PEA to kolejny związek chemiczny, który powoli zaczyna wkraczać do świata sportowych suplementów diety. Wykazująca niezwykle dobre właściwości proenergetyczne fenyloetyloamina znajduje zastosowanie w preparatach zwiększających efektywność treningową. Ten tekst postara się przybliżyć kwestie suplementacji PEA oraz uzasadnić, dlaczego warto sięgnąć po ten środek. 

 

SPIS TREŚCI:
1. Czym jest fenyloetyloamina?
2. Fenyloetyloamina – działanie
3. Fenyloetyloamina – dawkowanie
4. Fenyloetyloamina – opinie
5. Fenyloetyloamina – cena

 

1 / 4
A jaki Ty masz cel? Nie trać czasu i zacznij już dziś! Skorzystaj z profesjonalnej opieki.
Określ swój cel treningowy, a my pomożemy Ci go osiągnąć.

 

 

1. Czym jest fenyloetyloamina?
PEA, czyli fenyloetyloamina, jest organicznym związkiem chemicznym, który wpisuje się w grono substancji należących do amin. Ściśle mówiąc, jest pochodną etyloaminy z dodatkowo przyłączoną grupą fenylową. Fenyloetyloamina jest związkiem powstającym na drodze naturalnej biosyntezy, która zachodzi z cząsteczki fenyloalaniny. Występuje też w niektórych produktach spożywczych, wśród których jako najlepsze jej źródło podaje się czekoladę.

 

2. Fenyloetyloamina – działanie
Brak dokładnych badań w kierunku precyzyjnego określenia właściwości fenyloetyloaminy pozwala jedynie przypuszczać, jakie jest jej zastosowanie. Istnieją jednak naukowe dowody, które potwierdzają jej pozytywny wpływ na treningi osób ćwiczących. Okazuje się bowiem, że fenyloetyloamina jest wydzielana na skutek wysiłku fizycznego, przy czym wzrost jej produkcji i uwalnianie rośnie proporcjonalnie do zwiększającej się intensywności wysiłku. Przypuszcza się, że to właśnie fenyloetyloamina odpowiada za efekt określany popularnie „euforią biegacza” i skutkuje znaczną poprawą nastroju, złagodzeniem dolegliwości bólowych oraz podwyższeniem naturalnej odporności na zmęczenie. Ponadto podnosi ciśnienie krwi i poziom cukru, zwiększając jednocześnie energię do ćwiczeń.

 

Na początku wspomnieliśmy, że fenyloetyloamina jest uzyskiwana na drodze naturalnych szlaków metabolicznych z innego związku. Substancją tą jest fenyloalanina, która często występuje w boosterach treningowych czy suplementach ukierunkowanych na wzrost skupienia i koncentracji. Wszystko za sprawą tego, że każdy z tych składników może pełnić funkcję neurotransmitera. Neuroprzekaźniki to grupa substancji chemicznych, których zadaniem jest poprawa przesyłania sygnału nerwowego pomiędzy neuronami. Dzięki temu działanie całego systemu nerwowego jest jeszcze lepsze, a np. nasze mięśnie sprawniej odbierają bodźce do rozwoju, których dostarcza trening siłowy z wykorzystaniem obciążenia.

  Fabryka Siły Sklep

Nootropowe działanie fenyloetyloaminy odnosi się też do całkowitego funkcjonowania funkcji kognitywnych. Okazuje się, że umiejętna suplementacja PEA w znaczny sposób polepsza sprawność koncentracji, logicznego myślenia i zapamiętywania. Oprócz tego jest aminą pozwalającą na znaczy wzrost β-endorfin i dopaminy, co pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie.

 

3. Fenyloetyloamina – dawkowanie
PEA powinna być stosowana okazjonalnie i raczej nie wymaga długotrwałej suplementacji. Specjaliści twierdzą, że dawka wyjściowa powinna wynosić maksymalnie 100 mg dziennie, ponieważ taka ilość najlepiej sprawdzi się w procesach adaptacyjnych działania preparatu. Z biegiem czasu dobowa porcja może zostać zwiększona od 250 do nawet 500 mg na dobę. Warto jednak pamiętać, że suplementacja fenyloetyloaminą nie powinna przekraczać porcji sięgających 1000 mg w ciągu dnia.

 

4. Fenyloetyloamina – opinie
Fenyloetyloamina coraz częściej jest wykorzystywana w suplementach diety wraz ze swoim prekursorem, czyli fenyloalaniną, gdzie najczęściej pełni funkcję środka pobudzającego i proenergetycznego. PEA znajduje zastosowanie przede wszystkim w boosterach treningowych czy niektórych zaawansowanych formułach dla spalaczy tkanki tłuszczowej. Znaczący wpływ na redukcję zmęczenia oraz naturalne podwyższenie sił do wykonania intensywnej sesji treningowej przekłada się na jeszcze lepsze efekty podczas kształtowania sylwetki, budowania masy mięśniowej czy walki z nadprogramowymi kilogramami.

 

Okazuje się, że fenyloetyloamina wykazuje znaczne powinowactwo do niektórych substancji. Dzięki temu można dodatkowo zwiększyć jej działanie, co z kolei wywoła jeszcze lepsze efekty. Najczęściej wskazywaną substancją jest hordenina, która stosowana z powyższymi dawkami PEA nie stanowi ryzyka dla zdrowia i pozwala w znaczny sposób zintensyfikować jej właściwości.

 

5. Fenyloetyloamina – cena
Fenyloetyloamina jest możliwa do kupienia w naszym sklepie internetowym jako składnik różnych suplementów diety. W większości przypadków są to odżywki przedtreningowe oraz reduktory tkanki tłuszczowej, które są dostępne zarówno w formie proszku, jak i kapsułek lub tabletek. Cena takich preparatów jest podyktowana szeregiem czynników: gramaturą produktu i ilością jego porcji, całkowitą formułą preparatu i marką producenta.