Mało kto lubi nagłe zmiany, nawet jeśli są to zmiany na lepsze. Potrzebujemy czasu na adaptację i przygotowanie się do nowych warunków. Tak samo funkcjonuje nasz organizm. Przybierając na wadze, wprowadzamy szereg zmian metabolicznych, hormonalnych, których powrót do stanu normalnego wymaga czasu – już nie mówiąc o rozciągnięciu skóry, która przy szybkim chudnięciu staje się wiotka i wisząca. Nawet kiedy w przyszłości ciało będzie nam wdzięczne za zrzucenie nadmiaru kilogramów, musimy mu dać czas na przyzwyczajenie się do deficytu kalorii, lepszego jedzenia i aktywności fizycznej.

 

SPIS TREŚCI:

1. Optymalne tempo chudnięcia
2. Przetrenowanie
3. Tkanka tłuszczowa to nie tylko materiał energetyczny
4. Głębokie niedobory żywieniowe

 

1 / 4
A jaki Ty masz cel? Nie trać czasu i zacznij już dziś! Skorzystaj z profesjonalnej opieki.
Określ swój cel treningowy, a my pomożemy Ci go osiągnąć.

 


1. Optymalne tempo chudnięcia
Za zdrowy ubytek masy ciała uznaje się około 0,5 kg tygodniowo. W pier-wszych tygodniach często jednak spadek jest silniejszy, ponieważ w wyniku zmian żywienia czy uprawiania ćwiczeń pozbywamy się nadmiaru wody w organizmie. Jeśli tempo jest zbyt szybkie, to albo deficyt kaloryczny jest zbyt duży, albo ćwiczymy zbyt intensywnie. Głodówki, czyli nawet słynna dieta około 1000 kcal, nie przyniosą długotrwałych skutków. Mimo początkowej wytrwałości tak duże restrykcje kaloryczne przyczyniają się w końcu do podjadania.

 

Przecież już tylko oddychając, korzystamy z mięśni oddechowych, a każdy mięsień do pracy potrzebuje energii. Należy obliczyć BMR (podstawową przemianę materii) i uwzględniając aktywność fizyczną oraz tryb pracy (siedząca, stojąca, fizyczna), od uzyskanej liczby kalorii odjąć 10%. Jeśli będziemy się dobrze czuli, a poziom energii drastycznie nie spadnie, można lekko pogłębić deficyt.

 

Należy jednak pamiętać, że po uzyskaniu wymarzonej wagi również stopniowo trzeba wracać do naszego dziennego zapotrzebowania. Jest to przybliżona metoda, ponieważ nie da się jednoznacznie określić tempa metabolizmu oraz ilości spalanych kalorii w danej czynności. Dlatego należy obserwować ciało i kontrolować wagę.

 

2. Przetrenowanie

Jeśli przez większość życia nie byliśmy zbyt aktywni fizycznie, to nagłe dwugodzinne sesje treningowe 7 dni w tygodniu mogą spowodować nawet skrajne wycieńczenie organizmu. Pierwszym objawem będą bolesne zakwasy, spowodowane produkcją kwasu mlekowego w mięśniach. Nastąpi ogólne osłabienie, brak chęci do ćwiczeń, spadek siły mięśniowej; długotrwały brak regeneracji doprowadzi do rozpadu białek mięśniowych.

 

Na wadze zamiast kilogramów z tłuszczu ubędzie go z mięśni. Ma to więc nie tylko negatywny wpływ na efekty wydolnościowe mięśni, ale i zaburza pracę całego organizmu. Taki stan prowadzi do zwiększonego wydzielania hormonu stresu – kortyzolu, który utrudni proces utraty tkanki tłuszczowej. Trening należy dobrać więc do naszych możliwości fizycznych. Ćwicząc nawet tylko 3 razy w tygodniu, ale efektywnie i dając sobie czas na regenerację, szybko zauważymy zmiany i przyspieszenie metabolizmu Fabryka Siły Sklep

 

3. Tkanka tłuszczowa to nie tylko materiał energetyczny
Tkanka tłuszczowa pełni wiele funkcji: zabezpiecza przed wyziębieniem organizmu, produkuje hormony i magazynuje toksyny. Szybkie chudnięcie spowoduje nagłe uwolnienie toksyn magazynowanych latami w tłuszczu i uwolnienie ich do krwiobiegu. Zatrucie to może być naprawdę groźne i skoń-czyć się nawet śmiercią. Dlatego w czasie odchudzania ważne jest picie dużej ilości wody, a w niektórych przypadkach przeprowadzenie kuracji oczyszczającej mającej na celu eliminację toksyn.


4. Głębokie niedobory żywieniowe
Będąc na diecie, wprowadzamy deficyt kaloryczny, ale za nim idzie także deficyt poszczególnych makro- i mikroelementów. Najczęściej drastycznie obniżona zostaje ilość spożywanych tłuszczów, ponieważ dostarczają najwięcej kalorii. Jednak jest to niebezpieczne, ponieważ tłuszcze umożliwiają przyswajanie witamin A, D, E, K, których niedobór niesie wiele zagrażających zdrowiu skutków – jak osłabienie odporności, brak ochronnego działania przeciw powstawaniu wolnych rodników i ochrony antynowotworowej, pogorszenie wzroku i nadkrzepliwość krwi.

 

Tłuszcze i cholesterol wykorzystywane są do syntezy hormonów i budowy błon komórkowych, a także mózgu. Ich niedobór wpłynie niekorzystnie na wygląd skóry, co ma ogromne znaczenie estetyczne w trakcie chudnięcia. Monotonne diety opierające się na niewielu składnikach mogą być przyczyną niedoborów pozostałych witamin i ważnych dla nas pierwiastków. Warto zadbać o odpowiednią podaż witamin z grupy B, które sprzyjają utracie wagi, spożywając produkty pełnoziarniste oraz otręby. Na diecie redukcyjnej najważniejsza jest różnorodność pokarmów i nieprzetworzona żywność – żadna dieta eliminacyjna na dłuższą metę nie przyniesie korzyści.

Komentarze(16)
    • ~senteks
      19 listopad 2015

      metabolizm

    • ~szeryf
      21 listopad 2015

      wzmożona aktywność fizyczna, tryb życia jaki prowadzimy

    • ~kolarka
      25 listopad 2015

      Sprawne odchudzanie jest możliwe np dzięki systematycznej jeździe na rowerze. :)

    • ~mika
      22 grudzień 2015

      "tępo" inaczej sie pisze ;)

      • Maksym Riznyk
        15 styczeń 2016

        Błąd został poprawiony

      • ~art
        18 wrzesień 2018

        dobrze napisał, Tobie chodzi o "tepo" czyli cos przytepionego a tu jest mowa o tempie

    • ~wls
      31 grudzień 2015

      Nadal nie wiem co powoduje szybkie chudniecie. Dowiedzialem sie natomiast o jego nastepstwach...

    • ~annfor
      31 grudzień 2015

      Tak jest!

    • ~olson
      31 grudzień 2015

      tępo... :))

      • Maksym Riznyk
        15 styczeń 2016

        Błąd został poprawiony

    • ~Gosia
      18 styczeń 2016

      Szybko to pojęcie względne. Ja schudłam 13kg w 3 mieś. Mój sposób to zdrowe jedzenie, spora aktywność fizyczna.

      • Maksym Riznyk
        19 styczeń 2016

        Dobre podejście.
        Dieta z wysiłkiem fizycznym i efekty zupełnie inne niż np.
        sama dieta.

      • ~odchudzona
        31 marzec 2022

        największą tajemnicą chudnięcia i najważniejszą, jest jedzenie jak w zegarku, punktualnie o wyznaczonych porach, wtedy organizm wie, że na pewno dostanie pożywienie i energię, jeśli jesz nieregularnie, to organizm sobie porównuje, o tu o 11tej był posiłek a dzisiaj nie ma, alarm - brakuje jedzenia, i z tego powodu chodzi cały czas na stresie czy będzie to paliwo czy nie będzie, spowalnia się metabolizm i rozregulowuje się cała gospodarka hormonalna,
        nie jemy też na 3 godziny przed godz. 22gą, lepiej jak już bardzo musisz, zjeść posiłek o 1szej w nocy niż o 22giej, ponieważ o tej porze uwalniają się bardzo ważne hormony dla naszego organizmu i nie można tego zaburzać
        eliminujemy cukier, pszenicę i produkty mające w składzie mleko w proszku, uwaga nawet niektóre jogurty naturalne mają go w składzie, świetnym rozwiązaniem to skyry- mają super makro, dużo białka, mało węglowodanów, też czytajcie skład, bo niektórzy producenci wciskają i tam mleko w proszku, też świetne rozwiązanie to jogurty roślinne, np. alpro, dodajesz płatki owsiane jakieś jabłko i masz ekstra II śniadanie
        pijemy dużo niegazowanej wody, najlepiej non stop sobie tam popijać

    • ~Nikola
      2 lipiec 2020

      Mojej mamie na 42 urodziny kupiłam suplement keto actives i o dziwo zaskoczyło mnie jak przez dłuższy czas nie mogła schudnąć, a tu po miesiąciu schudła 5 kg więc w końcu udało się coś zrobić z jej nadwagą, na którą ciągle narzekała i męczyło mnie to, że ciągle o tym wspominała. Powodzenia z odchudzaniem i wytrwałości życzę ;)

      • ~Nikola
        2 lipiec 2020

        tutaj podaję linka do suplementu bo coś się nie wkleił :/ https://nplink.net/ebnbs1fi

    • ~Mała An
      2 listopad 2024

      Dzięki za super artykuł
      Do odchudza zachęcili mnie znajomo. Dodatkowo założyliśmy się kto w 3 miesiące obniży więcej kg. Podpowiedzcie czy w kg. Czy procentowo czy może BMI. Jeszcze raz dzięki za artykuł. W