Aloes zwyczajny, zwany również barbadoskim, coraz częściej pojawia się na sklepowych półkach w postaci różnego rodzaju kosmetyków czy produktów spożywczych. Co świadczy o wielkiej popularności tej rośliny? Jakie fakty przemawiają za jej niezwykłym działaniem? Po odpowiedzi odsyłamy do poniższego artykułu.


SPIS TREŚCI:
1. Kilka słów o aloesie i jego składzie
2. Zastosowanie
3. Działanie
4. Suplementacja

 

1 / 4
A jaki Ty masz cel? Nie trać czasu i zacznij już dziś! Skorzystaj z profesjonalnej opieki.
Określ swój cel treningowy, a my pomożemy Ci go osiągnąć.



1. Kilka słów o aloesie i jego składzie
Aloe vera to uprawiana od tysiącleci roślina pochodząca z terenów Afryki. Zaliczana jest do grona sukulentów – roślin zatrzymujących wodę. Powodem jej sławy jest wszechstronność prozdrowotnych właściwości oraz niższa toksyczność w stosunku do pozostałych ziołowych preparatów.

Warto również zwrócić uwagę na mnogość składników odżywczych tworzących aloes zwyczajny.


Wśród ponad 140 czynnych biologicznie związków warto wymienić np. wapń, magnez, fosfor, witaminy z grupy B, kwas foliowy, witaminę A i C, kwas linolowy, a także endo- i egzogenne aminokwasy.


2. Zastosowanie
W czasach biblijnych aloes zwyczajny był wykorzystywany do konserwacji i balsamowania zwłok zmarłych. Jednak w dzisiejszych czasach ma on o wiele więcej zastosowań. Przede wszystkim stanowi surowiec zielarski do produkcji oleju aloesowego, który ma działanie nawilżająco-regeneracyjne. Produkt ten stosowany jest w kosmetyce do pielęgnacji włosów, a także na skórę w celach odżywczych np. po poparzeniach słonecznych bądź odwodnieniu.


Alona ma również zastosowanie w medycynie. Stosowana jest m.in. w leczeniu infekcji przewodu pokarmowego, wrzodów trawiennych, trądziku lub uszkodzeniach skóry. Warto również nadmienić o jego zastosowaniu w przypadku kamicy nerkowej oraz hemoroidów. Nie można również przejść obojętnie obok zastosowania w suplementacji sportowej. W obecnym czasie coraz częściej można się spotkać z wykorzystywaniem aloesu zwyczajnego w problemach z nadmierną masą ciała.


Fabryka Siły Sklep

3. Działanie
Prozdrowotny charakter alony (soku z aloesu) uwarunkowany jest jej wpływem na organizm. Wśród najważniejszych oddziaływań wymienia się:
- działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne i antyseptyczne,
- łagodzenie podrażnień i normalizacja stanu przewodu pokarmowego,
- przyśpieszenie perystaltyki jelit,
- obniżenie poziomu cukru,
- stymulację układu odpornościowego człowieka,
- regenerację i nawilżanie uszkodzonej skóry.


Podstawowymi przeciwwskazaniami do korzystania z leczniczych właściwości aloesu są przewlekłe stany zapalne trzustki i pęcherza moczowego, kamica nerkowe, a także ciąża i okres karmienia piersią.


4. Suplementacja
Na chwilę obecną brak jednoznacznych informacji co do właściwej ilości suplementacji aloesu zwyczajnego. W jedynych badaniach z udziałem ludzi, zastosowano 300 mg preparatu dwa razy w ciągu dnia. Dawkowanie powinno być uzależnione przede wszystkim od celu, jaki chce się osiągnąć. Doświadczenie przeprowadzone na zwierzętach, którym podano 100 mg/kg masy ciała doprowadziło do wystąpienia działań niepożądanych.