To, jak wygląda nasza skóra, zależy od wielu czynników, wśród których możemy wymienić zarówno czynniki klimatyczne, genetyczne, środowiskowe, jak i żywienie czy też stres. Niestety na genetykę czy klimat w większości przypadków nie możemy wpłynąć, dlatego też warto zwrócić uwagę na to, na co mamy wpływ, a jest to nic innego jak żywienie.

 

SPIS TREŚCI:
1. Cenne dla skóry witaminy
2. Niezbędne składniki mineralne
3. Białka i tłuszcze. Czy ich spożycie ma znaczenie
4. Woda

 

1 / 4
A jaki Ty masz cel? Nie trać czasu i zacznij już dziś! Skorzystaj z profesjonalnej opieki.
Określ swój cel treningowy, a my pomożemy Ci go osiągnąć.

 


1. Cenne dla skóry witaminy
Wśród witamin, które szczególnie wpływają na kondycję naszej skóry, można wyróżnić witaminy rozpuszczalne w tłuszczach A, E oraz witaminy C, B7.

 

Witamina A wraz ze swoją prowitaminą beta-karotenem w dużej mierze odpowiada za stan nawilżenia skóry oraz wydzielanie łoju. Szczególnie polecana w leczeniu trądziku i w celu spowolnienia starzenia się skóry. Jest dodawana do wielu kremów i maseczek do twarzy. Znajdziemy ją w produktach mięsnych, podrobach oraz pomarańczowo-czerwonych warzywach i owocach (źródło beta-karotenu).

 

Witamina E jest ważna dla zachowania prawidłowej struktury skóry. Jest przeciwutleniaczem, który pomaga chronić skórę przed wolnymi rodnikami oraz działaniem promieni słonecznych. Znajdziemy ją w awokado, rybach, olejach, orzechach.

 

Podobnie do witaminy E działa witamina C, która również jest przeciwutleniaczem. Bierze udział w syntezie kolagenu oraz wpływa na likwidację przebarwień skóry i jej jędrność. Witamina ta powszechnie występuje w żywności. Znajdziemy ją w natce pietruszki, papryce czerwonej, brukselce, brokułach, owocach dzikiej róży, czarnej porzeczce czy też w mniejszej ilości w cytrusach.

 

Niedobór biotyny (witaminy B7) może prowadzić do łuszczenia się skóry, łojotoku czy też rozwoju rumienia. Możemy ją znaleźć w produktach zwierzęcych (mięso, jaja, podroby, ryby), ale również w orzechach.

 

2. Niezbędne składniki mineralne
Składniki mineralne, które mają wpływ na wygląd naszej skóry, to między innymi cynk, selen i miedź.

 

Miedź jest niezbędna do tego, aby wiele reakcji w naszym organizmie zachodziło prawidłowo. Odpowiada między innymi za syntezę kolagenu i jest integralną częścią pigmentu. Niedobór miedzi prowadzi do powstawania zmarszczek, przedwczesnego siwienia i gorszego gojenia się ran. Miedź znajdziemy w orzechach, kakao, nasionach roślin strączkowych.

  Fabryka Siły Sklep

Kolejnym składnikiem mineralnym, na który warto zwrócić uwagę, jest cynk. Znajdziemy go w produktach z pełnego ziarna, nasionach słonecznika, dyni oraz nasionach roślin strączkowych. Szczególne znaczenie cynk ma w leczeniu trądziku. Wykazuje również działanie bakteriostatyczne.

 

Selen podobnie jak witamina E czy witamina C jest silnym przeciwutleniaczem, który chroni organizm przed działaniem wolnych rodników.

 

3. Białka i tłuszcze. Czy ich spożycie ma znaczenie
Kiedy zastanawiamy się, jak zachować prawidłowy stan naszej cery, często myślimy wyłącznie o witaminach czy składnikach mineralnych, a zapominamy o podstawach. Warto zdać sobie sprawę, że niedobór białka może wpływać na pogorszenie stanu skóry przez wywoływanie efektu suchości, pękania czy też zmian barwnikowych.

 

Podobny efekt będzie wywoływany przez niedobór nienasyconych kwasów tłuszczowych, które znajdziemy między innymi w tłustych rybach (łosoś, śledź, makrela), orzechach, nasionach lnu, oleju lnianym oraz oleju z wiesiołka.

 

4. Woda
Woda jest głównym składnikiem naszego organizmu, dlatego w szczególności powinniśmy zadbać o odpowiednią jej podaż. Woda nie tylko pomaga utrzymywać prawidłowe procesy termoregulacji czy też prawidłową równowagę wodno-elektrolitową, jest również bardzo ważna w zachowaniu odpowiedniej kondycji skóry. Woda bowiem pomaga utrzymywać napięcie skóry i zapobiega jej suchości. Dzięki zdolności do zwiększania przepływu krwi w naczyniach kapilarnych poprawia jej elastyczność, jędrność i ukrwienie.

 

 

1 / 4
A jaki Ty masz cel? Nie trać czasu i zacznij już dziś! Skorzystaj z profesjonalnej opieki.
Określ swój cel treningowy, a my pomożemy Ci go osiągnąć.

Bibliografia
Wiśniewska K., Kurowska E., Okręglicka K., Wpływ spożycia wody na masę ciała, „Wiadomości Lekarskie” 2014, 67(2), 2–6.
Karowicz-Bilińska A., Woda i jej znaczenie dla organizmu kobiety, „Ginekologia Polska” 2011, 82, 455–459.
Pachocka L., Składniki odżywcze niezbędne dla zdrowia skóry, ncez.pl/abc-zywienia-/zasady-zdrowego-zywienia/skladniki-odzywcze-niezbedne-dla-zdrowia-skory (22.05.2019).
Dawidziak J., Balcerkiewicz M., Dieta jako uzupełnienie leczenia trądziku pospolitego (Acne vulgaris). Część I. Witaminy i minerały, „Farmacja Współczesna” 2016, 9(1), 33–37.
Pachocka L., Prawidłowe żywienie w wybranych chorobach dermatologicznych, „Zeszyty Naukowe Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości w Warszawie” 2016, 3(1), 7–18.