Dolegliwości stawu kolanowego - niestabilna rzepka
W normalnych warunkach rzepka porusza się w rowku kości udowej. Tak długo, jak rzepka pozostaje w rowku w stawie kolanowym, można chodzić, biegać, siedzieć, stać i poruszać się z łatwością. Gdy rzepka wymyka się z rowka, zaczynają się problemy i często pojawia się ból.
SPIS TREŚCI:
1. Niestabilna rzepka – przyczyny
2. Diagnoza (objawy)
3. Leczenie niestabilnej rzepki

Określ swój cel treningowy, a my pomożemy Ci go osiągnąć.
1. Niestabilna rzepka – przyczyny
Rzepka położona jest z przedniej strony kolana w przebiegu mięśnia czworogłowego. Podczas zginania lub prostowania nogi rzepka jest przesuwana w górę lub w dół. Na dystalnym końcu kości udowej znajduje się wycięcie w kształcie litery V. Jest to rowek kości udowej, w którym znajduje się ruchoma rzepka. W prawidłowych warunkach rzepka pasuje do rowka. Mówimy wtedy, że rytm rzepkowo-udowy jest prawidłowy.
Jednak w przypadku, gdy rowek jest nierówny bądź zbyt płytki lub doszło do wystąpienia dysfunkcji mięśniowych, może dochodzić do zaburzeń tego rytmu, w wyniku częściowej lub całkowitej dyslokacji rzepki.
Do podstawowych objawów niestabilności rzepki należy zaliczyć:
– bezpośrednie urazy rzepki w bocznej części kolana;
– blokowanie kolana podczas ruchu;
– ból w przedniej części kolana, który zwiększa się wraz z aktywnością;
– ból podczas siedzenia;
– ogólną sztywność;
– skrzypienie, trzaskanie, przeskakiwanie podczas ruchu;
– obrzęk.
Podczas badania fizykalnego lekarz lub fizjoterapeuta przeprowadza dokładny wywiad w celu postawienia diagnozy i stwierdzenia nieprawidłowości rytmu w stawie rzepkowo-udowym. Należy określić, czy nie występują boczne przyparcia rzepki i czy jest ona prawidłowo stabilizowana w trakcie ruchu.
Aby postawić trafną diagnozę, wykonuje się dodatkowe badania obrazowe takie jak zdjęcie rentgenowskie, rezonans magnetyczny lub badanie usg. Ważne, aby w trakcie badania wykluczyć inne możliwe przyczyny bólu, np. zaburzenia w strukturze chrzęstnej stawu lub więzadeł kolana.
3. Leczenie niestabilnej rzepki
Jeśli dojdzie do zwichnięcia rzepki, czyli jej całkowitego przemieszczenia
z rowka, pierwszym krokiem jest jej repozycja. Czasami dzieje się to samoistnie, jednak w niektórych przypadkach konieczne jest przywrócenie rzepki na jej miejsce.
Zwichnięcia często prowadzą do uszkodzenia po grzbietowej stronie rzepki i dystalnego końca kości udowej, co może powodować dodatkowy ból i zapalenie stawów. W tego typu przypadkach często zaleca się leczenie artroskopowe.
W większości przypadków niestabilności rzepki po zdiagnozowaniu dysbalansu mięśniowego okolicy kolana należy przeprowadzić relaksację mięśni nadmiernie napiętych oraz wzmocnić mięśnie niewydolne. Najczęściej napiętymi strukturami są mięśnie czworogłowe, kulszowo-goleniowe oraz pasmo biodrowo-piszczelowe.
Wzmacnianie najczęściej obejmuje głowę przyśrodkową mięśnia czworogłowego, która jest jednym z najważniejszych stabilizatorów rzepki. Ćwiczenia pomogą przywrócić prawidłowy rytm w stawie rzepkowo-udowym.
Jazda na rowerze jest często zalecana jako część terapii. Czasami stosuje się ortezę w celu stabilizacji i centralizacji rzepki. Celem jest powrót do normalnej aktywności w ciągu 1–3 miesięcy.
Przewlekła niestabilność kolana może zostać usunięta operacyjnie. W zależności od problemu stabilizuje się rzepkę w prawidłowym torze lub przeprowadza się uwolnienie tkanek, które zaburzają prawidłowy tor ruchu rzepki.
-
-
Maksym Riznyk2 listopad 2015
Na pewno przerwa, bez wysiłku no i jak najszybciej skontaktować się ze specjalistą !
-
-
~Stif20 marzec 2017
Rzepka "ucieka" mi w kolanie od około roku, mówią że to wina tego że rosne, gdy przeczytałem objawy które zostały tu napisane obawiam się że to może być coś poważniejszego. Za każdym razem ból jest coraz mocniejszy i nie raz umiał powalił mnie na podłogę.
-
Maciej Jędrejko22 marzec 2017
Nie ma sensu czekać aż problem uniemożliwi samodzielne poruszanie się! Wizyta u specjalisty jest potrzebna w tym momencie i radziłbym tego nie bagatelizować!
-
~73531840420 czerwiec 2018
Ja mam tak że jak idę to kolano mi ucieka, rzadko mi się do zdarza najczęściej przy chodzeniu albo bieganiu byłam u lekarza zrobić prześwietlenie to lekarz powiedział że nić nie widać, może będę musiała iść na USG albo coś innego nie wiem jak ktoś ma taki problem jak ja niech napisze.
-
~Klaudia2 styczeń 2019
Ja mam tak samo A mam 17 lat
-
-
~edytaka14055 kwiecień 2017
Ostatnio jak zbierałam z rurki coś przeszkodziło mi w kolanie niestety muszę zrezygnować z wf. Strasznie boli mnie kolano i nie wiem co robić dalej
-
~edytaka14055 kwiecień 2017
Zbiegałam* z górki* przeszkoczyło*
-
Maksym Riznyk12 kwiecień 2017
Zdecydowanie wizyta u fizjo terapeuty !
-
-
~nika monika25 czerwiec 2018
Witam mam 4 tydzień problem z kolanem najpierw mi spuchło dostąłam leki przeciwzapalne , na chwilę pomogło lekarz przepisał leki na odbudowę chrzątki ,ale kolano na nowo zaczeło puchnąć teraz przyjmuję zastrzyki przeciwzapalne , tabletki przeciwzapalne leki na odbudowę chrząstki i od wewnętrznej strony kolana czuję jak by mi coś w srodku przeskakiwało jakaś kulka niewiem jak to dobrze nazwać może ktoś mi powie co to może być dodam że oczekuję wizyty u ortopedy i narazie noszę opaskę uciskową na kolanie
-
~Marek26 wrzesień 2018
Nie ma co czekać. Konieczna jest szybka interwencja ortopedy. U mnie było podobnie. Badanie USG i rezonans wykazały uszkodzenie łąkotki. Podczas zabiegu okazało się, że mam zerwane więzadło krzyżowe. Teraz czekam na kolejny zabieg. Zawodowo uziemniło mnie to na jakiś rok.
-
-
~Daria Baranowska28 kwiecień 2019
Czy rzepka powina sie ruszać . Moge nią ruszać tak , że sie przemieszcza nawet jak leże albo siedze .I czesto jak ide to przeskakuje i boli
-
~Dsew12 wrzesień 2019
Czytając to co pisza juz dawno musieli mi uciąć nogi
-
~Sylwia12 grudzień 2019
Wczoraj w pracy przy kicnieciu zachwialam sie wstajac i uderzajac rzepka o krawedz tak mocno uderzylam ze nigdy w zyciu az tak nie plakalam z takoego bolu. Bol nawraca przy zginaniu kolana czy tylko chwilowo kucajac by cos podniesc lub wytrzec
-
~innka16 październik 2020
Rezonans kolana robiłam w Warszawie w https://radiomedica.pl/ Szybko miałam wynik, teraz czekam na rehabilitację. Takie badanie jest potrzebne, bo dokładnie wiadomo co nam dolega.
po ostatnom treningu,bieg 10 km cos mi sie stalo w kolanie,ale odczulem w nastepny dzien.nie przestaje bol od tygodnia a jestem daleko od kraju,jak mam zaradzic?