Ranking najskuteczniejszych diet
Od lat zmagasz się nadwagą, próbujesz wszystkiego i nadal nic? Za tobą diety: białkowa, ketogeniczna, warzywna, warzywno-owocowa, post przerywany i masa diet autorskich z nazwiskami w nazwie? Mimo to BMI nadal jest podwyższone, za tobą kilka efektów jo-jo, a lekarze wzdychają na widok twoich wyników badań? Jakie diety pominąłeś, co robisz nie tak? Przedstawiamy subiektywny ranking najzdrowszych diet.
SPIS TREŚCI:
Miejsce 5 – Dieta DASH/Dieta śródziemnomorska
Miejsce 4 – Dieta bogata w błonnik
Miejsce 2 – Aktywność fizyczna jako klasyczna grecka díaita
Miejsce 1 – Dieta i plany treningowe Fabryki Siły

Określ swój cel treningowy, a my pomożemy Ci go osiągnąć.
Miejsce 5 – Dieta DASH/Dieta śródziemnomorska
Wraz ze wzrostem masy ciała nieodłącznie wzrastają pewne parametry, tj. ciśnienie czy cholesterol. Nie ma w tym nic dziwnego – w dzisiejszym świecie większość produktów przetworzonych, dostępnych na wyciągnięcie ręki, jest bogata w sód i tłuszcze nasycone. Przykładem mogą być choćby chipsy czy krakersy. Jeśli usuniesz je z diety, twoje wyniki powinny poprawić się w dłuższej perspektywie, możesz jednak pomóc organizmowi i spożywać produkty zalecane w diecie DASH lub diecie śródziemnomorskiej.
Diety te mają wiele wspólnych elementów, np. zwiększone spożycie tłuszczów roślinnych, spożywanie warzyw i owoców do każdego posiłku, zwiększenie ilości spożywanych pełnoziarnistych produktów zbożowych, ograniczenie solenia potraw. Oczywiście między tymi dietami występują również różnice – widoczne choćby w zaleceniach dotyczących ilości spożywanego mięsa (w przypadku diety DASH pozwala się na spożywanie chudego mięsa nawet codziennie, jednak nie więcej niż 170 g, natomiast w diecie śródziemnomorskiej sugeruje się, by mięso było spożywane możliwie jak najrzadziej i by zamiast niego spożywać nasiona roślin strączkowych). Obie diety są jednak efektywne i zdrowe dla twojego organizmu, zwłaszcza przy nadciśnieniu i hipercholesterolemii.
Miejsce 4 – Dieta bogata w błonnik
Błonnik jest niezbędnym elementem codziennej diety, a znajdziemy go przede wszystkim w produktach pełnoziarnistych, jak makaron, brązowy ryż, kasze, strączki czy warzywa. Są to składniki, których nie warto usuwać z diety i nie należy się ich bać. Dzięki zawartości błonnika będą nas chronić przed nowotworami jelita grubego, zaburzeniami pracy bakterii jelitowych (błonnik stanowi paliwo napędowe tzw. dobrych bakterii w naszym organizmie). Błonnik wiąże też cholesterol i kwasy żółciowe, pomaga je wydalić, a tym samym chroni przed chorobami takimi jak kamica pęcherzyka żółciowego.
Dania zawierające większą ilość błonnika są bardziej sycące, gdyż nasz przewód pokarmowy potrzebuje więcej czasu na strawienie posiłku – niesie to za sobą kolejny pozytywny efekt, gdyż dzięki temu glukoza ze spożytego dania uwalniania jest do krwiobiegu stopniowo. To z kolei chroni nas przed cukrzycą czy innymi chorobami związanymi z zaburzeniami gospodarki węglowodanowej, zwanej potocznie „cukrową”. Nie można też zapomnieć o problemie dla niektórych wstydliwym, ale istotnym – dzięki błonnikowi nie będziesz cierpieć na zaparcia i uchronisz się przed hemoroidami.
Miejsce 3 – Metoda 80:20
Jak najbardziej rozumiemy, że diety takie jak białkowa czy ketogeniczna są bardzo proste, gdyż dzielą produkty na dobre i złe. Czuje się wtedy pozorną wolność, gdyż można zjeść wszystko, co się chce, dopóki należy do grupy tych dobrych. Łatwo się jednak przejeść i czasami trudno nam przejść obojętnie obok ulubionego batonika. Otwiera to drogę zaburzeniom odżywiania, z których nie da się już tak łatwo wyjść. Dlatego warto się zastanowić, czy koniecznie musimy dzielić produkty na lepsze i gorsze?
Jedną z bardziej zachwalanych metod (bo trudno to jednak nazwać stricte dietą) ostatnich lat jest metoda 80:20, która oznacza, że 80% naszego jadłospisu stanowią tzw. „zdrowe” produkty, nieprzetworzone, a 20% coś, na co mamy ochotę, np. czekolada, ciastko czy wafle ryżowe z posypką serową, które chodziły za tobą od kilku dni. Ważne, by wszystkie produkty zmieściły się w wyliczonej przez nas podaży kilokalorii, bez względu na wyznaczony cel. Istotne też, by pamiętać, że tzw. „niezdrowe” dania można zjeść, ale nie trzeba. Jest to zdrowe pod kątem psychodietetycznym podejście do diety, które pozwala na zachcianki.
Miejsce 2 – Aktywność fizyczna jako klasyczna grecka díaita
Punkt ten nie jest może związany stricte z dietą znaną nam dzisiaj, jednak biorąc pod uwagę, że słowo „dieta”, pochodzące z języka greckiego, oznacza „sposób życia”, nie można przejść obojętnie obok kwestii aktywności fizycznej. Jakąkolwiek dietę wybierzemy i z jakichkolwiek powodów, prawidłowo dobrana do naszych możliwości aktywność fizyczna zawsze będzie działać wspomagająco.
Ruch wpłynie pozytywnie nie tylko na redukcję masy ciała, ale też na zmniejszenie ciśnienia, stężenia glukozy we krwi, cholesterolu. Aktywność fizyczna zwiększa wrażliwość tkanek na insulinę, zmniejsza natomiast ryzyko zachorowania na nowotwory jelita grubego i hormonozależne, jak nowotwór piersi. Ruch nie jest też bez znaczenia w kontekście osteoporozy – aktywne fizycznie kobiety cierpiące na osteoporozę postmenopauzalną mają wyższą średnią gęstość kości niż niećwiczące. Dzieje się tak, gdyż aktywność fizyczna stymuluje nasze kości do odbudowy.
Ponadto ruch będzie stanowić też doskonałe wsparcie w leczeniu depresji klinicznej dzięki poprawianiu reakcji na stres, zmniejszaniu niepokoju i poprawianiu jakości snu (komu z nas nie śpi się lepiej, gdy się nieco zmęczy?), co możemy zawdzięczać endorfinom, hormonom szczęścia, które są produkowane w czasie aktywności fizycznej.
Miejsce 1 – Dieta i plany treningowe Fabryki Siły
Jeśli chcesz, by twoja dieta była zdrowa, zawierała dużo warzyw, owoców, orzechów, roślinnych tłuszczów, błonnika, strączków, by pozwalała ci na zjedzenie pizzy, czekolady czy batonika, chroniła cię przed westchnieniami lekarza – trafiłeś w idealne miejsce! Nasze diety łączą w sobie wszystko, co najlepsze, poprawią twoje zdrowie i wyniki badań, jednocześnie ucząc cię zdrowego podejścia do żywienia.
Dzięki nam nauczysz się słuchać swojego organizmu, dopasujesz liczbę posiłków do swoich potrzeb i nie będziesz się zmuszać do jedzenia produktów, których nie lubisz. Jednocześnie jeśli dotąd nie miałeś odwagi wprowadzić ćwiczeń fizycznych, zaopiekujemy się tobą i w tym aspekcie, co będzie tak samo cenne dla twojego organizmu jak dieta. W razie jakichkolwiek pytań zawsze możesz się z nami skontaktować poprzez wygodną i prostą w obsłudze aplikację.
Mieszkasz z partnerem lub partnerką i nie chce wam się gotować wszystkiego podwójnie? To nie problem, ponieważ oferujemy też diety partnerskie! Nasze plany są też bardzo elastyczne – jeśli chcecie jeść razem tylko kolacje czy śniadania, jak najbardziej możemy ułożyć dietę w ten sposób.
Jeśli nie masz dziś ochoty na rozpisaną owsiankę, nie ma problemu, wymień ją na inny równie zdrowy posiłek! Z naszą aplikacją bez kłopotów zrobisz też zakupy i z łatwością odhaczysz wszystkie produkty. O zdrowotnych zaletach naszej diety możesz przeczytać w akapitach wyżej, gdyż nasze jadłospisy bilansujemy tak, że łączą w sobie wszystkie zalety najzdrowszych metod i diet. Zapisz się już dziś!

Określ swój cel treningowy, a my pomożemy Ci go osiągnąć.
Bibliografia
Bienkiewicz B., Bator E., Bronkowska M., Błonnik pokarmowy i jego znaczenie w profilaktyce zdrowotnej, „Problemy Higieny i Epidemiologii” 2015, 96(1), 57–63.
Mizgier M., Jeszka J., Jarząbek-Bielecka G., Rola diety śródziemnomorskiej w zapobieganiu nadwadze i otyłości, niektórym chorobom dietozależnym oraz jej wpływ na długość życia, „Nowiny Lekarskie” 2010, 79(6), 451–454.
Pedroso de Paula T. et al., The role of Dietary Approaches to Stop Hypertension (DASH) diet food groups in blood pressure in type 2 diabetes, „British Journal of Nutrition” 2012, 108, 155–162
Kucharska E., Poprawa zdrowia poprzez prawidłowe żywienie i aktywność fizyczną, w: Choroby XXI wieku – wyzwania w pracy fizjoterapeuty, pod red. Podgórskiej M., Gdańsk 2017, 258–272.
-
-
Maksym Riznyk12 listopad 2015
Które sprawdziły się na większości osób stosujących dane diety.
-
~zadaniowiec18 listopad 2015
rozumiem o to własnie mi chodziło
-
-
~mandarynka18 listopad 2015
sami testowaliście?
-
Maksym Riznyk19 listopad 2015
Każdy z nas ma doświadczenie w treningach , i każdy ma swoje metody na dietę ;)
-
-
~Henio19 sierpień 2019
Polecam ,,bieg po setke,,!
Wedle jakich kryteriów przeprowadzaliście ranking?