Niewiele potrzeba, aby w domowych warunkach przygotować skuteczny żel antybakteryjny. Poświęcając niewiele czasu i pieniędzy, możemy samodzielnie wykonać kosmetyk, którego właściwości okażą się pomocne w przestrzeganiu zasad codziennej higieny.

 

SPIS TREŚCI:

1. Składniki domowego żelu antybakteryjnego

2. Jak przygotować domowy żel antybakteryjny

3. Kiedy warto stosować żel antybakteryjny

 

1 / 4
A jaki Ty masz cel? Nie trać czasu i zacznij już dziś! Skorzystaj z profesjonalnej opieki.
Określ swój cel treningowy, a my pomożemy Ci go osiągnąć.

 

 

1. Składniki domowego żelu antybakteryjnego

Mogłoby się wydawać, że płyn do dezynfekcji zawiera ogromną liczbę substancji czynnych. W rzeczywistości skuteczny żel antybakteryjny może składać się tylko z trzech składników.

 

Do samodzielnego przygotowania żelu antybakteryjnego potrzebne są:

– wysokoprocentowy alkohol etylowy lub izopropylowy o co najmniej 60% stężeniu alkoholu. Niższa zawartość alkoholu będzie nieskuteczna, jeśli zależy nam na pozbyciu się drobnoustrojów chorobotwórczych i odkażaniu powierzchni. Ponadto alkohol świetnie sprawdzi się w oczyszczaniu m.in. nagromadzonego brudu, kurzu czy znajdujących się w powietrzu substancji smolistych. Pamiętajmy, że wódka jest zbyt słabym alkoholem i dlatego najlepiej od razu kupić butelkę spirytusu rektyfikowanego;

 

– żel aloesowy – składnik zagęszczający, ale nie tylko. Aloes wykazuje korzystne właściwości odkażające i przeciwbakteryjne, które sprawdzą się w usuwaniu ze skóry niedoskonałości lub drobnoustrojów. Ponadto żel aloesowy ma za zadanie zabezpieczyć ciało przed zbyt intensywnym oddziaływaniem alkoholu, np. nadmiernym wysychaniem lub pękaniem. Aloes pozwala na utrzymanie odpowiedniego poziomu nawodnienia skóry i wspomaga jej pielęgnację;

 

– olejek zapachowy (eteryczny) – wyrazisty i nieco przytłaczający zapach alkoholu może zostać zamaskowany dzięki użyciu kilkunastu kropel olejku do aromaterapii. Rola olejków nie sprowadza się jedynie do nadania kosmetykowi zapachu. Wiele produktów z tej kategorii przejawia silne właściwości antyseptyczne, przeciwgrzybicze i oczyszczające, co świetnie uzupełnia odkażające właściwości alkoholu. Co więcej, olejki można ze sobą łączyć. Specjaliści zalecają stosować olejki na bazie cedru, cynamonu, drzewa herbacianego, goździków, lawendy, majeranku, pomarańczy czy tymianku;

 

– sok z cytryny – używany jako zamiennik wysokoprocentowego alkoholu lub uzupełnienie produktów o mniejszym stężeniu procentowym alkoholu. Nada przygotowanemu żelowi przyjemny zapach, a także wspomoże oczyszczanie ciała.

 

2. Jak przygotować domowy żel antybakteryjny

Najważniejszym aspektem skutecznego przepisu na żel antybakteryjny są odpowiednio dobrane proporcje poszczególnych składników. Właściwie dobrane ilości składników pozwolą przygotować efektywnie działający środek dezynfekcyjny, bez ryzyka pogorszenia kondycji skóry lub jej uszkodzenia.

 

Do przygotowania żelu antybakteryjnego potrzebne są: Fabryka Siły Sklep

– ok. 100 ml wysokoprocentowego alkoholu etylowego lub izopropylowego,

– ok. 30 ml żelu aloesowego,

– ok. 20 kropel ulubionego olejku zapachowego lub np. oliwy z oliwek czy oleju rzepakowego,

– ok. 10 ml świeżo wyciśniętego soku z cytryny (wersja bez alkoholu).

 

Precyzyjnie odmierzone odczynniki należy połączyć ze sobą w wysokim naczyniu (np. w misce) i wymieszać do uzyskania jednolitej konsystencji. W przypadku gdy przygotowany żel jest zbyt gęsty, możemy dodać niewielką ilość wody. Żel należy następnie przelać do czystego i uprzednio odkażonego pojemnika – może być to niewielki słoiczek lub specjalna butelka z wygodnym dozownikiem. Naczynie do przechowywania naszego płynu do dezynfekcji musi być szczelne, co zapobiegnie zwietrzeniu alkoholu i pozwoli zachować jego odkażające właściwości.

 

3. Kiedy warto stosować żel antybakteryjny

Antyseptyczne działanie płynu do dezynfekcji należy traktować jako dodatek. Najważniejsze jest przestrzeganie podstawowych zasad higieny osobistej. Regularne mycie rąk mydłem przez co najmniej 30 sekund stanowi jeden z najważniejszych elementów zwalczania drobnoustrojów chorobotwórczych. Po dokładnym osuszeniu skóry możemy wykorzystać samodzielnie przygotowany żel, zapewni to ciału dodatkową ochronę.

 

Większą ilość płynu odkażającego można przelać do małych opakowań, które można zmieścić w plecaku lub torebce. W drodze do pracy lub na uczelnię, na zakupach czy np. w kinie, restauracji, pubie jesteśmy narażeni na kontakt z wieloma przedmiotami, które są siedliskiem patogenów i zarazków (klamki, poręcze, balustrady, oparcia krzeseł, stoliki). Żele antybakteryjne można też wykorzystać do dezynfekcji domu, zwłaszcza powierzchni użytkowych w kuchni czy łazience.