Mięśnie brzucha jak u Tysona!
O treningu mięśni brzucha pisze się dosyć często. Wymyślono tysiące ćwiczeń i przeprowadzono setki badań dotyczących tego, które są najbardziej efektywne. W Internecie można znaleźć wiele reklam pokazujących idealnie wyrzeźbiony sześciopak. Chciałbym wyjaśnić, o co tak naprawdę chodzi w treningu brzucha, i powiedzieć, jak sprawić, żeby brzuch był nie tylko pięknie wyrzeźbiony, ale także spełniał w 100% swoje funkcje.
SPIS TREŚCI:
1. Mięśnie brzucha – po co nam silne mięśnie brzucha?
2. Podstawy
3. Tego o treningu mięśni brzucha nie wiedziałeś!

Określ swój cel treningowy, a my pomożemy Ci go osiągnąć.
1. Mięśnie brzucha – po co nam silne mięśnie brzucha?
Mięśnie brzucha mają za zadanie chronić narządy wewnętrzne przed urazami mechanicznymi. W przypadku bokserów stalowe mięśnie są niezbędne przy przyjmowaniu uderzeń. Cios Władimira Kliczki waży 700 kg. Wyobrażacie sobie dostać takie uderzenie na nienapięte i niewyćwiczone mięśnie brzucha? Ja też nie. Dlatego bezwzględnie ważne jest, aby były w formie. Dodatkowo stabilizują naszą postawę i pracują podczas większości ćwiczeń wielostawowych. Są antagonistami w stosunku do mięśni grzbietu. Umożliwiają skręty tułowia, unoszenie się z pozycji leżącej oraz wiele ruchów bioder. Wspomagają także oddychanie, wydalanie oraz poród.
Ich rola jest nieoceniona w naszym ciele. Dzisiaj każdy może mieć ładne ubranie czy drogi telefon, natomiast smukłą wysportowaną sylwetkę już niekoniecznie.
Wiadomo, że kaloryfer buduje się w kuchni. To prawda i nie zamierzam się na ten temat rozpisywać. Istotne jest to, że mięśnie brzucha składają się
z mięśni prostych, skośnych i głębokich. Każdy z tych mięśni musi zostać pobudzony i wzmocniony treningiem, żeby zachować ładny, symetryczny sześciopak. Skąd bierze się niesymetryczność mięśni? Przede wszystkim odpowiedzialna jest za to genetyka.
Często też słyszę pytanie, czy ćwiczyć brzuch z obciążeniem, czy bez. Można zarówno z ciężarem, jak i bez. Zależy to od stopnia naszego zaawansowania oraz celu, jaki chcemy osiągnąć. Ile razy w tygodniu należy ćwiczyć? To również zależy od naszego celu. Ja ćwiczę mięśnie brzucha na każdej sesji treningowej, a gdy przygotowuję się do walki, ćwiczę je codziennie. Kulturyści ćwiczą raz w tygodniu i z dużymi obciążeniami, najczęściej po sesji na nogi.
3. Tego o treningu mięśni brzucha nie wiedziałeś!
Przede wszystkim, jeżeli chcesz mieć silne mięśnie brzucha, które będą twarde jak stal i nie będą wystawały, ćwicz brzuch codziennie! Tak, codziennie. Mięśnie brzucha angażowane są zarówno w trakcie przysiadów, jak i podczas innych ćwiczeń wielostawowych. Dolna część mięśnia prostego zaangażowana jest również w trakcie biegania. Jeżeli chcesz mieć silną dolną część brzucha, dużo biegaj! Nie tylko spalisz tkankę tłuszczową i poprawisz wydolność, ale także poczujesz, co znaczy palenie dołu brzucha.
Integralną częścią naszego korpusu są mięśnie grzbietu oraz mięśnie głębokie. Jeżeli chcesz zachować prostą sylwetkę i mieć dużą odporność na ciosy, bezwzględnie musisz ćwiczyć te partie mięśni równomiernie. Najlepszymi ćwiczeniami ukierunkowanymi na core są deski, a na prostowniki pleców – superman i jego wariacje.
Ważna jest także kolejność ćwiczenia mięśni w trakcie treningu. Najpierw zaczynamy od dolnej części brzucha ze względu na to, że ona męczy się najszybciej, następnie przechodzimy do części skośnej, ponieważ przy niej pracuje także góra brzucha, a na sam koniec ćwiczymy górną część mięśnia prostego.
-
-
~Tomasz Piotrowski Fit and lifestyle coach2 wrzesień 2015
Bo sześciopak to nie tylko wygląd ale i praktyczne narzędzie :)
-
-
~igor6 wrzesień 2015
co wy k#rwa wiecie o tysonie
-
~partyzant6 wrzesień 2015
a Ty co wiesz mądralo?
-
Maksym Riznyk7 wrzesień 2015
W dobie internetu łatwo jest znaleźć informację o treningach osób które tworzyli historię w sporcie :)
-
-
~Tomasz Piotrowski Fit and lifestyle coach8 wrzesień 2015
W dobie internetu jest łatwo znaleźć wiele informacji :) trzeba tylko umieć oddzielić te fałszywe od prawdziwych :) osobiście jestem też pasjonatem boksu i samemu wiele lat trenowałem. Wiem z doświadczenia jak trenują zawodowi bokserzy :)
-
~tyson18 wrzesień 2015
Tyson to moj wzor!
-
~marcin18 wrzesień 2015
zaczynalem od brzuszkow, potem silownia i tak to sie krecie ehehe
-
~tygrys18 wrzesień 2015
ile czasu zajelo Wam zbudowanie miesni brzucha?
-
~Kamilek19 wrzesień 2015
NIC XD
-
Maksym Riznyk21 wrzesień 2015
Mięśnie brzucha rozwijają się cały czas. Inna sprawa jeżeli mówimy o odsłonięciu mięśni z zbędnego tłuszczu.
-
~Tomasz Piotrowski Fit and lifestyle coach15 październik 2015
Po 3 miesiącach ćwiczeń i trzymania diety odsloniłem ładnie mięśnie
-
-
~Paolo14 październik 2015
troszeczkę się poprzyczepiam (wiem, że artykuły, które tu piszecie, są upraszczane [pewnie sporo osób tu zaglądających dopiero zaczyna się rozeznawać w dietetyce, treningach, fizjologii człowieka, a reszta sięga już do fachowej literatury], ale warto poprawić niektóre informacje, bo zdarzają się na tym portalu czasami zbyt duże zaniechania (więc może postaram się pomóc, wydaję mi się, że zgodzicie się z poprawkami).
1. "Istotne jest to, że mięśnie brzuch składają się z mięśni prostych, skośny i głębokich." - trochę pogmatwany podział, bo najpierw wymieniacie z nazwy "proste"(mięsień prosty brzucha), skośne(m.skośny wewnętrzny i m.skośny zewnętrzny, a potem autor dopisuje "głębokie". Mięśnie głębokie brzucha to nie jest nazwa konkretnego mięśnia, a grupy mięśni (w podziale na warstwę powierzchowną(m. prosty brzucha,m. skośny zewnętrzny) i warstwę głęboką(m.skośny wewnętrzny,m.poprzeczny brzucha, m.piramidowy). Tak więc warto by zdecydować się na jeden rodzaj podziału, a nie mieszać dwa kryteria, gdzie najpierw wymienia się mięśnie skośne, a potem, że głębokie to inne mięśnie (przypominam- skośny wewnętrzny należy do warstwy głębokiej m.brzucha).
2. "Dolna część mięśnia prostego zaangażowana jest również w trakcie biegania. " - co do biegania, to wydaję mi się, że śmiało można napisać, że cały m. prosty brzucha jest zaangażowany, podczas tak złożonych ruchów ciężko mówić o izolacji, któregoś z brzuśców (generalnie znając przyczepy mięśnia, łatwo się zorientować, że przy ruchach miednicy w osi poprzecznej, czy zgięciu tułowia, mięsień pracuje na całej długości(przyczepy pośrednie znajdują się na blaszce przedniej pochewki tego mięśnia, która nie jest wystarczająco ustabilizowana, żeby izolować pracę brzuśców).
Z kolei plus za wspomnienie, o pracy nad grzbietem (ale warto bardziej to pokreślić), w trakcie pracy nad mięśniami brzucha- mało się o tym mówi w takich artykułach/zajęciach grupowych akcentowanych na brzuch, a dysproporcje mogą rzutować na wiele problemów zdrowotnych (wady postawy, urazy kręgosłupa, nadmierne napięcia mięśniowe i wiele innych, w tym rzutujących dalej niż okolica tułowia.
Pozdrawiam :)-
~Tomasz Piotrowski Fit and Lifestyle Coach16 październik 2015
Dziekuję za cenne uwagi :)
Co do podziału mięśni, chodziło mi przede wszystkim o uzmysłowienie ludziom, że istnieją mięśnie głębokie i są one także bardzo ważne w sportach walki oraz w każdym innym sporcie. Co do biegania, owszem cały mięsień prosty brzucha z tym, że według mnie najmocniej czuć tą najsłabszą u większość dolną część mięśnia prostego :)
Jeszcze raz dziekuję za doprecyzowanie kwestii fizjologii :)
-
-
~tyson11 listopad 2015
Mike Tyson to moj prawdziwy idol. Wszelki tresci nawiazujace do jego technik to dla mnie nieoceniona pomoc!
-
~gillete15 listopad 2015
Wiecie coś może odnośnie sympozjów/spotkań z Mike'em Tysonem? Czytałem na ten temat, niestety sporo artykułów jest anglojęzycznych, a ja nie znam za bardzo.
-
~moznowladca18 listopad 2015
świetny przykład gościa, który z prostego bokser, po mistrza, stał się istnym oligarchą.
Odkąd zamieniłem sześciopak ze sklepu, na ten na klacie, moja kobieta jest całkowicie spełniona. Poważnie Panowie... :)