Wraz ze wzrastającą świadomością żywieniową rośnie zainteresowanie produktami spożywczymi, których spożycie będzie pozytywnie wpływać na nasz organizm. Przykładem takiej żywności jest owies, który wykorzystywany jest od ponad 2000 lat. Owies i jego przetwory cenione są za swoje prozdrowotne właściwości, a także walory smakowe.

 

SPIS TREŚCI:

1. Skład płatków owsianych

2. Płatki owsiane – odchudzanie

3. Podsumowanie

 

1 / 4
A jaki Ty masz cel? Nie trać czasu i zacznij już dziś! Skorzystaj z profesjonalnej opieki.
Określ swój cel treningowy, a my pomożemy Ci go osiągnąć.

 

 

1. Skład płatków owsianych

Ze wszystkich zbóż to owies jest najbogatszym źródłem białka, zawiera także korzystny zestaw aminokwasów. W owsie znajdują się aminokwasy egzogenne: tyrozyna, lizyna, treonina, metionina i fenyloalanina. Witaminy z grupy B zawarte w płatkach owsianych wpływają na poprawę pamięci i koncentracji, przeciwdziałają także narastającemu zmęczeniu i rozdrażnieniu. Substancje znajdujące się w owsie działają także antydepresyjnie.

 

Płatki owsiane dostarczają magnezu i żelaza. Błonnik zawarty w tym produkcie zawiera najwięcej rozpuszczalnej frakcji tzw. beta-glukanu (w porównaniu z innymi zbożami). Osłania przewód pokarmowy poprzez wytworzenie w nim lepkiego żelu, który jest odporny na działanie enzymów trawiennych. Ma również właściwości prebiotyczne.

 

W wyniku procesu rozkładu, do którego dochodzi na skutek działania bakterii probiotycznych, uwalniają się kwasy organiczne, które mają istotne znaczenie dla funkcjonowania jelita grubego i układu odpornościowego. Dodatkowo beta-glukan wpływa na obniżenie poziomu cholesterolu LDL we krwi. Oprócz tego usuwa inne szkodliwe produkty przemiany materii.

 

W porównaniu z innymi zbożami owies zawiera najwięcej tłuszczu. Jest to jednak tłuszcz bardzo cenny dla organizmu, ponieważ zawiera niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT). Odgrywają one znaczącą rolę w profilaktyce i leczeniu miażdżycy.


Płatki owsiane występują w trzech postaciach:
– najmniej przetworzone, wymagające gotowania;
– górskie, o większym stopniu przetworzenia, przed spożyciem wystarczy je zagotować lub namoczyć w zimnej wodzie lub mleku (np. przez noc);
– błyskawiczne, gotowe do spożycia na zimno.


2. Płatki owsiane – odchudzanie

Włókno pokarmowe zawarte w płatkach owsianych tworzy kleik nie tylko w połączeniu z mlekiem lub wodą. Tworzy go także w żołądku w wyniku wiązania wody ze strukturami polisacharydu, wywołuje tym samym uczucie sytości. Dzięki właściwościom włókna usuwane są zbędne produkty przemiany materii, co zwiększa perystaltykę jelit. Włókno reguluje także poziom cukru we krwi poprzez tworzenie żeli absorbujących glukozę pokarmową.


Dwie łyżki płatków (20 g) dostarczają 75 kcal, 2,4 g białka, 1,4 g tłuszczów, 12,5 g węglowodanów i 1,4 g błonnika. Spożywane na śniadanie wraz z orzechami i owocami stanowią źródło energii na całe przedpołudnie. Płatki owsiane dzięki zawartości węglowodanów o średnim indeksie glikemicznym (są stopniowo uwalniane do krwiobiegu) nie powodują skoków insuliny, stanowią stabilne źródło glukozy, zabezpieczają przed atakami wilczego głodu.


Płatki owsiane spożywane na śniadanie pomogą uzupełnić rezerwy glikogenu. Po nocnym odpoczynku poziom glikogenu wątrobowego jest niski, ok. 20 g, co w porównaniu z jego standardowym poziomem, ok. 100 g, stanowi znaczącą różnicę. Należy pamiętać, że tak niskie i niewyrównane poziomy formy zapasowej glukozy mogą powodować znaczące pogorszenie samopoczucia, zwłaszcza w godzinach rannych. Fabryka Siły Sklep

 

Płatki owsiane mają średni indeks glikemiczny i dużą wartość odżywczą, co sprawia, że są cennym składnikiem dobrze zbilansowanej diety. Można je przygotować na wodzie, na mleku lub zjeść z jogurtem. Doskonałym dodatkiem do płatków są otręby żytnie, pszenne lub owsiane.


3. Podsumowanie

Płatki owsiane to polecany i coraz bardziej popularny składnik śniadania lub kolacji. Należy pamiętać jednak, by we wszystkim zachować umiar. Mimo korzystnego działania, nie należy uwzględniać ich w każdym posiłku, ponieważ zawierają kwas szczawiowy, który w nadmiarze może być szkodliwy dla organizmu.

 

Choć owies jest zbożem bezglutenowym to płatki owsiane i inne produkty go zawierające w wyniku zanieczyszczeń innymi zbożami mogą być źródłem glutenu. Osoby nietolerujące tego składnika powinny wybierać płatki oznaczone odpowiednim symbolem. Choć płatki owsiane są prozdrowotnym produktem, należy spożywać je z umiarem.

 

 

1 / 4
A jaki Ty masz cel? Nie trać czasu i zacznij już dziś! Skorzystaj z profesjonalnej opieki.
Określ swój cel treningowy, a my pomożemy Ci go osiągnąć.

Bibliografia

Mizera J., Mizera K., Dietetyka sportowa. Co jeść, by trenować efektywnie, Łódź 2017, 29–97.

Zdrojewicz Z., Lubańska A., Wyderkowska A., Wpływ spożywania płatków owsianych na organizm człowieka, „Medycyna Rodzinna” 2017, 20(2), 118–123.

Lange E., Produkty owsiane jako żywność funkcjonalna, „ŻYWNOŚĆ. Nauka. Technologia. Jakość” 2010, 3 (70), 7–24.

Wojtasik A., Kunachowicz H., Błonnik pokarmowy, ncez.pl/abc-zywienia-/zasady-zdrowego-zywienia/blonnik-pokarmowy (19.12.2019).

 

Komentarze(41)
    • ~wapniak
      6 wrzesień 2015

      świetne śniadanie, świetny składnik szejków energetycznych na trening!

      • Katarzyna Cybulska
        7 wrzesień 2015

        Zmiksowane płatki owsiane są świetnym dodatkiem do koktajli energetycznych - doskonale sycą i stanowią źródło rozpuszczalnego błonnika :)

    • ~musli
      6 wrzesień 2015

      polecam wszystkim musli!

    • ~mosia
      10 listopad 2015

      Chyba warto dodać jakie jest zapotrzebowanie na błonnik, którego płatki owsiane sporo zawierają. Dla ludzi chcących szybko schudnąć jest to idealny produkt, który dodają wszędzie - owsianka, koktajle, ciasteczka owsiane itp.
      Nadmiar błonnika też jest szkodliwy. Warto o tym pamiętać :)

    • ~Beegee
      11 listopad 2015

      pszenica to to tez nie jest.widac, ze kłos jest kłujący a wiec to bedzie chyba jeczmien

      • ~Ola
        11 listopad 2015

        Jęczmień :)

      • ~Lila
        15 listopad 2019

        Owies

    • ~Katja
      11 listopad 2015

      "zmiksowane do koktajli" to znaczy że takie płatki owsiane górskie można spożywać bez wcześniejszego ich ugotowania?

      • Maksym Riznyk
        12 listopad 2015

        Tak, można spożywać :)

      • ~bronmus45
        30 maj 2018

        Mam już 73 lata i określone kłopoty gastryczne (smażone szkodzi). Lecz uwierzcie mi, że zwykłe płatki owsiane zalewam jedynie wrzątkiem (z dodatkiem na przykład kostki rosołowej i przecieru pomidorowego) - odczekam do chwili, gdy temperatura tej mieszanki pozwala mi je spokojnie spożywać i ... zjadam je bez żadnego gotowania. Nie miałem z tego powodu żadnych - ale to żadnych - kłopotów. Zajadam się nimi dwa razy w ciągu dnia już od miesiąca, zmieniając dodatki. Czasami robię sobie na słodko (ale bez cukru) z owocami i orzechami. Pychota ...

    • ~sniady
      18 listopad 2015

      wzbogacone o bakalie, zalane mlekiem? moj maly sniadaniowy raj na ziemi :)

    • ~domownik
      22 listopad 2015

      Ciężko było się do nich przyzwyczaić jeżeli wcześniej jechało sie na płatkach w stylu cini minis, ale i tak wyszło na zdrowie!

      • Maksym Riznyk
        10 luty 2016

        Wystarczyło dodać odrobinę rodzynek, orzechów włoskich i jest pyyszne :)

    • ~AarONR
      22 marzec 2016

      Ją jem codziennie na śniadanie. Płatki, jogurt naturalny grecki odtłuszczony, miód i jakiś owoc... Niebo w gębie!

      • Maksym Riznyk
        22 marzec 2016

        Super, ja również zacząłem inaczej podchodzić do posiłków, tak aby nie męczyć się z tym. 2 serki wiejskie, płatki owsiane, kiwi, parę rodzynek, siemie lniane, orzechy. Samopoczucie super.

    • ~bajka7
      31 marzec 2016

      Najlepiej smakują gęste płatki z żurawiną i dwa lub trzy kotlety mielone. Polecam.

      • ~arek9325
        3 kwiecień 2016

        Najlepsze zalane miodem!

      • ~arek9325
        3 kwiecień 2016

        Porcja na śniadanie i idealna regulacja trawienia na cały dzień

    • ~Kasia
      2 czerwiec 2016

      "Płatki owsiane zjadane na śniadanie dają większą sprawność fizyczną i wytrzymałość" - płatki nie zwiększają sprawności ani wytrzymałości. Zwiększa je aktywność ruchowa. Pozdrawiam

      • Maksym Riznyk
        3 czerwiec 2016

        Ale chodziło o to, że zwiększa się zapas energii co powoduje, że mamy siłę na trening.

    • ~grycza
      26 czerwiec 2016

      dieta jedno dniowa polecam konkretna

    • ~czesiek
      3 sierpień 2016

      BARZDO DOBRE,NIC UJĄĆ NIC DODAĆ

      • Maksym Riznyk
        4 sierpień 2016

        Cieszymy się, że trafiliśmy w gust :)

    • ~Ares
      2 październik 2016

      Przyzwyczaiłem się i muszę ...

    • ~bloblo
      16 październik 2016

      jeśli pociągne na tym pare dni to dam rade zchudnąć 2 kg? Nawet jeśli będzie to w jakiś sposób niebezpieczne dla organizmu to musze w kilkanaście dni schudnąć 2,5 kg, także czy ta dieta pozwoli mi zrobić efekt?

      • Maksym Riznyk
        19 październik 2016

        W sensie żeby przez parę dni jeść same płatki ?

      • ~Kinia
        15 czerwiec 2018

        Nie,nie schudniesz

    • ~Nirasin
      2 marzec 2017

      24 lata, mężczyzna. Ważyłem 124kg. Nadszedł czas żeby zadbać o zdrowie i tak przez 2 miesiące dziennie jadłem TYLKO jedną miskę owsianki na mleku. Do tego dzienne bieganie po 2km. W 2 miesiące straciłem 30kg!czy wierzycie czy nie to polecam z całego serca!

      • Maksym Riznyk
        3 marzec 2017

        Witam.
        Nie wiem czy dobrze zrozumiałem, ale jadłeś dziennie tylko miskę owsianki ? I nic poza tym :O
        Jeżeli dobrze zrozumiałem to nikomu nie polecam takiej diety. Owszem wynik jest ale kosztem zdrowia i oczywiście efekt yoyo może pojawić się...

      • ~danusia
        3 maj 2017

        Super ze wytrzymales

      • ~Michal
        5 listopad 2018

        Tylko jedna miske i nic więcej w ciągu dnia

    • Radoslaw
      23 marzec 2017

      MAm pytanie odnosnie platkow:
      Od jakiegos czasu moje sniadanie wyglada nastepujaco:
      60 g - platkw
      1 miarka odzywki bialkowej
      troche orzechow woskich
      troche rodzynek lub innych suszonych owocow jak (ananas, kokos, daktyle).

      Wydawalo mi sie ze jest to moje idealne sniadanie...
      Jesatem leniwy ... Ale sie staram :D

      Ostatnio rozmawiajac o sniadaniach ze znajomymi moja opcja zostala mega skrytykowana ze to bomba kaloryczna ... ze moj glikemiczny to leci w gore czy jakos tak ... i ze wogole do dupy... za przeproszeniem ...
      W sumie to powinienem tylko jajecznice jesc z rana itp itd ...

      Jak to sie mowi HELP ... HilFE ... POMOCY ...
      To jak to wreszcie jest ... czy moje sniadanie jest faktycznie do bani ?

      • Maksym Riznyk
        24 marzec 2017

        Ja myślę, że tu rodzyn ki warto odstawić :P
        Również to o czym gadali znajomy zależy od osoby :P
        Np u mnie również lepiej wchodzi śniadania białkowo tłuszczowe.
        Bo węglach chce mi się mega spać. Ale z kolei kolega zdecydowanie węgle ma.

      • ~SsdAv
        30 maj 2017

        Smacznego

    • ~Mój Nick
      25 październik 2017

      Witam. Jak dużo można dziennie spożywać płatków owsianych ??
      Ja np, jem na surowo 200g dziennie, zmielone młynkiem, bądź zalane gorącą wodą. Pomagają mi łatwo i przyjemnie dostarczyć potrzebnych w mojej diecie kalorii.
      Chciałbym czasem, lub na stałe zwiększyć ilość płatków, do np. 250, albo 300g dziennie.
      Tylko czy może być to w jakiś sposób szkodliwe ??
      Od dłuższego czasu próbuje bez skutku znaleźć odpowiedź. Będę bardzo wdzięczny z pomoc.
      Pozdrawiam.

      • Maciej Jędrejko
        6 listopad 2017

        Generalnie popadanie w skrajności nigdy nie jest dobre, dlatego polecałbym urozmaicać swoje źródła węglowodanów - istnieje wiele odmian kasz, ryżów czy makaronów, które można wykorzystać. Co więcej, mamy też sporo innych płatków np. gryczane, jaglane czy orkiszowe jakie można wykorzystać zamiennie do popularnego owsa.

    • ~Aga
      16 marzec 2018

      Owsianka + owoce sezonowe coś pięknego

    • ~malka
      10 styczeń 2019

      Często kupuje płatki lubella z pełnego ziarna z owocami , dodaję do tego jogurt naturalny, bardzo często wcinam to na śniadanie.

    • ~grz
      5 lipiec 2019

      w kryminale jedza caly dzien owsianke

    • Bogna-8402080
      5 wrzesień 2019

      Ja jem płatki na mleku, średnio gęste, z łyżeczką ksylitolu, łyżeczką kakao naturalnego i ok. 1g cynamonu. Nawet dwa razy dziennie, bo to pyszne i zaspokaja chęć na czekoladę! Dziś pewna córka dietetyczki (podobno) powiedziała mi, że płatki owsiane są dobre na odchudzanie, ale bez mleka, bo razem to coś tam zakleja. Czy naprawdę mam je robić z wodą jeśli chcę schudnąć? (Rozumiem, że ilość kalorii musi się zgadzać, czyli na mleku musi być ich odpowiednio mniej)

      • Mateusz Fabryka Siły
        9 wrzesień 2019

        Nie ma przeciwwskazań aby podczas redukcji gościły w naszym menu owsianki na bazie mleka. Płatki owsiane można przygotowywać zarówno na wodzie jak i na mleku. Wybór ten jest w dużej mierze kwestią naszych preferencji smakowych. Zamiast mleka krowiego z powodzeniem można wykorzystać inne mleka roślinne m.in. sojowe, migdałowe, czy też zastąpić jogurtem naturalnym.
        Jeżeli chcemy zredukować zbędne kilogramy, ważne jest przede wszystkim uwzględnienie odpowiedniego deficytu kalorycznego (czyli spożywamy mniej kilokalorii względem naszego całkowitego dziennego zapotrzebowania), przy którym możemy opierać naszą dietę na różnorodnych produktach, w odpowiedniej ilości.