Indol – związek niezbędny w ludzkim metabolizmie
Związki heterocykliczne są grupą związków chemicznych, w budowie których można wyróżnić przynajmniej jeden układu cykliczny (tzw. pierścień) zawierający choć jeden atom pierwiastka innego niż węgiel – są to zazwyczaj azot, siarka bądź tlen. Przykładem substancji o budowie heterocyklicznej jest indol, związek wykorzystywany w ludzkim metabolizmie jako swoista podstawa oraz prekursor do powstawania innych substancji.
SPIS TREŚCI:
1. Czym tak naprawdę jest indol?
2. Indol – działanie
3. Indol – dawkowanie
4. Indol – opinie
5. Indol – cena

Określ swój cel treningowy, a my pomożemy Ci go osiągnąć.
1. Czym tak naprawdę jest indol?
Indol to ściślej mówiąc heterocykliczny związek chemiczny, którego dokładna nazwa to indol-3-karbinol. Powstaje ze specyficznej grupy związków o charakterze cukrowym, które określa się mianem glukozynolanów, natomiast sam proces produkcji indolu odbywa się przy udziale mirozynazny. To niezwykle istotna informacja, gdyż wspomniane związki (tj. glukozynolany i mirozynaza) tworzą u roślin specyficzny kompleks ochronny przed szkodliwą działalnością fitofagów i patogenów. Dzięki temu możemy mieć pewność, że naturalnym źródłem indolu są pokarmy roślinne, a dokładniej warzywa takie jak brokuły, brukselka, kalafior czy biała odmiana kapusty.
Indol stanowi „budowlany szkielet” dla wielu związków chemicznych wpisujących się w grono alkaloidów. Oznacza to, że indol-3-karbinol jest fundamentem do powstawania wielu innych odczynników. Mowa tu o substancjach prozdrowotnych i wartościowych dla organizmu człowieka, wśród których warto wymienić tryptaminy (takie jak melatonina czy serotonina) czy chociażby popularną wśród osób ćwiczących johimbinę. Indol może stanowić także punkt wyjścia dla związków psychoaktywnych (np. harmaliny czy kwasu lizerginowego) czy typowo toksycznych alkaloidów, które mogą skutkować śmiercią (np. brucyny bądź strychniny).
2. Indol – działanie
Trudno odmówić indolowi istotnej roli w organizmie człowieka, czego dowodzi wcześniejszy punkt. Indol-3-karbinol jest traktowany w ludzkiej fizjologii jako świetny materiał wyjściowy, którego heterocykliczna budowa umożliwia syntezę bardziej złożonych i niezwykle potrzebnych dla zdrowia substancji.
Próbując odnaleźć bardziej szczegółowe informacje dotyczące właściwości indolu, warto skupić się na jego działaniu antyrodnikowym. Niezwykle silne właściwości detoksykacyjne i oczyszczające mają duże znaczenie w kontekście kształtowania sylwetki. Sprawne usuwanie wolnych rodników oraz zbędnych metabolitów wtórnych pozwala na znaczne polepszenie efektywności przemiany materii. Sprawniejsza praca metabolizmu przekłada się na intensyfikację całości efektów, jakie niesie za sobą zbilansowana dieta oraz właściwie spersonalizowany plan treningowy. Przykładami mogą być takie efekty jak: poprawa przyswajalności składników odżywczych z pożywienia, usprawniona regeneracja powysiłkowa bądź maksymalizacja mechanizmów zabezpieczających przed katabolizmem mięśniowym.
Indol-3-karbinol to także bezpieczny i skuteczny środek służący regulacji gospodarki hormonalnej, co ma niewątpliwie istotne znaczenie dla każdego ćwiczącego. Głównym działaniem indolu jest tutaj ograniczenie lub zmniejszenie nadmiernej aktywności estrogenów, których nadmiar, jak powszechnie wiadomo, wiąże się z ograniczeniem produkcji oraz działania testosteronu. To bardzo ważny hormon dla każdego ćwiczącego mężczyzny, gdyż to właśnie jego stężenie ma nierozerwalny związek z jakością naszych postępów – decyduje o jakości wypracowanej masy mięśniowej, intensywności reakcji anabolicznych, a także zapewnia prawidłowe funkcjonowanie powysiłkowej regeneracji organizmu. Indol stanowi częsty składnik suplementów, które w swojej formule posiadają ekstrakty z buzdyganka ziemnego (popularny Tribulus terrestris) czy palmy sabałowej.
3. Indol – dawkowanie
Choć indol nie występuje jako samodzielny suplement, można spotkać empiryczne dowody, które potwierdzają skuteczne dawki, których stosowanie pozwala na osiągnięcie wspomnianego już działania antyoksydacyjnego oraz znacznego obniżenia poziomu estrogenów. Przyjmuje się, że dzienna porcja od 50 do 120 mg indol-3-karbinolu umożliwia sportowcom uzyskanie oczekiwanych rezultatów i poprawę dotychczasowego funkcjonowania organizmu.
4. Indol – opinie
Indol swoja zwyczajową nazwę zawdzięcza barwnikowi, który określany jest mianem „indygo”. Wszystko za sprawą obecności dwóch grup indolowych występujących w jego budowie. Indol-3-karbinol oprócz zastosowania w sportowej i terapeutycznej suplementacji w niewielkich stężeniach jest wykorzystywany jako dodatek do perfum. Warto jednak dodać, że indol można pozyskiwać z olejku jaśminowego, lecz proces ten jest niezwykle kosztowny. Dlatego też blisko 99% kosmetyków bazujących na „olejku jaśminowym” wykorzystuje jego syntetyczną formę.
5. Indol – cena
Suplementy diety bazujące na indolu są tak naprawdę nieobecne na dzisiejszym rynku preparatów dla sportowców i osób ćwiczących. O wiele łatwiej zakupić substancje, które w swojej budowie wykorzystują „szkielet indolowy”. W naszym sklepie internetowym można zakupić m.in. suplementy zawierające tryptofan, melatoninę, a także boostery testosteronu, wśród których warto wymienić wspomniany już Tribulus terrestris. Cena tych preparatów jest jednak uzależniona od marki producenta, formy produktu, jego składu, gramatury i ilości oferowanych porcji, a także samego przeznaczenia suplementu.