy płyny po każdym wysiłku są odpowiednio uzupełniane, czy spożywana ilość wody jest odpowiednia i czy poziom elektrolitów jest prawidłowy.

 

A może istnieje jakiś problem, który powoduje zbytnie zatrzymywanie wody w organizmie. W obu tych przypadkach należy odpowiednio reagować. Znaczny odsetek składu ciała to woda, więc niezwykle ważne jest dbanie o jej odpowiedni poziom.

 


6. Brak siły na treningu – podsumowanie
Powyżej wskazałem problemy, z jakimi może borykać się osoba aktywna fizycznie. W przypadku ich wystąpienia należy odpowiednio wcześnie reagować, by nie dopuścić do stanu krytycznego. Warto trenować na 100% możliwości.

 

Ze sportowym pozdrowieniem

Paweł Głuchowski

 

Komentarze(6)
    • ~Nicco
      4 luty 2016

      Świetny artykuł. Proszę jednak o poradę. Ostatnio zmieniłem trening na bardziej intensywny z minutowymi przerwami między seriami. Trening 3x w tygodniu po 3 partie ciała. Pomimo tego, że jem dobrze (kasze: gryczaną, jaglaną, ryż, płatki owsiane, ziemniaki, tłuste ryby, dużo warzyw, olej rybi, chudego wieprzka, tłuste mleko), po przespanej nocy czuję się bardzo zmęczony, nie mogę spać. Mój niepokój budzi również okoliczność, że po wykonaniu intensywnego treningu pleców nie mam już siły na dwugłowy ramienia i brzuch. Potężnie ziewam i chce mi się spać. Dlaczego tak się dzieje? Przecież przed treningiem zjadam posiłek z kaszą gryczaną, powinien mnie trzymać energetycznie.

      • ~tofinen
        28 marzec 2016

        Co może pomóc:
        -multiwitaminka koniecznie z magnezem(cytrian)
        -kreatyna dla siły i wytrzymałość
        -przewietrzanie pokoju gdzie się śpi przed snem dla dotlenienia
        -mała tłusta przekąska przed snem dla energii np. kanapeczka z mielonką i łyżeczką majonezu
        -interwał 2x w tyg 10-20 min dla kondycji
        -system treningu z superserią, czyli po jednej serii na każde ćwiczenie partii i przerwa

      • ~tofinen
        28 marzec 2016

        A jeśli masz bóle szczęki albo głowy, gardła, szyi to może być bruksizm. Miałem to, a ze skutkami tego jeszcze walczę. Budziłem się kompletnie nie wyspany, pomimo snu. No i jeszcze są szyny relaksacyjne one chronią tylko zęby przed otarciami. Zbadaj temat czy zgrzytasz zębami w nocy.

      • ~Natural
        14 marzec 2019

        Kasza gryczaną przed treningiem to najgorsza opcja!!!

    • ~Nicco - road to aesthetics
      18 kwiecień 2016

      ~tofinen: Najlepsza z tego jest ta mielonka z majonezem :)Ale na poważnie: dzięki za cenne rady!

    • ~Niezalezna
      8 maj 2018

      wszystko fajnie tylko ze ja po 10 godzinnej pracy fizycznej i tak czesto nie mam sil cwiczyc mimo tego że odżywiam sie zdrowo a jeszcze studia mam na głowie, kobieta 27 lat pozdrawiam