Paniczny strach. Jak pokonać strach?
Strach to naturalna ludzka reakcja w przypadku zagrożenia. Strach odczuwalny jest również przed nowymi sytuacjami, których dotąd nie doświadczono, jak np. pierwsza rozmowa o pracę. Może działać paraliżująco, ale osoba potrafiąca przełamać strach, poradzi sobie w nawet najbardziej beznadziejnej sytuacji.
SPIS TREŚCI:
1. Czym jest strach?
2. Skąd się bierze?
3. Jak pokonać strach?

Określ swój cel treningowy, a my pomożemy Ci go osiągnąć.
Strach to naturalny ludzki odruch, który towarzyszy człowiekowi od zarania dziejów. Niekontrolowany strach potrafi wymknąć się spod kontroli i mieć negatywne wpływ na zdrowie psychofizyczne.
Paniczny strach może prowadzić do niezdrowych relacji z otoczeniem, a także zamknięcia się we własnym świecie. Patrząc na człowieka jako istotę społeczną, nie jest to pozytywnym zjawiskiem.
Jednak osoby, które potrafią pokonać swój lęk, osiągają w życiu spektakularne sukcesy. Dla nich bariera wyznaczana przez własne słabości, kompleksy i negatywne opinie innych to tylko kolejny stopień na drodze ku duchowemu i finansowemu bogactwu.
Strach bierze się z doświadczeń życiowych, błędnych przekonań, urojeń we własnym umyśle, kompleksów oraz utartych wzorców przekazanych chociażby w procesie wychowywania. Niekiedy może on być uwarunkowany kulturowo i religijnie, np. strach przed duchami zmarłych czy paniczny strach przed śmiercią bądź utratą miłości.
Dla przykładu – osoba, która w dzieciństwie została wychowana na indywidualistę, przez całe życie może mieć problemy z nawiązaniem pozytywnych relacji z innymi ludźmi, przed którymi może nawet odczuwać strach. Takie podejście do życia z pewnością utrudnia funkcjonowanie w społeczeństwie i zaspokojenie własnych ambicji zawodowych w pracy.
Uczucie lęku może być również wywołane przez wiele innych rzeczy, jak choćby kompleksy, czyli własne, często błędne i bezpodstawne przekonanie na swój temat. Kompleksy mogą się pogłębiać, a wszystko za sprawą tego, że ludzie mają tendencję do przejmowania się opiniami osób trzecich, które tak naprawdę nawet ich nie obchodzą!
Najlepszym sposobem na przełamanie lęków jest stawienie im czoła. Pewność siebie można zyskać tylko poprzez regularne opuszczanie bańki mydlanej, którą nazywa się strefą komfortu. Dopiero jej opuszczenie obrazuje prawdziwe możliwości i potencjał drzemiący w jednostce. Dzięki takiej metodzie można radzić sobie z małymi lękami, np. obawą przed randką czy rozmową kwalifikacyjną.
Nieco inaczej sprawa wygląda w przypadku, gdy osoba odczuwa paniczny strach. W takich sytuacjach często nie jest ona w stanie sama sobie z nim poradzić i potrzebuje pomocy specjalisty. Tylko z pomocą odpowiednio wykwalifikowanej osoby można pokonać nawet największy lęk i wrócić do pełni szczęścia w życiu codziennym.
-
-
~Konia12330 lipiec 2018
A w nirzszym wieku morska?
-
~Nionik52530 lipiec 2018
W nirzszym wieku morzna
-
~Maciej15 maj 2019
Robert miałem podobną sytuację. W wieku 17 lat moje życie legło w gruzach. Przez 10 lat toczylem się między kolejnymi lekarzami. Aż w końcu trafiłem do terapeuty który jasno powiedział że trzeba prób i czasu. Wkorw niesamowity beznadzieja totalna. Próbowałem bezustannie próbowałem z pomocą terapeuty stawiać czoło lęką. Po 12 latach dałem radę. Zaczynam żyć jak normalny człowiek. Czas to najlepszy lekarz.
-
~Promocja naciągaczy27 styczeń 2024
Bo wszystkie artykuły psychologiczne nastawione są na promocję psychologów, którzy tylko ględzą, a rozciągają czas, przedłużając terapię i wyciągają tylko łapę po pieniądze. Kto samodzielnie myśli, ten nawijaczy-specjalistów wyciągających 200 zł za godzinę nie potrzebuje.
Co ci psycholodzy robili przez 5 lat studiów, skoro w większości wizyta polega tylko na rozmowie jak u koleżanki? Chyba imprezowali. -
~też szczery22 czerwiec 2024
bzdury bo można też mieć za darmo psychologów i psychiatrów problem jest w tym że takie artykuły są pisane bo oficjalnie w problemach psychicznych mogą pomóc tylko wizyty u specjalistów a jeśli ktoś uważa że sam jest dla siebie najlepszym lekarzem to jest uważany za niezbyt mądrego bo taki jest oficjalny nurt a ci co się z niego wyłamują są uważani za niewykształconą hołotę
-
-
~Artek23 styczeń 2018
Ja jestem kompletnym indywidualistą juz od 26 lat jest mi z tym ciezko czasem...
Ale jakos sobie daje z tym rade i próbuje sobue sam pomagac bo wiem ze lekarze beda na mnke tylko eksperymentowac dla tego nawet nigdzue tam nie ide... najlepiej dowiedziec sie jak sobie z tym poradzic i znalesc sobie zaufana osobe ktora bedzie cie wspierac w przezwyciężeniu strachu lub lęku. ..
Sam jeszcze takiej osoby nie znalazlem ale z czasem przyjdzie ;)
Pozdrawiam i powodzenia-
~też szczery22 czerwiec 2024
właśnie dlatego że ludzie nie potrafią znaleźć takiej osoby wymyślono psychologów tylko że nie da się skutecznie pomóc wszystkim swoim pacjentom mając tyle ludzi do ogarnięcia doradzanie innym zawodowo a nie tak jak to robi zaufany przyjaciel w rezultacie się nie sprawdza ta formuła się nie sprawdza
-
-
~też szczery23 czerwiec 2024
paniczny strach to fobia- bardzo poważna choroba
Witam kogo ma Pan na mysli specjalisty ? , jezeli tym specjalista ma byc Psychatra to powiem tak w ciagu 16 lat przeszlem przez czterech , jestem poddawany ciaglymi zmianami dostosowania tabletek itd... Przed rokiem jeden z nich po 5 letniej terapii na pytanie co dalej wzruszyl ramionami mowiac , musi sobie Pan sam pomuc , wiec kogo ma pan na mysli ?