Czy suplementy diety są mi naprawdę potrzebne, aby intensywnie i z satysfakcją trenować? W jaki sposób mogą mi pomóc? To częste pytania wielu osób, nie tylko tych początkujących. Na rynku dostępna jest bogata oferta suplementów. Postaram się odpowiedzieć na najbardziej nurtujące pytania.

 

SPIS TREŚCI:

1. Substancje wspomagające trening a marketing

2. Czy warto przyjmować suplementy przed treningiem i po treningu

3. Co tak naprawdę pomaga?

4. Odpowiedz sobie sam!

 

1 / 4
A jaki Ty masz cel? Nie trać czasu i zacznij już dziś! Skorzystaj z profesjonalnej opieki.
Określ swój cel treningowy, a my pomożemy Ci go osiągnąć.

 

 

1. Substancje wspomagające trening a marketing

Obecnie nikt nie ma na nic czasu i każdy chce mieć wszystko od razu na starcie. Nie inaczej jest w sportach sylwetkowych. Od wielu lat firmy suplementacyjne tworzą dziesiątki, jak nie setki różnych preparatów opartych na mniej lub bardziej znanych substancjach, które mają nam dać to, czego oczekujemy – pompę, masę i siłę. Ale czy takie suplementy w ogóle istnieją? Zastanówmy się i przeanalizujmy.

 

2. Czy warto przyjmować suplementy przed treningiem i po treningu

Reklama to jedno, a rzeczywistość to drugie. Firmy zachwalają swoje produkty, jednak nie potrafią udowodnić ich działania. Wyjątek stanowi kilka substancji, które omówimy poniżej.

 

– Białka w proszku (serwatkowe, wołowe, roślinne) uzupełniają dietę o proteiny, i tak powinny być traktowane. Sięgamy po nie, gdy nie możemy pokryć zapotrzebowania na białko. Fabryka Siły Sklep

 

– Gainery, inaczej posiłki w proszku, działają na tej samej zasadzie co odżywki białkowe.

 

– Kreatyny to chyba jedyne substancje, których działanie anaboliczne potwierdzono klinicznie na tyle dokładnie, że nie ma podstaw do wątpienia w ich wyniki.

 

– Aminokwasy, czyli białka rozłożone na części składowe, nie mają realnego wpływu na anabolizm, jednak niektóre powodują wzrost syntezy tlenku azotu w mięśniach (arginina, cytrulina).

 

– Agmatyna, czyli biogenna amina uzyskana z dekarboksylacji argininy, jest substancją, która stała się prekursorem w produkcji tlenku azotu, a jej działanie potwierdzono klinicznie.

 

– Kofeina – prosta i skuteczna substancja, która dodaje energii i pomaga wolniej odczuwać skutki zmęczenia. Najlepsza jest w pełni naturalna.

 

Czy to już wszystko? Nie, jednak nie będziemy wymieniać setek substancji, których skład i pozytywne skutki udowodniono jedynie na etykiecie producenta.

 

3. Co tak naprawdę pomaga?

Przede wszystkim dieta! Bez niej nie dojdziemy nigdzie w żadnym sporcie sylwetkowym. Odpowiednio skomponowana i dopasowana do aktywności i celu treningowego dieta zapewni nam siłę, energię i wpłynie na budowanie sylwetki podczas regeneracji powysiłkowej.

 

Agmatyna, kofeina i kreatyna to 3 proste substancje, które zmaksymalizują efektywność treningu. Zapewnią wzrost siły, wytrzymałości, efekt pompy mięśniowej i dostarczą pobudzającej energii zarówno przed treningiem, jak i po nim. To 3 proste substancje, które działają i w które warto zainwestować.

 

4. Odpowiedz sobie sam!

Jeżeli trenujesz dla lepszego samopoczucia i dobrej kondycji, masz odpowiednio zbilansowaną i dobraną do swojego celu dietę, nie potrzebujesz suplementów, które wpłyną na poprawę wyników i jakość treningu.

 

Jeżeli jednak chciałbyś czegoś więcej, bo masz większe aspiracje w pracy nad swoją sylwetką – to jak najbardziej pomogą! Pamiętaj tylko, aby kierować się rozsądkiem i rzetelną wiedzą na temat suplementów, a nie reklamami. Wybieraj rozsądnie.

 

Komentarze(23)
    • ~szymon
      24 czerwiec 2015

      mam pytanie co byscie polecili dla 15 latka intesywnie trenującego 5 razy w tygodniu nic na mase cos na zwiekszenie wytrzymałości ??

      • ~Fabryka Siły
        25 czerwiec 2015

        Witaj Szymon,
        Co konkretnie masz na myśli, czy chodzi o odżywianie, konkretne produkty czy może o trening?

      • ~Shadow
        15 wrzesień 2015

        5 razy w tygodniu trenujesz? Musi robić dni regeneracji bo z takim czymś nigdzie nie zajdziesz.. Poczytaj trochę o regeneracji bo to właśnie wtedy rosną mięśnie

      • Maciej Jędrejko
        16 wrzesień 2015

        Shadow ma rację - regeneracja jest ważnym elementem planu treningowego i to właśnie ona w dużej mierze wpływa na nasze efekty. Warto zmniejszyć częstotliwość ćwiczeń kosztem odpowiedniej ilości odpoczynku.

      • ~mateo
        16 listopad 2015

        @szymon kolego regenerka to podstawa, zasiengij literatury i wtedy trenuj!

      • ~BENY
        31 październik 2016

        rozumu,zdyscyplinowania i wytrwałości

    • ~palek vv
      24 czerwiec 2015

      Warto jeść na śniadanie serki wiejskie, maslanki z musli , albo jakieś inne produkty mleczne ?

      • ~Fabryka Siły
        25 czerwiec 2015

        Jeżeli spożywanie produktów mlecznych nie wywołuje u Ciebie żadnych negatywnych reakcji takich jak wzdęcia, zwiększona retencja wody, dolegliwości żołądkowe, to ich spożywanie możesz na stałe umieścić w swoim harmonogramie żywieniowym.
        Jeżeli chodzi o maślanki to wybieraj tylko te naturalne(smakowe pomijaj), a co do musli to zastąp je klasycznymi płatkami owsianymi , które możesz wzbogacić o płatki orkiszowe i owoce lub orzechy.

    • ~mocarz
      6 październik 2015

      5 dni treningu za dużo? Co za nonsens. Jeżeli masz dobrze podzielone dni treningowe na różne partie oraz intensywność to można trenować po 6 dni w tygodniu. Ostatnio w ogóle jest tendencja, robienia "nie za dużo" "nie przetrenuj się" itp. cienkich tekstów.

    • ~przezorny
      10 listopad 2015

      pomagaja ale czy nie maja skutkow ubocznych?

      • Maciej Jędrejko
        12 listopad 2015

        Wszystko, nawet zwykła herbata stosowana w zbyt dużych ilościach może doprowadzić do pojawienia się skutków ubocznych. Wszędzie należy zachować rozwagę oraz stosować się do ogólnie przyjętych dawek.

      • ~przezorny
        16 listopad 2015

        tak, ale ogólnie to pytanie było nieco inne..

    • ~bazant
      20 listopad 2015

      jak oceniacie skutecznosc bialek? ja dzieki nim przybralem na masie podczas polrocznego treningu kulturystycznego o ponad 10kg, mysle, ze niezly wynik, zwazywszy, ze jestem ektomorfik.

    • ~wartownik
      22 listopad 2015

      Czy pomagają, myślę, że każdy suplement działa inaczej, bo każdy człowiek jest inny, tzn organizm, a także różne są dyscypliny, którymi się zajmujemy.

    • ~Zak
      1 grudzień 2015

      I ja potrzebuję porady. Lat 25, wzrost 185 waga 48kg (strasznie dużo) na siłowni nie ćwiczę ale aktywny tryb życia prowadzę czyli można by to ująć takim treningiem po za siłowym. Dietetyk był, dieta jest ale nie pomaga, badania były wszystko w normie po prostu taka przemiana materii. Chciałem to wspomóc supelementacją. Ale im więcej tych produktów przeglądam tym bardziej się gubię, niby prosta odpowiedź Giner ale ich jest z 500 rodzajów...

      • ~adigz
        8 grudzień 2015

        gainer moze nie, ale wg mnie powinienes sobie kupic bialko mieszane osobiscie polecam scitec muscle army 2100g a do tego dorzucic jakies carbo 2kg z olimpu np. wg mnie bardziej sie oplaca wlasnie tak zrobic :)

    • ~Bartek
      14 grudzień 2015

      Witam,
      Czy jest jakiś suplement diety który zawiera wszystkie te składniki agmatyne, kofeine i kreatyne? Jak tak to czy moge prosić o nazwe lub konkretny produkt?
      Pozdrawiam

      • Maciej Jędrejko
        23 marzec 2016

        Proponuję sprawdzić takie produkty jak Activlab Pump It bądź 7Nutrition BB Pro.

    • ~wjj
      5 październik 2016

      3 x tyg siłka, powrót po dłuższej przerwie, wcześniej staż na sucho z 6 lat. Kreatyna bcaa i białko starczy na początek? W planie powrót do mięśni które gdzieś tam kiedyś były. Może yoha na pozbycie oponki... Czy jakieś inne propozycje. Oczywiście motywacja duża i treningi plus dieta.

      • Maksym Riznyk
        6 październik 2016

        Zestaw na początek jest wystarczający.
        Trzymaj dietę i na pewno osiągniesz cel !
        Jest coś takiego jak pamięć mięśniowa więc do boju.

    • ~Piotr
      5 październik 2016

      A gdzie beta alanina?

      • Maksym Riznyk
        6 październik 2016

        Opisana w innych artykułach.

    • ~Kamill
      30 listopad 2017

      Ja już od lat zażywam Mass i daje bardzo dobre efekty . http://nplink.net/4QEMpBfO