Czas skończyć z błędnym przekonaniem, że mówienie o sobie w pozytywach jest złe. Amerykanin ma w sobie głęboko zakorzenioną pewność siebie, ale Polak zawsze powie, że coś mu się nie należy bądź będzie umniejszał swoje zasługi. STOP! Czas z tym skończyć. Musisz poznać swoją wartość. Dziś dowiesz się, jak eksponować swoje atuty. Wpisujesz swoje atuty do CV, ale pewnie, jak sam dobrze wiesz – to za mało, aby dostać wymarzoną posadę. Jak więc to zmienić?

 

SPIS TREŚCI:

1. Atuty – zrób listę swoich słabości i zalet

2. Co dzieli cię od dobrego pracownika?

3. Postrzegaj siebie jak dobrego człowieka

4. Chwalenie nie jest złe! Naprawdę!

 

1 / 4
A jaki Ty masz cel? Nie trać czasu i zacznij już dziś! Skorzystaj z profesjonalnej opieki.
Określ swój cel treningowy, a my pomożemy Ci go osiągnąć.

 

 

1. Atuty – zrób listę swoich słabości i zalet

Własną pozytywną mentalną metamorfozę należy rozpocząć od wyrwania

z zeszytu kartki oraz znalezienia piszącego długopisu. Gdy masz już gotowe wspomniane rzeczy, podziel kartkę z pomocą zgrabnego ruchu dłoni na dwie części. Jedna z nich będzie oznaczać twoje zalety, druga zaś będzie rubryką poświęconą jedynie wadom.


W obu rubrykach należy wypisać wszystko, co uważa się odpowiednio za swoje mocne strony oraz wszystko to, co twoim zdaniem jest złe i nad czym należy jeszcze popracować, aby móc cieszyć się pełnią życia na co dzień. Przykładowo jeśli jest się nieśmiałym, to należy to napisać. Niestety nieśmiałość nie jest dobrą cechą.


Żyje się jedynie raz, a życie jest zbyt krótkie, by w całości przeżyć je nie pokazując światu, kim naprawdę się jest i nie odkrywając pełni własnych możliwości!


2. Co dzieli cię od dobrego pracownika?

Zalety to twoje mocne strony. Od dziś pamiętaj o tym, co według siebie robisz dobrze, za co cenisz sam siebie i niech to będzie punkt odniesienia do własnej wartości. Jak trafnie zauważyłeś, zalet może być nawet mniej niż wad, ale to już świadczy o tym, że masz w sobie coś, co po prostu sam akceptujesz, lubisz i z czego jesteś dumny!


Wady, złe nawyki, kierowanie się w życiu stereotypami czy strach przed opuszczanie tzw. strefy komfortu – to rzeczy, nad którymi należy popracować. Jeżeli jest się leniwą osobą, to należy zacząć więcej oraz efektywniej pracować. Z kolei brak śmiałości należy zwalczać regularnym opuszczaniem własnej strefy komfortu. Nie ma czegoś, czego człowiek nie może w sobie zmienić. Wystarczy tylko chcieć!


Nie ma co się nastawiać na szybkie efekty. Takie zmiany to proces długotrwały, jednak niezwykle procentujący w przyszłości. W końcu do listy swoich zalet za jakiś czas będzie można dopisać rzeczy, które do niedawna były jeszcze piętą achillesową. Fabryka Siły Sklep


Czy nie czujesz się lepiej? Wszystko tak naprawdę zależy od ciebie. Jesteś kowalem własnego losu. Zauważ w końcu to, że tylko ty powinieneś mieć wpływ na siebie i swoje życie!


3. Postrzegaj siebie jak dobrego człowieka

Nie ocenia się książki po okładce. Jeżeli danej osobie nie odpowiada to, że jest zbyt chuda, to niech skończy z narzekaniem i wpędzaniem się w kompleksy. Zamiast tego lepszym rozwiązaniem będzie jak najszybsze zapisanie się do dietetyka. Analogicznie odnosi się to do sytuacji, w której zdaje się sobie sprawę, że jednak ma się kilka kilogramów za dużo i wcale nie jest to słodkie!


Przez te wszystkie przekonania na własny temat (w wielu przypadkach błędne!) niestety pewność siebie nie jest mocną stroną takiej osoby. Z nie-ukrywanym podziwem patrzy ona w stronę osób, które w żaden sposób nie są lepsze, a jednak mają więcej znajomych, bardziej cieszą się życiem, chodzą na randki z atrakcyjniejszymi dziewczynami i nigdy nie narzekają.


Nadal nie wiadomo, o co chodzi?


Prosta zasada, którą warto wprowadzić w życie i wziąć ją sobie do serca. Człowiek jest przez innych tak postrzegany, jak sam daje się im postrzegać. Osoba niepewna siebie będzie przez innych tak właśnie odbierana, pomimo że marzy o tym, aby lepiej się czuć we własnej skórze. Z kolei osoba pewna siebie, nawet jeśli jest nieatrakcyjna i ma kilka kilogramów za dużo, a mimo to ma o sobie jak najlepsze zdanie – będzie notować dobre stosunki z in-nymi oraz same sukcesy zawodowe.


4. Chwalenie nie jest złe! Naprawdę!

Jakie ukończyłeś szkoły? Jakie przez okres dotychczasowej kariery nabyłeś umiejętności? Podawaj dodatkowe informacje o sobie. Podawaj przykłady wykonywanych zadań. Wykaż się czymś, co może być dla danej firmy na wagę złota.


Atuty człowieka należy eksponować. W końcu podczas rozmowy kwalifikacyjnej nie można ukrywać swoich najlepszych cech, bo wtedy nawet nie ma co myśleć o otrzymaniu jakiejkolwiek pracy. Potencjalnemu pracodawcy należy dać się poznać z jak najlepszej strony, starając się mówić o sobie w samych superlatywach. Pracę zazwyczaj dostaje ta osoba, która nie tylko ma najlepsze atuty w CV, ale która również nie boi się mówić o sobie.


Chwalenie się może być dobrą cechą, jednak mówienie o sobie dobrze należy odróżnić od czczych przechwałek czy arogancji zbudowanej na wygórowanym ego. Wszystkie przekonania na własny temat muszą mieć silne fundamenty w codziennym życiu. Nie ma sensu mówić, że jest się osobą pracowitą, gdy w rzeczywistości dobrze wie się o tym, że od ciężkiej pracy woli się leniuchowanie. Z kolei można za to powiedzieć, że jest się osobą ambitną, jeśli chce się zmienić swoje złe nawyki, aby osiągnąć zawodowy i życiowy sukces!