Aktywność fizyczna związana z treningiem siłowym często prowadzi do nadprodukcji kwasu mlekowego, jego koncentracji w mięśniach oraz szeregu innych niepożądanych reakcji, co w dalszej perspektywie stanowi przeszkodę w osiąganiu coraz lepszych rezultatów. Zarówno w trakcie treningu typowo tlenowego, jak i tego o charakterze beztlenowym organizm może domagać się wsparcia w formie związku, który intensywnie wzmocni zachodzące przemiany metaboliczne. Fosforan potasu jest tym, czego szukasz, by w prosty sposób dać sobie szansę na znacznie wyższy komfort ćwiczeń niż dotychczas.

 

SPIS TREŚCI:
1. Fosforan potasu – skład
2. Fosforan potasu – działanie
3. Fosforan potasu – dawkowanie
4. Fosforan potasu – opinie
5. Fosforan potasu – cena

 

1 / 4
A jaki Ty masz cel? Nie trać czasu i zacznij już dziś! Skorzystaj z profesjonalnej opieki.
Określ swój cel treningowy, a my pomożemy Ci go osiągnąć.


1. Fosforan potasu – skład
Fosforem nazywamy niemetal naturalnie występujący w przyrodzie, ważny dla funkcjonowania praktycznie każdej komórki ludzkiego organizmu, jednak większość tego pierwiastka chemicznego kumuluje się w tkance kostnej.
Natomiast fosforan potasu to ogólny termin określający konkretny związek nieorganiczny będący solą mineralną powstałą z połączenia jonów potasowych i fosforanowych. W przemyśle sól potasowa kwasu fosforowego od lat znana jest jako środek dodawany do produktów spożywczych. Wszystko dzięki właściwościom wspomagającym stabilizowanie, zagęszczenie, regulowanie kwasowości oraz wilgotności wytwarzanej żywności.


W medycynie fosforan potasu doceniany jest za swoją specyfikę i działanie diuretyczne oraz przeczyszczające uzyskiwane, gdy podaje się go w odpowiednio dobranych dawkach leczniczych. Coraz częściej możemy go jednak spotkać w specjalnych suplementach dedykowanych ludziom aktywnym fizycznie.

 

2. Fosforan potasu – działanie
Kluczowym momentem w historii fosforanów było zastosowanie ich w czasie trwania I wojny światowej. Celem naukowców, którzy wpadli na ten ciekawy pomysł, było zwiększenie wydajności żołnierzy przebywających w ciężkich warunkach na froncie. Dziś w sporcie wyczynowym fosforan potasu wykorzystywany jest do opóźniania zmęczenia, a najlepsi zawodnicy przyjmują go świadomie w celu poprawy wydolności, co przekłada się równocześnie na jakość osiąganych przez nich wyników.


Szczególnie skutecznie sprawdzają się stosunkowo duże dawki zażywane mniej więcej do tygodnia przed ważnymi zawodami. Doświadczenie i obserwacje wskazują na to, że taki schemat postępowania zapewnia naprawdę solidny wzrost formy. Fosforan potasu umożliwia znacznie szybsze odzyskiwanie energii jeszcze w trakcie trwania wysiłku, gdyż bierze czynny udział w mechanizmie odbudowy ATP (adenozynotrójfosforanu) i CP (fosfokreatyny). Pod tym względem świetnie sprawdzi się również jako uzupełnienie suplementacji czystą kreatyną i rybozą.


Fosforan potasu pomaga w procesie regulacji ciśnienia krwi oraz dostarczaniu tlenu do komórek. Wywiera realny, pozytywny wpływ na 2,3-bisfosfoglicerynian (2,3-BPG), można więc oczekiwać efektu w postaci zwiększonej wydolności aerobowej.


Fosforan potasu spełnia świetnie swoją rolę w dyscyplinach, w których mięśnie wykonują intensywną pracę przez co najmniej 30 minut bez dłuższych przerw. Badania naukowe wykazały, że przyjmowanie fosforanu potasu drogą doustną może znacznie pomóc w zmniejszeniu syntezy kwasu mlekowego, co z kolei przekłada się na siłę i częściowo również na regenerację. Fabryka Siły Sklep


Omawiany związek przyczynia się także do jak najdłuższego utrzymania prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego, co również nie powinno zostać pominięte. Fosforany w rozsądnych ilościach wzmacniają struktury kostne i zęby, dostosowują gospodarkę wapniową do indywidualnych potrzeb. Mogą również znacznie usprawniać oksydację kwasów tłuszczowych, co jest istotne, gdy chcemy skutecznie zredukować masę ciała. W tym kontekście najlepiej połączyć fosforan potasu z acetyl-l-karnityną. Medykamenty oparte na fosforanach okazują się niezwykle skuteczne w leczeniu kamicy nerkowej i infekcji pęcherza moczowego.

 

Fosforan potasu jest akceptowany przez amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków (FDA) jako dodatek do żywności, który znajduje się na liście substancji ogólnie uznanych za bezpieczne. Pomimo to istnieje kilka skutków ubocznych z nim związanych, szczególnie wtedy, gdy jest przyjmowany w dawkach przekraczających ilości stosowane zwykle do celów leczniczych. Te niekorzystne objawy obejmują szczególnie zaburzenia w funkcjonowanie przewodu pokarmowego, takie jak nudności, wzdęcia, bóle brzucha, wymioty, zawroty głowy i problemy z oddawaniem moczu.

 

Poważne efekty uboczne mogą wystąpić w wyniku silnej reakcji alergicznej. Zbyt wiele fosforu dostarczanego z różnych źródeł będzie powodować uwalnianie i wydalanie wapnia. Po dłuższym czasie może to znacznie osłabić szkielet i zwiększyć podatność na złamania oraz kontuzje. Przeciwwskazaniami do zażywania fosforanu potasu są szczególnie schorzenie zwane hiperfosfatemią oraz ciężka niewydolność nerek.

 

3. Fosforan potasu – dawkowanie
Suplementacja fosforanu potasu powinna zostać poprzedzona zapoznaniem się z zasadami spożycia umieszczonymi na opakowaniu przez producenta. Zaleca się korzystanie z niego zdroworozsądkowo. Ponadto należy wziąć pod uwagę, że preparat ten nie stanowi alternatywy dla żywności konwencjonalnej, lecz jest uzupełnieniem poprawnie zbilansowanej diety.

 

Stosowanie fosforanu potasu uzależnione jest od stopnia zapotrzebowania danego człowieka oraz strat pierwiastków poniesionych wskutek wysiłku fizycznego. Jeden z popularnych producentów poleca, by w celu osiągnięcia jak najlepszego efektu spożywać 1 g substancji 4 razy dziennie w równych odstępach czasu, co gwarantuje jej stałą dostępność dla tkanek. Zaleca się, aby w dowolnie wybranej porcji zwykłej wody lub zawierającego węglowodany soku owocowego rozpuścić pół łyżeczki fosforanu potasu i od razu wypić.

 

4. Fosforan potasu – opinie
Suplement zawierający czysty fosforan potasu to skuteczne wsparcie dla organizmu sportowca, który potrzebuje energii i komfortu zarówno tego fizycznego, jak i psychicznego. Fosforan potasu nie tylko pomaga w optymalizacji procesu wytwarzania ATP, ale również zapobiega nadprodukcji kwasu mlekowego, który wbrew obiegowej opinii nie jest powodem opóźnionej bolesności mięśni, ale może powodować ich sztywność oraz dyskomfort.

 

Suplementacja fosforanu potasu będzie niestandardowym środkiem służącym poprawie kondycji oraz przesunięciu swojego progu anaerobowego w kierunku zdecydowanie wyższych obciążeń.
Aby spotęgować pozytywny efekt fosforanu potasu, warto równocześnie przyjmować wapń, magnez, witaminę E i koenzym Q10.

 

5. Fosforan potasu – cena
W Polsce fosforan potasu dostępny jest w woreczku zawierającym 250 g czystego produktu o wysokiej dostępności biologicznej. Warto wiedzieć, że jest to substancja, która nie ma określonego smaku. Przeciętna cena za jedno opakowanie wynosi 82 zł. Fosforan potasu można zakupić w punktach sprzedaży suplementów diety oraz w naszym sklepie internetowym.