W Meksyku śniadanie jest spożywane według dwóch różnych schematów. Niektórzy jedzą małą, często słodką przekąskę zaraz po przebudzeniu, a właściwe śniadanie spożywają o nieco późniejszej porze (zwykle o 11.00). Inni natomiast wolą spożyć jedno obfite śniadanie między 7.00 a 10.00. Określenie desayuno, czyli „śniadanie”, może więc oznaczać zarówno słodkiego małego rogalika, jak i tłuste smażone jajka.

 

SPIS TREŚCI:

1. Jaja – śniadaniowy klasyk

2. Tortille

3. Pieczywo

4. Na słodko

5. Śniadanie na ulicy

6. Śniadanie meksykańskie okiem dietetyka

 

1 / 4
A jaki Ty masz cel? Nie trać czasu i zacznij już dziś! Skorzystaj z profesjonalnej opieki.
Określ swój cel treningowy, a my pomożemy Ci go osiągnąć.

 

 

1. Jaja – śniadaniowy klasyk
To podstawowy składnik śniadań na całym świecie, również w Meksyku.


Huevos rancheros – w wolnym tłumaczeniu to „jaja farmerskie”. Potrawa ta popularność zdobyła również za sprawą nazywania jej „lekarstwem na syndrom dnia poprzedniego”. Są to smażone jaja sadzone podawane z salsą na tortilli. Salsę przygotowuję się z pomidorów, cebuli, chili, kolendry i soku z limonki. Na wierzch często dodaje się plasterki awokado i ser. Są również wariacje z groszkiem, szynką i fasolą.


Huevos divorciados – inna wersja „farmerskich jaj”. Ta nazwa oznacza „rozwiedzione jaja”. Różnica polega na tym, że jedno jajo jest na czerwonej salsie, a drugie na zielonej. Zielona salsa jest przygotowana z tomatillos, czyli zielonych pomidorów. Rozdzielone są zwykle smażoną charakterystyczną pastą z czarnej fasoli.


Meksykańska szakszuka – jaja farmerskie podaje się również na patelni, bez tortilli. Danie to przypomina tunezyjską szakszukę. Jaja wbija się do podsmażonych pomidorów, czosnku i cebuli. Często dodaje się również czerwoną fasolę, kukurydzę, awokado i ostre papryczki. Całość przyprawia się kolendrą – mielonymi nasionami oraz świeżymi liśćmi.


Popularne są oczywiście również jajecznice i omlety. W Meksyku często wykorzystywanymi dodatkami są kolorowe papryki, papryczka chili, kiełbasa chorizo, awokado, kukurydza, fasola, kurkuma, kolendra, kminek.

 

2. Tortille
Wszystkie te dania można przygotować z użyciem świeżych placków, często jednak wykorzystuje się te z dnia poprzedniego.


Chilaquiles – smażone kawałki kukurydzianej tortilli zatopione w pomidorowym sosie. Istnieją dwie odmiany: chilaquiles rojos – z sosem z czerwonych pomidorów i chilaquiles verdes – z zielonych pomidorów. Tortille kroi się na mniejsze, trójkątne kawałki i podsmaża na tłuszczu. Osobno na patelni smaży się cebulę, czosnek i pomidory. Do takiej salsy dodaje się totopos, czyli przygotowane kawałki tortilli, ser queso fresco i śmietanę. Ser ten można zastąpić serem feta. Często dodaje się również mięso kurczaka i smażone jajko.


Quesadillas fritas – podwójna tortilla wypełniona serem. Wypełnienie placków jest dowolne, najczęściej spotyka się nadzienie mięsno-serowe. Quesadillę smaży się na głębokim tłuszczu i polewa salsą lub śmietaną.


Tacos – kojarzone z kuchnią meksykańską, ale niekoniecznie ze śniadaniem. Są to niewielkie tortille kukurydziane (rzadko pszenne), bogato wypełnione nadzieniem, złożone na pół. Tacos zwykle wypełnia się mięsem wołowym, czosnkiem, cebulą, pomidorami i wieloma przyprawami, jak oregano, bazylia, kolendra, chili. Dodatkowymi składnikami często jest kukurydza i czerwona fasola. Fabryka Siły Sklep


3. Pieczywo
Meksykanie również jadają na śniadanie pieczywo, najczęściej w formie zapiekanek. Noszą tutaj nazwę molletes i przygotowuje się je z bolillo, czyli meksykańskiego pieczywa przypominającego bagietki. Na przekrojony płasko chleb nakłada się smażoną fasolę i ser oraz całość się zapieka. Oczywiście do molletes można również dołożyć ulubione dodatki takie jak szynka, kiełbasa chorizo, bekon, jaja lub papryczki jalapeño.


4. Na słodko
Jak wspomniano na początku, wielu Meksykanów lubi przed obfitym, zwykle tłustym śniadaniem spożyć mniejszy posiłek składający się z małej przekąski i napoju.


Café de Olla – kawa tradycyjnie parzona w glinianym lub emaliowanym rondelku, jej nazwa oznacza dosłownie „kawa z garnka”. Cynamon w laskach i nierafinowany cukier trzcinowy gotuje się, po czym dodaje grubo zmielone ziarna kawy i gotuje przez kolejne kilka minut pod przykryciem. Następnie odcedza się napój i serwuje w mniejszych glinianych kubkach. Dodatkowymi składnikami są anyż, goździki, skórka pomarańczowa, czekolada oraz czasami mleko lub śmietanka.


Café con leche – kawa z mlekiem. Meksykanie lubią ją na słodko i często dodają do niej mleko skondensowane.


Atole – gęsty napój przygotowany z mleka i mąki kukurydzianej. Słodki, zwykle cynamonowy, waniliowy lub czekoladowy. Konsystencją przypomina nieco budyń. Są również wersje przyrządzone z ryżu (atole de arroz) oraz owsa (atole de avena). Często jest spożywany w zimne dni na rozgrzanie. Zwykle podawany wraz z tamales.


Gorąca czekolada – w meksykańskim wydaniu jest o wiele bardziej intensywna i gęstsza niż ta znana w Europie.
Pan dulce – dosłownie oznacza „słodki chleb”. Jest to meksykańska odpowiedź na słodkie wypieki poznane za sprawą europejskich wpływów, zwłaszcza Francji.


Meksykanie zachwycają resztę świata kreatywnością i mnogością kształtów pan dulce. W tym kraju można dostać setki różnych rodzajów słodkich wypieków, różniących się kształtem, kolorem i dodatkami. Najpopularniejsze kształty to: conchas (muszelki), orejas (uszka), bigotes (wąsy) i besos (buziaki). Są posypywane cukrem pudrem lub oblewane lukrem. Tego typu wypieki można kupić na prawie każdej ulicy w większym mieście. Są również sprzedawane w metrze i w każdym turystycznym miejscu.


Tamales – jedno z najstarszych znanych dań kuchni meksykańskiej. Szacuje się, że pochodzi sprzed nawet 8 tys. lat. Jest to nadziewane ciasto z mąki kukurydzianej owinięte w liście kukurydzy i ugotowane na parze. Aztekowie i Majowie nadziewali je mięsem indykiem, iguany lub flaminga. Obecnie ciasto faszeruje się kurczakiem, wołowiną, wieprzowiną, fasolą lub serem. Są również wersje na słodko – tradycyjnie z serkiem, orzechami lub rodzynkami, a obecnie również z kremem czekoladowo-orzechowym.
Świeże owoce lub wyciskany sok – najczęściej ananas, papaja, arbuz, banan, mango i guawa.

 

5. Śniadanie na ulicy
Uliczne jedzenie jest istotnym elementem meksykańskiej kultury. Śniadanie również jest często spożywane na lokalnych marketach i straganach. To również bardzo tania opcja, chętnie wykorzystywana przez turystów, którzy nie chcą wydawać dużo pieniędzy podczas podróży.

 

Najczęstszymi wyborami są:
sopes, huaraches i memelas – to opiekane lub smażone ciasta przygotowane z mąki kukurydzianej, grubsze niż tortille. Przyrządza się je z różnymi dodatkami (ser, fasola lub smalec). To popularna przekąska spożywana w ciągu całego dnia. Ich nazwy wskazują na kształt ciasta – sopes i memalas są okrągłe, memalas są większe od sopes. Z kolei huaraches mają podłużny kształt;
gorditas – małe tortille nadziewane pomidorami, papryką, czerwoną fasolą i sałatą, które się przypieka;
tlacoyos – długi i gruby placek o owalnym kształcie przygotowany z masy kukurydzianej i zmielonego gotowanego bobu. Do takiej tortilli dodaje się mięso, fasolę, twaróg, ser, cebulę, papryczkę chili i inne typowe meksykańskie dodatki.

 

Dodatkiem do pierwszego posiłku w ciągu dnia bardzo często jest cola, i to już od najmłodszych lat. Wysokie spożycie tego typu gazowanych napojów jest bardzo złożonym problemem tego kraju. Szacuje się, że Meksykanie wypijają średnio dwa razy więcej słodkich napojów gazowanych niż Amerykanie. Stąd też butelka z czerwoną etykietą na stole obok śniadania stała się już widokiem powszechnym.

 

6. Śniadanie meksykańskie okiem dietetyka
Inspiracje różnorodnymi kulturami świata wprowadzają powiew świeżości w kuchni. Zwykle są też okazją do spróbowania nowych produktów i połączeń smakowych. Rozbudzają ciekawość i chęć do samodzielnego przygotowywania posiłków. Jednak z dietetycznego punktu widzenia zalecana jest ostrożność we wprowadzaniu meksykańskich śniadań do swojego codziennego menu.


W tym przypadku dominującą formą obróbki jest smażenie, często również w głębokim oleju, czego należy unikać. Słodkie meksykańskie wypieki są źródłem ogromnej liczby kilokalorii za sprawą dużej ilości cukru i tłuszczu. Zazwyczaj są też przygotowywane z oczyszczonej mąki. Częste spożywanie połączenia węglowodanów prostych oraz tłuszczu przyczynia się do rozwoju chorób cywilizacyjnych, w tym otyłości.


Charakterystyczna dla kuchni meksykańskiej jest również ostrość potraw. Wiele przypraw ma działanie antyoksydacyjne i przeciwzapalne, co jest korzystne dla zdrowia. Jednak ostre przyprawy (np. popularne w Meksyku chili) działają również drażniąco na błony śluzowe przewodu pokarmowego i pobudzają do wydzielania soków trawiennych. Stąd też nie są zalecane osobom zmagającym się z refluksem, wrzodami oraz stanami zapalnymi żołądka, przełyku i jamy ustnej.


Na uwagę zasługuje powszechne wykorzystanie mąki kukurydzianej. Jest to szczególnie istotne dla osób, dla których koniecznością jest stosowanie diety bezglutenowej. Kolejną zaletą kuchni meksykańskiej jest również duży udział warzyw w tradycyjnych potrawach. Podstawę diety w tych rejonach świata stanowią fasola, kukurydza i papryka. Częstymi dodatkami są pomidory, bataty, awokado, limonka i aromatyczne przyprawy, jak kolendra, kminek i rozmaryn. Od wieków zastosowanie znajdują nasiona chia oraz kakao, których prozdrowotne właściwości są doceniane przez resztę świata.
Inspiracja kuchnią meksykańską, również w kwestii śniadań, może być korzystna dla zdrowia. Wymaga to jednak świadomości żywieniowej, która pozwoli dokonać właściwego wyboru potraw i składników.

 

 

1 / 4
A jaki Ty masz cel? Nie trać czasu i zacznij już dziś! Skorzystaj z profesjonalnej opieki.
Określ swój cel treningowy, a my pomożemy Ci go osiągnąć.

Bibliografia
Cocking L., How To Eat Like A Local In Mexico, theculturetrip.com/north-america/mexico/articles/how-to-eat-like-a-local-in-mexico/ (4.10.2021).
Dweck L., The Beauty of Mexican Breakfast, yummly.com/dish/969523/the-beauty-of-mexican-breakfast (4.10.2021).
Mexican Breakfast – Breakfast Around the World #5, cookingtheglobe.com/mexican-breakfast/ (4.10.2021).
On Mexican Meals and Meal Times, mexperience.com/on-mexican-meals-and-meal-times/ (4.10.2021).
Sawa Ł., Huevos rancheros, czyli jajka farmerskie – shakshuka w meksyku też jest znana od wieków, alemeksyk.eu/przepisy-meksykanskie/wszystkie-inne/inne/item/978-przepis-huevos-rancheros-szakszuka-w-meksyku-tez-jest-znana-od-wiekow.html (4.10.2021).
The Best Huevos Rancheros – An Authentic Mexican Breakfast Recipe, mylatinatable.com/best-huevos-rancheros/ (4.10.2021).
The Glory of Breakfast Foods in Mexico, perceptivetravel.com/blog/2021/02/14/breakfast-foods-in-mexico/ (4.10.2021).
Typical mexican family food, donacholita.com.au/typical-mexican-family-food/ (4.10.2021).