Odchudzanie to praca, którą trzeba wykonywać sumiennie i która wymaga wielu wyrzeczeń. Inaczej może nie przynieść oczekiwanych efektów. Mimo wysiłku czasem wyniki odchudzania są mizerne. Zapał słabnie, a kilogramów nie ubywa. Przyczyn takiego stanu rzeczy może być kilka.

 

SPIS TREŚCI:

1. Ograniczenie kaloryczności

2. Ograniczenie węglowodanów

3. Brak ruchu

4. Podjadanie, słodycze, alkohol

 

1 / 4
A jaki Ty masz cel? Nie trać czasu i zacznij już dziś! Skorzystaj z profesjonalnej opieki.
Określ swój cel treningowy, a my pomożemy Ci go osiągnąć.

 

 

1. Ograniczenie kaloryczności

W odchudzaniu ważne jest ograniczanie ilości spożywanego jedzenia. Deficyt kaloryczny powinien zawsze odnosić się do całkowitego zapotrzebowania energetycznego, które uwzględnia zarówno ilość energii niezbędnej do zachowania podstawowych funkcji życiowych, jak np. oddychanie czy krążenie, jak i ilość energii wydatkowanej, np. podczas aktywności fizycznej, spontanicznej i zaplanowanej.

 

Podczas ustalania deficytu kalorycznego warto również uwzględniać sylwetkę. Im mniej jest do zrzucenia, tym mniejszy powinien być deficyt kaloryczny, im więcej jest do zredukowania, tym deficyt powinien być większy, jednak nie powinien przekraczać 1000 kcal/dobę. Dlaczego?

 

Często gdy deficyt kaloryczny jest wyższy, trudniej na danej diecie wytrzymać, pojawia się większa ochota na podjadanie często wysokokalorycznych przekąsek. Dodatkowo, jeśli ktoś ograniczy ilość spożywanego jedzenia, zmniejsza jego termiczny efekt, a więc ilość wydatkowanej energii.


2. Ograniczenie węglowodanów

Notorycznym błędem popełnianym przez osoby odchudzające się, utrwalonym przez modę na diety białkowe lub inne diety alternatywne, jest rezygnowanie z węglowodanów w diecie. Przekonanie o tym, że pieczywo tuczy, wzięło się z błędnej interpretacji propozycji wykluczenia z diety oczyszczonych produktów zbożowych, a więc białego pieczywa, drobnych kasz, białego makaronu czy ryżu. Jedzenie takich produktów rzeczywiście nie jest wskazane zbyt często.

 

Za to ich pełnoziarniste odpowiedniki są w diecie bardzo pożądane. Są źródłem energii, która uwalnia się stopniowo, nie powoduje nagłych napadów głodu. Często jednak po zakończonej diecie ludzie wracają do jedzenia pieczywa, i to najczęściej w wersji oczyszczonej. Fabryka Siły Sklep


3. Brak ruchu

Przekonanie o tym, że dieta wystarczy, żeby schudnąć, nie jest do końca prawdziwe. Oczywiście wszystko zależy od wieku osoby, która się odchudza, liczby diet, które stosowała, i jeszcze innych czynników. Jednak faktem jest, że aktywność fizyczna powinna być obecna w życiu każdej osoby, a szczególnie takiej, która się odchudza. Dzięki ćwiczeniom zwiększa się metabolizm, ujędrnia ciało i przyspiesza efekty.

 

Jeśli komuś zależy na wprowadzeniu zdrowych nawyków żywieniowych, zawsze wskazówką powinna być piramida zdrowego żywienia, której podstawę stanowi właśnie aktywność fizyczna. Piramida znajduje się na stronie Instytutu Żywności i Żywienia. Aby dobrze ćwiczyć, trzeba wybrać aktywność dostosowaną do swoich możliwości. Ważne jest, aby pamiętać, że aktywność powinna sprawiać przyjemność. Nie musi to być siłownia, zawsze można wybrać się na spacer, wyjść z tramwaju/autobusu 2 przystanki wcześniej, wejść schodami, a nie wjechać windą.


4. Podjadanie, słodycze, alkohol

„Jedno ciastko nie zaszkodzi, jednego drinka można wypić. Przecież wszystko jest dla ludzi...” Często wymówki tego typu prowadzą do zakończenia diety bądź jej marnych efektów. Oczywiście jeśli ktoś stara się jeść zgodnie z zasadami piramidy zdrowego żywienia i ogranicza liczbę kilokalorii, to jedno ciastko czy drink nie zniszczą efektów codziennej pracy. Jeśli ktoś jest w stanie zjeść jedno ciastko i przestać, to można raz na jakiś czas pozwolić sobie na takie odstępstwo.

 

Czasem warto spisać swoje starania, sposób, w jaki prowadzi się dietę, i podzielić się z kimś swoimi zapiskami. Najlepiej, gdy będzie to dietetyk. Często można nie zdawać sobie sprawy ze swoich błędów, a jeśli wszystko zostanie zapisane, można nieprawidłowe sytuacje szybko wyeliminować i spokojnie osiągnąć cel.

 

 

1 / 4
A jaki Ty masz cel? Nie trać czasu i zacznij już dziś! Skorzystaj z profesjonalnej opieki.
Określ swój cel treningowy, a my pomożemy Ci go osiągnąć.

Bibliografia

Jak schudnąć 5 kg bez płacenia pseudo-trenerowi, dietetykanienazarty.pl/b/jak-schudnac-5-kg-bez-placenia-pseudo-trenerowi (17.12.2019).

Zasady prawidłowego żywienia, izz.waw.pl/pl/zasady-prawidowego-ywienia (17.12.2019).

Jarosz A., Czy trzeba ograniczyć węglowodany, żeby schudnąć, ncez.pl/abc-zywienia-/fakty-i-mity/czy-trzeba-ograniczyc-weglowodany--zeby-schudnac- (17.12.2019).

 

Komentarze(19)
    • ~cham
      6 wrzesień 2015

      #1 przestań
      #2 k#rwa
      #3 tyle
      #4 ŻREĆ!

      • ~pricklyyy
        8 październik 2015

        Jezu jak slysze takie teksty to nie wiem czy plakac czy smiac sie. Nawet bez liczenia kalorii i strikte diety mozna schudnac te kilka kg. Samo jedzenie sniadania i reguarnosc to milowy krok. Odrzucasz slodycze i potrawy z wysokim indeksem glikemicznym. Mozesz jesc nawet tak jak zwykle tylko rozplanuj to jedzenie na 5-6 posilkow i jedz je co 2-3 godz. Wiadomo najgorzej jest zagospodarowac checi i czas na ogarniecie tych 2-3 godz i przygotowanie zarelka. Nie trzeba zadnych diet tylko troche pomyslunku. ufff ale juz mnie wkurwiaja takie komentarze

      • ~cham
        11 listopad 2015

        a mnie wkurzaja, ludzie, ktorzy za wszelka cene, chca byc madrzy

    • ~mila
      6 wrzesień 2015

      ustalcie sobie tak, ze za kazde podjadanie, musicie podjac dodatkowa aktywnosc, np godzinka na rowerze, czy rolkach

      • Maksym Riznyk
        7 wrzesień 2015

        Obawiam się, że niektóre osoby musieli by przez pół dnia jeździć :D

      • ~mila
        18 listopad 2015

        nawet gdyby mialy jezdzic caly dzien to lepsze rozwiazanie niz siedzenie na tylku i narzekanie na siebie

      • ~Ketoo
        22 październik 2018

        Bardzo fajny pomysł. ...że ja na to do tej pory nie wpadłam. Dzięki! :D

    • ~mnaim
      12 wrzesień 2015

      Wolę ciastka

      • Maksym Riznyk
        14 wrzesień 2015

        Jak masz szybki metabolizm to ok

      • ~mnaim
        18 listopad 2015

        wlasnie, ze mam :)

      • Aleksandra-5385306
        29 kwiecień 2017

        @mnaim To po co to czytasz?

    • ~monia
      16 wrzesień 2015

      Przetestowałam na sobie dużo rzeczy i na dłuższą metę tylko racjonalne odżywianie i treningi dają efekty. Naprawdę każdy może spróbować wystarczy tylko chcieć:)

      • Maksym Riznyk
        17 wrzesień 2015

        Tu też jest ważny moment żeby nie popadać w skrajność. Zjedzenia lodów raz na czas czy tam innych rzeczy to nic strasznego. B czasami ludzie na prawdę mają z tym problem.

      • ~monia
        17 wrzesień 2015

        Jeśli są we wszystkim zbyt perfekcyjni to tak:) nie można jedzenia traktować jako kary a treningów jako przymusu:) każdy powinien wybrać to co lubi:)

      • Maksym Riznyk
        18 wrzesień 2015

        Zgadzam się w 100 %. Jeżeli będziemy traktować to jako przymus to całe wypociny pójdą na marne. Szybko nam to się znudzi.

      • ~monia
        18 wrzesień 2015

        dokładnie:)

    • ~fdsm
      8 październik 2015

      "wolę jeść ciastka czy wyglądać szczupło i zdrowo?"
      Oczywiście, że wolę jeść ciastka...

      • Maksym Riznyk
        12 październik 2015

        Zazdroszczę Twojemu metabolizmu

    • ~omkk
      6 grudzień 2017

      Według mnie jeżeli ktoś nie ma za dużo czasu na treningi i diety to warto zainteresować się dietą pudełkową. Dla mnie to okazało się jedynym wyjściem. Efekt nie był natychmiastowy, ale po jakimś czasie udało mi się schudnąć dobrych kilkanaście kg. Korzystam z Przełom w Odżywianiu. Polecam taką dietę osobom które chcą zrzucić kg, a nie mają zbyt wiele czasu.