Gołąbki to jedna z najpopularniejszych propozycji na tradycyjny polski obiad. Danie składa się z masy mięsno-ryżowej zawiniętej w liście kapusty i jest podawane z sosem pomidorowym. Znana jest również wersja wegetariańska – z kaszą i grzybami. Klasyczne gołąbki to pożywny posiłek, dostarczają białka, tłuszczów i węglowodanów. Bogate są również w potas, wapń i witaminę A.

 

SPIS TREŚCI:
1. Wartość odżywcza
2. Potas
3. Źródło witamin rozpuszczalnych w tłuszczach
4. Składniki
5. Trochę praktyki

 

1 / 4
A jaki Ty masz cel? Nie trać czasu i zacznij już dziś! Skorzystaj z profesjonalnej opieki.
Określ swój cel treningowy, a my pomożemy Ci go osiągnąć.

 

 

1. Wartość odżywcza
W 100 g gołąbków z sosem pomidorowym znajduje się tylko 111 kcal. Danie to dostarcza wszystkich makroskładników, dlatego stanowi pełnowartościowy posiłek. Dodatkowo dostarcza sporych ilości potasu, wapnia i magnezu. W gołąbkach znajdują się również witaminy z grupy B oraz witaminy rozpuszczalne w tłuszczach: A, E, D. To tradycyjne danie dostarcza ok. 2 g błonnika pokarmowego.

 

Wartość odżywcza w 100 g produktu:
– kaloryczność: 111 kcal,
– białko: 4,6 g,
– tłuszcz: 5,7 g,
– węglowodany: 11,2 g,
– błonnik: 1,8 g.

 

Makro- i mikroelementy:
– sód: 24 mg,
– potas: 234 mg,
– wapń: 43 mg,
– fosfor: 57 mg,
– magnez: 13 mg,
– żelazo: 0,5 mg,
– cynk: 0,74 mg,
– miedź: 0,05 mg,
– mangan: 0,22 mg.

 

Witaminy:
– witamina A: 54 µg,
– witamina D: 0,1 µg,
– witamina E: 1,41 mg,
– tiamina: 0,125 mg,
– ryboflawina: 0,077 mg,
– niacyna: 1,13 mg,
– witamina B6: 0,12 mg,
– foliany: 32,3 µg,
– witamina C: 22,6 mg.

 

2. Potas
Tradycyjny gołąbek z sosem pomidorowym jest źródłem potasu, który bierze udział w metabolizmie białek i węglowodanów oraz aktywuje niektóre enzymy w organizmie człowieka. Dodatkowo wpływa na ciśnienie osmotyczne w komórkach, a także gospodarkę wodno-elektrolitową. Ponadto odgrywa znaczącą rolę w prawidłowym funkcjonowaniu mięśni gładkich i naczyń krwionośnych. Ostatnie badania dowiodły, że niskie spożycie potasu może zwiększać ryzyko wystąpienia cukrzycy lub insulinooporności.

 

3. Źródło witamin rozpuszczalnych w tłuszczach
Gołąbki zawierają spore ilości witaminy E, która jest potrzebna do prawidłowego funkcjonowania narządów płciowych mężczyzn i kobiet. Udowodniono również działanie antynowotworowe, zmniejszające ryzyko zmian miażdżycowych oraz choroby wieńcowej. Witamina ta wpływa na układ immunologiczny oraz hamuje agregację płytek krwi.

  Fabryka Siły Sklep

Dodatek sosu pomidorowego wpływa na zwiększenie ilości witaminy A w daniu, która pozytywnie wpływa na procesy widzenia oraz stan skóry. Z kolei witamina D może odgrywać znaczącą rolę w zachowaniu równowagi gospodarki wapniowej. Przypuszcza się, że jej niedobór może przyczynić się do wystąpienia nowotworów.

 

4. Składniki
Aby gołąbki miały jeszcze więcej wartości odżywczych, warto wprowadzić kilka zmian. Ryż biały można zastąpić ryżem pełnoziarnistym, a czerwone mięso – mięsem chudym drobiowym. Te modyfikacje sprawią, że oprócz dodatkowej porcji witamin i pierwiastków danie zostanie wzbogacone o cenny błonnik pokarmowy.

 

Warto także zadbać, aby sos nie był przygotowywany na bazie tłustej śmietany lub masła. Ważną kwestią jest długość gotowania całej potrawy. Ryż nie powinien być rozgotowany, zwłaszcza jeżeli obiad będzie spożywany przez cukrzyka. Również wersje z kaszami czy innymi sosami (np. pieczarkowym) powinny zostać przygotowane z należytą starannością, aby zachowały jak najwięcej cennych wartości odżywczych.

 

5. Trochę praktyki
Najpopularniejszą wersją gołąbków są te przygotowane z mięsa wieprzowego, białego ryżu oraz słodkiej kapusty, podawane z sosem pomidorowym. Należy jednak pamiętać, że mogą być zrobione z zupełnie innych składników. Na wschodzie Polski tradycyjną potrawą wigilijną są gołąbki z kaszy gryczanej i grzybów zawinięte w kiszoną kapustę. Oprócz składników gołąbki mogą różnić się także formą. Na rynku pojawiły się gotowe dania, które posiadają podstawowe składniki, jak mięso, ryż, kapustę oraz sos pomidorowy, ale przypominają bardziej gulasz niż zawinięty w kapustę farsz z oddzielnym sosem.

 

1 gołąbek (140 g) = 155 kcal

 


Bibliografia
Aykin-Burns N. et al., Utilization of Vitamin E Analogs to Protect Normal Tissues While Enhancing Antitumor Effects, „Seminars in Radiation Oncology” 2019, 29(1), 55–61.
Ekmekcioglu C. et al., The role of dietary potassium in hypertension and diabetes, „Journal of Physiology and Biochemistry” 2016, 72(1), 93–106.
Lisowska K.A., Bryl E., The role of vitamin D in the development of autoimmune diseases, „Postępy Higieny i Medycyny Doświadczalnej” 2017, 71(1), 797–810.
Normy żywienia dla populacji Polski, pod red. Jarosza M., Warszawa 2017.