Zapobieganie nadwadze i otyłości. Sprytne sposoby
Nadwaga i otyłość to plaga dzisiejszych czasów. Nadmierne kilogramy masy ciała zostały okrzyknięte chorobą XXI wieku. Z tym problemem boryka się co trzeci Amerykanin! Wychodząc z założenia, że o wiele łatwiej jest zapobiegać niż zwalczać – dzisiejszy artykuł w pełni zostanie poświęcony sposobom na zadbanie o swoją figurę, zanim pojawi się groźba posiadania nadmiernych kilogramów! Póki co nawet skuteczne tabletki na odchudzanie odłóż na bok. Weź się za trening i pamiętaj, że dieta to podstawa!
SPIS TREŚCI:
1. Trening siłowy na siłowni
2. Trening cardio
3. Aktywne spędzanie wolnego czasu
4. Rozsądne dobieranie pokarmów
5. Profilaktyczne badanie obwodów i wagi

Określ swój cel treningowy, a my pomożemy Ci go osiągnąć.
Dobre ćwiczenia to podstawa! Skuteczne odchudzanie to ciężki proces, który z pewnością dla wielu osób może nie być łatwy. Wystarczy zapytać się o uczucia w trakcie zbijania wagi osoby, która cierpiała z powodu dodatkowych kilogramów i której udało się zwalczyć nadmiar fatu.
W przypadku nadwagi idealnym działaniem profilaktycznym jest trening siłowy. Plan treningowy na masę mięśniową, trening obwodowy, trening na rzeźbę, trening na siłę – praktycznie każda forma aktywności z ciężarami oraz siłownią w tle daje poczucie bezpieczeństwa o własny wygląd.
Trening siłowy pomaga nie tylko uzyskać wymarzoną sylwetkę, ale zwiększa także zdolności wydolnościowe organizmu, wytrzymałość, ogólną sprawność fizyczną, motorykę, a także siłę mięśni. Ponadto pozytywnie wpływa on na wzmacnianie układu odpornościowego.
Oczywiście świetnie w roli aktywnego spędzania wolnego czasu sprawdzi się trening TRX czy trening domatora z wykorzystaniem domowego sprzętu!
Trening interwałowy (znany również jako trening HIIT) czy trening aerobowy to dwie znakomite metody pozbywania się nadmiernej ilości tkanki tłuszczowej. Poprawiają one wydolność, a przy tym pomagają pozbyć się nadmiernych kalorii.
Z dobrodziejstw tej formy aktywności warto korzystać cały czas. Osoba pragnąca być zdrowa powinna przynajmniej w tygodniu wykonać 2 biegi w formie długodystansowej bądź w formie interwałów.
3. Aktywne spędzanie wolnego czasu
Oczywiście w aktywne spędzanie wolnego czasu bezproblemowo można wliczyć trening na siłowni, trening w domu czy bieganie, ale równie ważne są pozostałe formy aktywności.
Warto raz na jakiś czas wybrać się na basen, pojeździć na rowerze czy pograć ze znajomymi w piłkę nożną. Różnorodność form aktywności fizycznej przekłada się na lepszy rozwój świadomości własnego organizmu, poprawienie osiągów wydolnościowych, sprawnościowych oraz siłowych, a także poprawę tego co najważniejsze, a więc zdrowia!
4. Rozsądne dobieranie pokarmów
Sam trening to oczywiście nie wszystko. Nawet najbardziej aktywne spędzanie wolnego czasu nic nie da, gdy nie zadba się o jakość i ilość swoich pokarmów. Bardzo ważne jest to, aby w ciągu dnia spożywać od 4 do 6 zbilansowanych zdrowych posiłków. Oczywiście ilość dań jak też ich wielkość oraz różnorodność dobiera się pod własne cele sportowe (masa mięśniowa, rzeźba, zdrowe odchudzanie), a także, co za tym idzie – zapotrzebowanie kaloryczne.
Oczywiście posiłki należy wzbogacić warzywami oraz odpowiednią ilością płynów. Najlepsze płyny to woda mineralna, kawa oraz zielona herbata. Wspomagające działanie mają również zioła, np. mięta. W niektórych przypadkach kluczową rolę odegrają suplementy diety, m.in. izolat białka serwatkowego, BCAA, kreatyna czy witaminy i minerały dla sportowców.
5. Profilaktyczne badanie obwodów i wagi
Szybkie odchudzanie nie istnieje! Odchudzanie tak naprawdę to ciężki i długotrwały proces, który nieprzeprowadzony odpowiednio może zakończyć się choćby efektem jo-jo. Bardzo ważne jest więc w profilaktyce odchudzania bieżące korygowanie nie tylko wagi, ale także swoich wymiarów.
Pomiary okresowe warto robić raz w tygodniu bądź raz na dwa tygodnie.