Trening kulturystyczny – akcesoria
W dzisiejszym artykule pragnę poruszyć temat akcesoriów treningowych, jakich używa się w treningach siłowym i kulturystycznym. Akcesoria mogą wspomagać trening, czyniąc go przyjemniejszym i bezpieczniejszym. Nie są konieczne, jednak mogą okazać się bardzo pomocne. Poniżej opiszę najważniejsze i najbardziej przydatne akcesoria.
SPIS TREŚCI:
9. Buty treningowe grawitacyjne

Określ swój cel treningowy, a my pomożemy Ci go osiągnąć.
Jak już pewnie wiadomo, zanim udamy się na trening siłowy, warto skorzystać z porad doświadczonego trenera kulturystyki lub innych sportów typowo siłowych, które chcemy trenować. Sprawami kluczowymi stają się dieta i, w przypadku niedoborów niektórych składników, suplementacja.
Ustalamy cel, do którego chcemy dążyć. Wybieramy odpowiednie do naszego poziomu metody treningowe i układamy odpowiedni plan żywieniowy. Ale czy to już koniec? Niekoniecznie. W tym miejscu możemy zastanowić się nad wyborem akcesoriów, które pomogą nam efektywnie i bezpiecznie trenować.
Bezpieczny trening często wymaga od sportowca wyposażenia się w odpowiednie akcesoria do ćwiczeń. Nie jest to odgórny nakaz, jednak warto to dokładnie rozważyć. Nie wszystkie gadżety są potrzebne, nie trzeba też ulegać magii reklam, w których znani sportowcy zachęcają nas do ich zakupu, twierdzą, że są absolutnie niezbędne podczas ćwiczeń siłowych. Warto zadbać o własne zdrowie i wybrać kilka opcji. Poniżej omówię najważniejsze akcesoria i podpowiem, jak je dobierać.
Kluczową rolę odgrywa właściwie dobrane obuwie. Inaczej będzie ono wyglądać u zawodnika crossfitu, inaczej u zawodnika SW, a zupełnie inaczej u kulturysty. Jesteśmy w temacie kulturystyki, więc omówię jedynie wariant obuwia kulturystycznego. Na sali treningowej stopy są narażone na wiele urazów, a sztywność w stawie skokowym w większości ćwiczeń jest niezbędna do zachowania bezpieczeństwa.
W przypadku ciężkich przysiadów, martwych ciągów i wiosłowań warto wybrać obuwie typu traper, które dzięki dobrej stabilizacji bocznej (wysoka cholewka) szerokiej i płaskiej podeszwie oraz wzmocnionemu noskowi (często przy pomocy stalowej blachy) idealnie stabilizuje stopy oraz chroni je przed uszkodzeniami mechanicznymi. Przy wyborze należy się kierować przede wszystkim jakością szyć, klejeń oraz materiałami, a nie tylko renomą marki. Właściwie dobrane obuwie zagwarantuje skuteczny i bezpieczny trening.
Kulturystyka bardzo sobie ceni pasy kulturystyczne, wzmacniające gorset mięśniowy przy wykonywaniu najcięższych ćwiczeń. Pas kulturystyczny powinien być wykonany z miękkiej i wytrzymałej skóry. Zapięcia klamrowe są znacznie bardziej wytrzymałe niż rzepy. Większość zawodników woli pas rozszerzający się w odcinku lędźwiowym pleców. Muszę tutaj od razu zaznaczyć, że pas kulturystyczny nie chroni przed przepukliną.
Ma jedynie za zadanie przedłużyć gorset mięśniowy i w razie utraty siły ustabilizować ciało przy wykonywaniu ciężkiej serii. W pewnym stopniu zapobiega kontuzjom i pomaga podnieść lub usiąść z większym obciążeniem roboczym. Pasa nie wolno używać do lekkich ćwiczeń, osoby o niskim stażu treningowym także nie powinny wykorzystywać go w swoich treningach. Tacy kulturyści powinni dążyć do naturalnego wzmocnienia gorsetu mięśniowego. Pas nie może im tego gorsetu zastąpić.
Popularnym dodatkiem usprawniającym trening są paski treningowe. Dzięki nim zawodnik nie musi obawiać się, że mięśnie przedramion stracą siłę
w trakcie wykonywania ciężkiej serii danego ćwiczenia. Można się skupić jedynie na wykonaniu ruchu. Dzięki paskom można wybrać większe obciążenie na gryf i wykonać więcej powtórzeń.
Paski wykonuje się z bardzo mocnego, odpornego na ścieranie i zrywanie materiału tekstylnego. Ich długość jest różna, a zadanie zawsze takie samo – wzmocnienie chwytu. Przy wyborze kierujemy się jakością, ponieważ paski najszybciej się zużywają. Tak jak w przypadku pasa, po to akcesorium powinni sięgać zawodnicy, którzy podnoszą naprawdę duże ciężary.
Haki podobnie jak paski służą do wzmocnienia chwytu. Jednak możliwości ich użycia są bardzo ograniczone. Haki są pomocne jedynie przy wiosłowaniach, ciągach, szrugsach i przy podciąganiach na drążku (ściąganiach drążka na wyciągu w dół).
Trudno używać ich przy treningu ramion, są również mało przydatne w treningu nóg (wyjątek stanowią wspięcia na palce i przysiady z hantlami). Przy wyborze haków należy zwracać uwagę na jakość. Hak powinien być wykonany z hartowanej stali, odpowiednio wszyty i zaczepiony w opaskę.
W miejscu styku ze skórą powinien być zabezpieczony gąbką na długości opaski.
Gripy treningowe to bardzo dobre rozwiązanie, jeśli nie chcemy zabezpieczać gryfu paskiem, a ograniczenia i dyskomfort w użyciu haka przeszkadzają w treningu. Gripów używa się gównie przy wyciskaniach sztangi w małpim chwycie, w którym ryzyko ześlizgnięcia się gryfu jest bardzo duże.
Grip dzięki swojej szorstkiej powierzchni uniemożliwia zsunięcie się gryfu
z wewnętrznej powierzchni dłoni, w dużym stopniu wpływa na bezpieczeństwo treningu. Grip chroni przed powstawaniem odcisków. Można go używać do wszystkich ćwiczeń, jednak zawodowcy używają go tylko w kilku ruchach wyciskania na klatkę lub barki. Przy zakupie kierujemy się jakością materiału i stopniem szorstkości części chwytnej od strony styku gryfu z gripem.
Bardzo ważnym elementem w treningu z dużymi ciężarami są opaski elastyczne na stawy łokciowe i kolanowe. Opaski mają za zadanie wzmacniać staw z zachowaniem jak najlepszej jego ruchomości. Stanowią w pewnym sensie elastyczne ortezy, które pomagają użyć większego obciążenia bez obawy o utratę stabilności stawu. Pomagają przenosić większe obciążenia i zapobiegają utracie ciepła z tych newralgicznych miejsc.
Nie od dziś wiadomo, że dobrze dogrzane stawy kolanowe i łokciowe pracują lepiej i zachodzi mniejsze ryzyko wystąpienia kontuzji. Przy zakupie należy zwracać uwagę na jakość materiału, długość taśm, rodzaj zaczepu (przeplatany rzep z materiałową klamrą) oraz stopniem elastyczności taśmy. Stosunek elastyczności do grubości i wytrzymałości powinien być odpowiedni i zbilansowany.
9. Buty treningowe grawitacyjne
Buty treningowe grawitacyjne to specyficzny rodzaj sprzętu pomocniczego. Służą do wykonywania treningu mięśni brzucha i grzbietu w zwisie na drążku głową w dół. Dzięki masywnym zaczepom z hartowanej stali umożliwiają bezpieczne zaczepienie się na każdym drążku. W typowej kulturystyce są rzadko stosowane, jednak można spotkać zawodników trenujących brzuch w ten sposób.
Należy zwrócić uwagę na jakość gąbki wyściełającej styk buta z nogą oraz jakość klamry, która spaja obie części buta i uniemożliwia wypięcie go z nogi. Nie bez znaczenia jest też jakość stali użytej do wyrobu haka zaczepowego oraz jakość jego mocowania z butem (spaw lub nit stalowy to najwłaściwsze sposoby prawidłowego połączenia).
Usztywniacze nadgarstków są bardzo popularne wśród młodych adeptów kulturystyki. Niestety to zła praktyka. W większości przypadków nadgarstek powinien mieć pełny zakres ruchu i większość ćwiczeń nie może być ograniczana przez usztywnianie nadgarstka. Jest to szkodliwe dla stawów promieniowo-nadgarstkowych.
Więc po co się je stosuje? Są pomocne przy wszystkich tych ćwiczeniach, które wymagają niewielkiego lub zupełnego braku ruchomości nadgarstka. Dobrym przykładem są tutaj wyciskania sztangi na ławce płaskiej lub skośnej oraz ruchy wznosów bocznych z hantlami. W pierwszym przypadku ruch nadgarstka musi zostać zatrzymany w pewnej fazie. W drugim przypadku ruch nadgarstków jest niepożądany przez cały zakres ruchu mięśnia.
Usztywniacze są również zalecane w przypadku treningu pourazowego nadgarstków, który wymaga stopniowego powiększania ich ruchomości. Przy zakupie należy zwrócić uwagę na jakość rzepu lub klamry zaciskowej oraz na stopień miękkości pianki neoprenowej od wewnętrznej strony usztywniacza.
Rękawice to najbardziej znane akcesorium do treningu siłowego z obciążeniem. Ich głównymi zadaniami są ochrona naskórka dłoni, ograniczenie powstawania odcisków i wzmocnienie chwytu poprzez wchłanianie potu oddawanego przez skórę. Jest wiele rodzajów rękawic. Wyróżniamy rękawice pełne, bez palców, ze wzmocnieniem nadgarstka lub bez. Można wybierać również spośród kilku stopni grubości i odporności na ścieranie.
Można również kupić wersje z odprowadzaniem potu na zewnątrz. Wybór rękawic zależy od celu, do jakiego będziemy ich używać i własnych preferencji. Niektórzy zawodowcy maja przy sobie 2–3 pary, zmieniają je
w zależności od tego, jakie ćwiczenie będą wykonywać. Przy zakupie ważna jest jakość materiału, trwałość szyć oraz pigmentu użytego do barwienia materiałów. Tanie rękawice barwią dłonie.
Akcesoriów, które mogą pomóc nam w usprawnieniu treningu na siłowni, jest wiele. Jedne są bardziej potrzebne, inne mniej. Z niektórych nigdy nie będziemy musieli korzystać. Rodzaj treningu i nasze predyspozycje warunkują dobór sprzętu pomocniczego.
Nie bez powodu zawodowcy trenują zazwyczaj przy użyciu jedynie pasków
i pasa kulturystycznego, rzadziej taśm na kolana i rękawic. Młodzi adepci używają wszystkiego zupełnie bez potrzeby. Dokonujmy wyboru rozsądnie. Akcesoria są pomocne, gdy używamy ich z głową!