Naucz się panować nad emocjami
Emocje towarzyszą człowiekowi od chwili narodzin i są obecne w jego życiu aż do samego końca. Nie da się od nich uciec, bez względu na to, czy są pozytywne, czy też negatywne. Jedynym sposobem, aby w sytuacjach, które tego wymagają, zachować twarz pokerzysty, jest nauczyć się panować nad własnymi odczuciami, a nie myśleć wtedy, gdy emocje już opadną.
SPIS TREŚCI:
3. Afirmacja na skrajne emocje
4. Medytacja – jak kontrolować emocje?

Określ swój cel treningowy, a my pomożemy Ci go osiągnąć.
Warto zacząć od podziału emocji. Dzielą się one na pozytywne oraz negatywne, i właśnie tym drugim poświęcony jest dzisiejszych artykuł. Niekontrolowanie negatywnych odczuć może poważnie odbić się na jakości życia, ponieważ ma wpływ na relacje międzyludzkie, sen oraz szeroko pojęte szczęście.
Emocje to innymi słowy bodźce, które człowiek sam sobie tworzy. Może je wywoływać otoczenie, jednak determinowane są przez myśli, wyznawane poglądy, przybrane postawy oraz doświadczenie zbierane na przestrzeni całego życia.
Osoba, która w szkole była prześladowana przez rówieśników i zawsze czuła się gorsza od innych, może mieć problemy z normalnym funkcjonowaniem w dorosłym życiu. Taka osoba będzie się czuła ciągle oceniana przez innych, przez co może mieć trudności w nawiązywaniu relacji z innymi, a także z podjęciem pracy, która nie będzie dla niej stresogenna.
Cztery podstawowe emocje to: radość, smutek, złość, lęk. Emocje mogą wywoływać zmiany somatyczne, jak przyspieszony oddechy czy szybsze bicie serca. Są wyrażane za pomocą ekspresji (krzyk, płacz, szept, śmiech) oraz niekiedy prowadzą do działania (bieg, walka, rozmowa).
Dodatkowo pełnią rolę swoistych informatorów. Dzięki nim możliwe jest określenie, czy coś dla nas jest dobre, czy też nie, czy należy uciekać, czy jednak zachować spokój, gdy np. w naszym kierunku zbliża się banda wyrostków. Dzięki emocjom możliwe jest funkcjonowanie jednostki
w społeczeństwie.
Emocje to stany psychiczne mające swoje podłoże, jak sama nazwa wskazuje, w ludzkiej psychice. Wywoływane są one przez wydarzenia, które człowiek spotyka na swojej drodze.
Na przykład spóźnienie się kolegi na mecz może wywołać wśród oczekujących w pierwszym odruchu złość. W przypadku, gdy nie ma z nim żadnego kontaktu, pojawia się zmartwienie, czy wszystko z nim w porządku.
A kiedy w końcu dociera do reszty cały i zdrowy, pomimo jego spóźnienia pojawia się radość, że nic mu się nie stało. Jak widać, sytuacja nie uległa zmianie, zmianie ulegał sposób jej odbioru, co z kolei wpływało na uczucia.
Człowiek tworzy emocje. Jedne z nich pomagają w życiu, inne zaś przeszkadzają. Kluczem na drodze do szczęścia jest poznanie własnego mechanizmu wytwarzania emocji, który w każdym człowieku ze względu na doświadczenia życiowe, przekonania czy poglądy może być zupełnie inny. W momencie poznania tego mechanizmu można nauczyć się panować nad własnymi emocjami. Pomocne w tym mogą być poniższe przykłady.
3. Afirmacja na skrajne emocje
Z pomocą afirmacji można spróbować nie tylko osiągać cele, ale również zmienić zdanie na temat innych i siebie. Wysokie poczucie wartości, umiejętne radzenie sobie w sytuacjach stresogennych czy wygłoszenie publicznego wystąpienia bez obawy przed krytyką mogą być możliwe dzięki afirmacjom.
Afirmacja, najprościej rzecz ujmując, to powtarzanie w kółko zdań, które mają zmienić nasze przekonania i poglądy. Ich systematyczne powtarzanie przyczynia się do zmiany istniejących wzorców i zastąpienia ich innymi.
4. Medytacja – jak kontrolować emocje?
Negatywne emocje mogą być wywołane przez nadmiar stresu, brak pieniędzy czy chorobę kogoś bliskiego. Niekontrolowane mogą prowadzić do wielu nieprawidłowości, jak poczucie bezradności, przewlekły smutek czy niekontrolowany płacz. Medytacja może być pomocna w radzeniu sobie ze złymi uczuciami. Dzięki niej człowiek jest w stanie oczyścić swój umysł ze zbędnych myśli, co wprowadza w jego codzienność poczucie spokoju, relaksu oraz spełnienia.
Osoba zbyt nerwowa, której ciężko zapanować nad złością, która nie radzi sobie z problemami dnia codziennego wynikającymi choćby z pracy
i przekłada je na swoje życie osobiste i rodzinne, może znaleźć ukojenie
w sporcie. Uprawianie sportu pomaga pozbyć się negatywnych odczuć na dwa sposoby.
Po pierwsze sport pomaga pozbyć się wszystkich złych myśli, oczyszcza umysł, zwiększa pewność siebie, poprawia zdrowie oraz pomaga nawiązywać nowe przyjaźnie. Dzięki temu możliwe jest wyrzucenie z siebie skrajnie negatywnych emocji i zastąpienie ich dobrymi uczuciami, jak radość, spełnienie czy poczucie akceptacji ze strony innych.
Po drugie uprawianie sportu (np. trening na siłowni, bieganie czy pływanie) wymaga od osoby ćwiczącej określonego wysiłku fizycznego. W momencie, gdy dochodzi do wzmożonej aktywności, organizm zaczyna wydzielać tzw. endorfiny, które nie tylko uśmierzają ból związany z treningiem, ale mają również dobry wpływ na samopoczucie, wywołują pozytywne emocje.
Nie bez kozery są one określane mianem hormonu szczęścia!