Gruszki to owoce o cennym składzie i licznych właściwościach. Można je spożywać przez cały rok, ponieważ zbierane jesienią mogą być długo przechowywane. Jakie właściwości prozdrowotne mają gruszki?

 

SPIS TREŚCI:

1. Gruszki źródłem potasu

2. Pomoc w zaparciach i biegunce

3. Pomocna w diecie odchudzającej

4. Źródło błonnika

5. Gruszka – idealna na przetwory

 

1 / 4
A jaki Ty masz cel? Nie trać czasu i zacznij już dziś! Skorzystaj z profesjonalnej opieki.
Określ swój cel treningowy, a my pomożemy Ci go osiągnąć.

 

 

1. Gruszki źródłem potasu

Zawartość potasu w 100 g gruszki wynosi 116 mg. To właśnie tego pierwiastka gruszki zawierają najwięcej. Dzięki temu gruszki zapobiegają rozwojowi nadciśnienia, zlepianiu się płytek krwi (co również wpływa na prawidłowe ciśnienie) oraz rozwojowi miażdżycy. Potas przyspiesza wydalanie z organizmu nadmiaru sodu, który obecny w zbyt dużych ilościach ma negatywny wpływ na pracę układu sercowo-naczyniowego.


2. Pomoc w zaparciach i biegunce

W zależności od gatunku gruszki mogą pomóc w biegunce bądź zaparciach. Odmiany cierpkie i mało soczyste zawierają dużo garbników, które mają przeciwbiegunkowe właściwości. Dla osób cierpiących na zaparcia dobre będą gruszki miękkie i dojrzałe, ponieważ pobudzają trawienie.


3. Pomocna w diecie odchudzającej

Gruszki są owocami o indeksie glikemicznym równym 30. 100 g owoców ma 57 kcal. Gruszki mogą zatem pojawić się w diecie osoby zarówno odchudzającej się, jak i chorującej na cukrzycę. Fabryka Siły Sklep


4. Źródło błonnika

Gruszki zawierają sporą ilość błonnika, zarówno rozpuszczalnego, jak i nierozpuszczalnego. Nierozpuszczalna frakcja wspomaga pracę przewodu pokarmowego. Stymuluje perystaltykę jelit, działając na nie drażniąco, i wymiata zalegające w jelitach pozostałości. Rozpuszczalna w wodzie frakcja błonnika jest doskonałą pożywką dla bakterii jelitowych, które wspomagają odporność i oddziałują korzystnie na organizm. Ponadto pektyny napełniają żołądek i wywołują uczucie sytości.


5. Gruszka – idealna na przetwory

Gruszki to owoce, które smakują dobrze na surowo, ale są także bardzo dobrym produktem na przetwory. Szeroki wybór odmian sprawia, że z gruszek można zrobić dżemy, konfitury, a także zamarynować je w occie. Już przetworzone mogą zostać wykorzystane jako dodatek do lodów. Surowych gruszek używa się także jako dodatku do potraw mięsnych czy sałatek.

 

Komentarze(7)
    • ~wnuczek
      1 wrzesień 2015

      Wartości odżywcze to jedno, a mina babci, z której sadu macie gruszki, jest bezcenna!

      • Maciej Jędrejko
        16 wrzesień 2015

        Czasami warto nie zwracać uwagi na wartości odżywcze, a skupić się na szczęściu bliskiej osoby ;).

      • ~wnuczek
        16 listopad 2015

        święte słowa..

    • ~zartownis
      12 listopad 2015

      rosna na wierzbie!

    • ~czaplin
      16 listopad 2015

      pamietam jak za malolata podwedzalismy z kuzynami z sadu sasiada, ale byla draka :D

      • Maksym Riznyk
        17 listopad 2015

        Sytuacja ta sama tylko z czereśniami ;)

      • ~czaplin
        17 listopad 2015

        czereśnie to już klasyk :)