Jak zacząć przygodę z siłownią? Kluczowe porady
Początki na siłowni dla wielu są trudne. Pierwsze tygodnie mogą być lekko przytłaczające. Wszystkie te kolorowe maszyny, ogrom ciężarów i nie za bardzo wiadomo, co robić. Niektórzy boją się oceny innych użytkowników siłowni i nie podejmują próby wykonywania bardziej złożonych ćwiczeń. Orbitreki, steppery i rowerki są w tej sytuacji najbardziej oblegane, bo przecież prowadzą trening – nie musimy przy nich myśleć. Są jednak rzeczy, które możemy zrobić, aby początki naszej przygody z siłownią stały się łatwiejsze!
SPIS TREŚCI:
1. Odpowiednie przygotowanie do treningu
2. Nie spiesz się, zacznij od podstaw
3. Jasno określ cele i trzymaj się realizacji planu
4. Zadbaj o odpoczynek i odpowiednie żywienie

Określ swój cel treningowy, a my pomożemy Ci go osiągnąć.
1. Odpowiednie przygotowanie do treningu
Trochę wiedzy na początek (nawet tej teoretycznej) się przyda. Przeczytaj książkę wiarygodnego autora lub przejrzyj witryny internetowe. Staraj się skupiać na wiarygodnych stronach internetowych lub spróbuj potwierdzić zdobytą wiedzę u wykwalifikowanego trenera.
Wybór trenera personalnego, przynajmniej na początku, może być tak samo trudny jak zdecydowanie, w które informacje w Internecie wierzyć. Staraj się unikać obietnic o cudownej diecie na masę, która jednocześnie spala tłuszcz i zwiększa wydajność. Postaw na renomowanych trenerów, kieruj się rekomendacjami innych.
2. Nie spiesz się, zacznij od podstaw
To, jak zaczniesz, ma ogromne znaczenie. Zadbaj o to, aby ciało miało czas na adaptację do intensywności i objętość treningowej. Dzięki temu będziesz w stanie prawidłowo poprawiać swoją sylwetkę, sprawność i unikniesz kontuzji. Z czasem mięśnie dopasują się do obciążeń i będziesz mógł zwiększyć obroty. Jeśli jednak zaczniesz zbyt intensywnie, ryzyko kontuzji jest dużo większe. Nie ma nic bardziej zniechęcającego niż mieć motywację do pracy, ale być zablokowanym przez urazy.
To, jak prowadzisz ruch podczas podnoszenia ciężarów, biorąc pod uwagę biomechanikę, jest ważniejszym elementem. W przypadku każdego ćwiczenia jest sposób właściwy oraz ten ryzykowny. Nie bój się zatem zapytać trenera o poprawną formę ćwiczenia, po czym w skupieniu jej wysłuchaj i praktykuj. Lepiej dwa razy zapytać, niż raz zejść niewłaściwie ze sztangą na barkach i doznać urazu.
Dodanie treningu aerobowego – biegania, pływania czy spiningu – pozwoli jednocześnie poprawić kondycję i zwiększyć intensywność treningów w krótkim czasie. Zapewni też odpowiednią wydolność układu krążenia, potrzebną, aby mierzyć wyżej. Spalisz także więcej tłuszczu za pomocą takiej kombinacji.
3. Jasno określ cele i trzymaj się realizacji planu
Określenie swojego celu, skupienie się na tym, co pomoże w jego realizacji oraz długotrwała periodyzacja treningów są bardzo ważne. Cel chroni przed stagnacją i pomaga wykorzystać czas jak najlepiej. Możesz zrobić to sam
na podstawie literatury i oddać do oceny trenera, możesz też zgłosić się
do niego i razem z nim ustalić indywidualny plan działania, co z pewnością pozwoli ci zaoszczędzić sporo czasu. Pamiętaj za każdym razem, co skierowało cię na siłownię. Odpowiednie nastawienie powinno uruchomić się już w szatni. Trening nie może być przypadkowy! Warto także robić notatki dotyczące treningów, objętości i tego, jak się po nich czujemy. Dzięki temu możemy wyciągnąć wnioski na koniec każdego miesiąca i jeszcze precyzyjniej dostosować nasze treningi.
4. Zadbaj o odpoczynek i odpowiednie żywienie
Rozpoczęcie treningów na siłowni to duże obciążenie dla organizmu. Należy pamiętać, aby między kolejnymi sesjami treningowymi zadbać o regenerację. Odpowiednia ilość snu pomoże w jego odnowie. Jeśli chcesz trenować ciężko, staraj się zasypiać wcześniej – warto dążyć do ośmiu godzin snu na dobę.
Jeśli zdecydowałeś się na rozpoczęcie treningów i poświęcasz czas
na wypady na siłownię, to znak, że zależy ci na wynikach. Nic nie pomaga bardziej w ich osiąganiu niż prawidłowe żywienie.
Świeże, naturalne, nieprzetworzone produkty o umiarkowanej zawartości cukru poprawią nie tylko twoje zdrowie ogólne. Dostarczą ci także energii, czyli tego, czego potrzebujesz, by kontynuować treningi. Dodaj też trochę więcej białka do twojej diety. Jeśli planowanie odżywiania cię przerasta, udaj się na konsultację do trenera. Pamiętaj, że sukces ma wielu ojców, a porażka jest sierotą!