Skręcenie, naciągnięcie – co robić?
Często słyszy się, że ruch czy sport to zdrowie. Należy jednak pamiętać, że takie określenia bardziej dotyczą sportu uprawianego rekreacyjnie. Sport wyczynowy wiąże się z większymi przeciążeniami i „zużyciem” narządu ruchu. Ludzie uprawiający sport zarówno wyczynowo, jak i rekreacyjnie powinni być informowani, z jakim ryzykiem się to wiąże. Każdy człowiek powinien się okresowo badać, by móc wykluczyć ryzyko wystąpienia urazów.
SPIS TREŚCI:
1. Charakterystyka urazów
2. P.R.I.C.E – pięć literek, które pomogą nam w przypadku urazu

Określ swój cel treningowy, a my pomożemy Ci go osiągnąć.
1. Charakterystyka urazów
Uprawianie danej dyscypliny sportu czy nawet wykonywanie prostego codziennego treningu naraża nas na wystąpienie urazu. Do najczęstszych urazów w sporcie należą uszkodzenia struktur mięśniowych, więzadłowych, stawowych i kostnych, skręcenie i zwichnięcie, nadwyrężenie mięśni oraz stłuczenie.
2. P.R.I.C.E – pięć literek, które pomogą nam w przypadku urazu
Co w takim razie możemy zrobić, jeśli przydarzy się nam uraz? Istnieje zbiór kilku czynności, których wdrożenie pozwoli nam na znaczne przyspieszenie powrotu do aktywności. Mowa tutaj o zasadzie P.R.I.C.E.
Działania wprowadzamy najszybciej, jak to tylko możliwe, gdyż mają one największy sens w pierwszych 24–48 godzinach od momentu wystąpienia urazu, w czasie trwania stanu ostrego, któremu towarzyszy obrzęk i ból. P.R.I.C.E to skrót z języka angielskiego, a każda litera odpowiada konkretnej czynności.
Protection – ochrona/zabezpieczenie
W momencie wystąpienia urazu powinniśmy zadbać o opatrzenie danego miejsca. Ta czynność ma szczególne znaczenie w momencie urazu stawowego, gdyż ruch w tym miejscu może doprowadzić do pogłębienia patologii, a w konsekwencji wydłużyć czas powrotu do aktywności.
Rest – odpoczynek
Powinien polegać na zaprzestaniu jakiejkolwiek aktywności, która mogłaby doprowadzić do dalszego uszkodzenia tkanek i wzmożenia stanu zapalnego. Przez ok. 48 godzin nie powinniśmy obciążać kontuzjowanej kończyny.
Ice – lód/chłodzenie
Lód lub kompres żelowy należy przyłożyć bezpośrednio w miejscu urazu przez tkaninę (nie bezpośrednio na skórę). Dzięki temu ograniczymy napływ krwi do tkanek, a w konsekwencji zmniejszymy stan zapalny. Dodatkowo lód ma działanie przeciwbólowe i zapobiega skurczom mięśni towarzyszącym urazom. W zależności od wielkości obszaru lód przykładamy od 5 minut na okolicę nadgarstka do nawet 20 minut w takie okolice jak udo.
Po zdjęciu okładu należy zaczekać, aż tkanki z powrotem osiągną swoją temperaturę i wtedy możemy przyłożyć okład ponownie. Należy pamiętać, że zbyt długie przykładanie lodu może doprowadzić do przekrwienia tkanek
i zniweczyć zamierzony efekt. Podstawowa zasada – w stanach ostrych bezwzględnie nie stosujemy ciepłych okładów!
Compression – ucisk
Ucisk powinien być również zastosowany najszybciej, jak to możliwe. Do ucisku używamy na przykład bandaża lub opaski uciskowej. Nie należy uciskać całej kończyny dookoła, gdyż ograniczy to dopływ krwi.
Elevation – uniesienie
Uniesienie polega na ułożeniu kontuzjowanego obszaru powyżej poziomu tułowia. W znacznym stopniu ułatwi to zmniejszenie obrzęku. Uniesienie stosujemy tak często, jak to tylko możliwe, aż do całkowitego ustąpienia obrzęku.
3. Podsumowanie
Zasady te mają kluczowe znaczenie w czasie od wystąpienia urazu do momentu wizyty u specjalisty. Zapamiętanie tych pięciu liter P.R.I.C.E oraz przestrzeganie zasad, które się za nimi kryją, pozwoli nam na znaczne przyspieszenie procesu gojenia uszkodzonych tkanek. Pamiętajmy jednak również o konieczności zasięgnięcia porady fizjoterapeuty lub lekarza, który w sposób fachowy pokieruje nami i pomoże wrócić do formy.
-
-
~Maciek7 czerwiec 2019
Tak, niektóre ośrodki nadal ją stosują. W ciągu pierwszych 48/72h po urazie sprawdza się bardzo dobrze.
Rozumiem że po 4 latach zasada P.R.I.C.E jest nadal aktualna ?