Komosa ryżowa
Dzięki licznym prozdrowotnym właściwościom oraz dużej popularności komosa ryżowa powoli staje się coraz łatwiej dostępnym produktem. Czy warto się nią zainteresować?
SPIS TREŚCI:
2. Komosa ryżowa – właściwości
3. Wartość odżywcza komosy ryżowej
4. Jak ją gotować?

Określ swój cel treningowy, a my pomożemy Ci go osiągnąć.
Komosa ryżowa, inaczej ryż peruwiański lub quinoa, to pseudozboże. Oznacza to, że wytwarza nasiona bogate w skrobię, które jednak nie są zaliczane do zbóż. Roślina prawdopodobnie pochodzi z obszarów Ameryki Południowej, gdzie bardzo często jest nazywana „matką zbóż”, „świętym zbożem Inków” lub „złotym ziarnem”. Produkt ten znajduje zastosowanie w kuchni, jest wykorzystywany jako dodatek do dań głównych, zup czy sałatek. Z komosy można również przygotować deser.
2. Komosa ryżowa – właściwości
Komosa ryżowa, podobnie jak soja czy orzechy, to jeden z niewielu produktów, który posiada pełnowartościowe białka pochodzenia roślinnego. Zawiera wszystkie egzogenne aminokwasy, których ludzki organizm nie może samodzielnie syntezować. Dzięki wysokiej zawartości białka komosa stanowi bardzo dobrą alternatywę dla wegan i wegetarian.
Komosa ryżowa zawiera również bardzo dużą ilość nienasyconych tłuszczów. Mowa tu przede wszystkim o kwasach linolowym, linolenowym i oleinowym. Związki te sprzyjają utrzymaniu prawidłowego profilu lipidowego. Quinoa może zapobiegać miażdżycy i korzystnie wpływać na poziom cholesterolu.
Komosa ryżowa jest produktem bezglutenowym, dlatego może być stosowana przez osoby cierpiące na celiakię. Posiada niski indeks glikemiczny, który wynosi 35. Może pojawić się w diecie osób z cukrzycą. Jest dobrym źródłem błonnika.
3. Wartość odżywcza komosy ryżowej
Korzystając z danych USDA (National Nutrient Database for Standard Reference), poniżej prezentujemy wartość odżywczą komosy ryżowej w 100 gramach.
Wartość energetyczna – 120 kcal,
białko ogółem – 4,40 g,
tłuszcz – 1,92 g,
węglowodany – 21,30 g (w tym cukry proste 0,87 g),
błonnik – 2,8 g.
Witaminy:
tiamina – 0,107 mg,
ryboflawina – 0,110 mg,
niacyna – 0,412 mg,
witamina B6 – 0,123 mg,
kwas foliowy – 42 μg,
witamina A – 5 IU,
witamina E – 0,63 mg.
Składniki mineralne:
wapń – 17 mg,
żelazo – 1,49 mg,
magnez – 64 mg,
fosfor – 152 mg,
potas – 172 mg,
sód – 7 mg,
cynk – 1,09 mg.
Sposób przygotowania komosy jest prosty. Zanim ugotuje się komosę, należy ją dobrze opłukać pod bieżącą wodą. Następnie do gotującej się wody należy wrzucić komosę i zostawić pod przykryciem 10–15 minut. Quinoa powinna być gotowana w proporcji 1 : 2, czyli na jedną szklankę komosy przypadają dwie szklanki wody.
Obecnie, gdy sprzedaż internetowa jest bardzo rozwinięta, dostęp do produktu jest bezproblemowy. W sieci istnieje mnóstwo sklepów ze zdrową żywnością, które w swojej ofercie na pewno posiadają komosę. Jeśli chodzi o ceny, prezentują się różnie. Uwarunkowane jest to wieloma czynnikami – marką producenta, gramaturą produktu czy miejscem produkcji.