Ketchup to jeden z najpopularniejszych sosów do mięs i dań typu fast food. Mimo że bardzo często łączymy go z niezdrową żywnością, wykazuje właściwości prozdrowotne, które opisano poniżej.

 

SPIS TREŚCI:
1. Ketchup – produkt niskoprzetworzony
2. Ketchup – produkt niskokaloryczny
3. Ketchup – źródło potasu
4. Witaminy znajdujące się w ketchupie
5. Ketchup – źródło likopenu

 

1 / 4
A jaki Ty masz cel? Nie trać czasu i zacznij już dziś! Skorzystaj z profesjonalnej opieki.
Określ swój cel treningowy, a my pomożemy Ci go osiągnąć.

 

 

1. Ketchup – produkt niskoprzetworzony
Ketchup jest sosem stosowanym na zimno, w którego skład wchodzą: koncentrat pomidorowy, cukier, ocet, sól i przyprawy ziołowe. Niestety niektórzy producenci dodają także inne składniki, jak chociażby konserwanty, substancje żelujące, zagęszczające i wzmacniające smak i zapach.


Ketchup jest bardzo zdrowy, ale tylko pod warunkiem, że jest wysokiej jakości. W sklepach można znaleźć wiele rodzajów tego pomidorowego sosu. Ceny produktu także są zróżnicowane. Najczęściej cena idzie w parze z jakością. Bardzo ważne, aby podczas wyboru ketchupu czytać jego skład. Im więcej pomidorów i mniej składników dodatkowych zawiera, tym lepiej.

 

2. Ketchup – produkt niskokaloryczny
Ketchup wysokiej jakości jest produktem niskokalorycznym – 100 g produktu dostarcza tylko 118 kcal. Porcja (łyżka stołowa) wynosi 15 g. Ponadto posiada średni indeks glikemiczny (IG = 55). W związku z tym może być spożywany również przez osoby z nadwagą, otyłe oraz z zaburzeniami gospodarki węglowodanowej.

 

Wartość odżywcza 100 g ketchupu jest następująca:
– energia: 118 kcal,
– białko: 0 g,
– tłuszcz: 0 g,
– węglowodany ogółem: 29,4 g,
– błonnik pokarmowy: 3,2 g.


Oczywiście wartość kaloryczna może się różnić w zależności od składu ketchupu. Fabryka Siły Sklep

 

3. Ketchup – źródło potasu
Ketchup jest bardzo dobrym źródłem potasu, w 100 g zawiera 265 mg tego pierwiastka. Potas jest niezbędny do prawidłowej pracy serca i mięśni. Bierze udział w przewodnictwie nerwowym, reguluje gospodarkę wodno-elektrolitową i gospodarkę kwasowo-zasadową. Niedobór potasu powoduje osłabienie pobudliwości mięśniowo-nerwowej i kurczliwości mięśni. Natomiast w dłuższej perspektywie może prowadzić do uszkodzenia mięśnia sercowego, arytmii, a nawet zatrzymania akcji serca.

 

4. Witaminy znajdujące się w ketchupie
W ketchupie znajdują się niewielkie ilości witaminy C (7,1 mg/100 g) oraz prowitaminy A (588 µg/100 g). Obie witaminy wykazują właściwości przeciwutleniające. Neutralizują nadmiar wolnych rodników, przez co spowalniają proces starzenia się organizmu. Ponadto witamina A wspiera pracę układu odpornościowego oraz warunkuje prawidłowe widzenie.

 

5. Ketchup – źródło likopenu
Likopen należy do karotenoidów i odpowiada za czerwoną barwę pomidorów, jest silnym przeciwutleniaczem. Zapobiega rozwojowi chorób układu krążenia i cukrzycy. Ponadto badania wykazały, że likopen chroni komórki przed wolnymi rodnikami, a tym samym znacznie obniża ryzyko wystąpienia nowotworów prostaty, płuc, piersi, układu pokarmowego, jajnika oraz białaczki. U osób, u których stężenie tego związku w surowicy krwi wynosiło 24,8–57,4 µg/dl, ryzyko powstania nowotworu prostaty zmniejsza się aż o 45% w porównaniu z osobami, u których stężenie likopenu we krwi wynosiło 0,5–10,7 µg/dl.

 

 

1 / 4
A jaki Ty masz cel? Nie trać czasu i zacznij już dziś! Skorzystaj z profesjonalnej opieki.
Określ swój cel treningowy, a my pomożemy Ci go osiągnąć.

Bibliografia
Belter A. et al., Likopen – występowanie, właściwości oraz potencjalne zastosowanie, „Postępy Biochemii” 2011, 57(4), 372–380.
Ciborowska H., Rudnicka A., Dietetyka. Żywienie zdrowego i chorego człowieka, Warszawa 2010, 122–161.
Elkner K., Krajewski A., Przetwórstwo pomidorów w Polsce, „Przemysł Fermentacyjny i Owocowo-Warzywny” 1999, 43(6), 39–41.
Kowalczyk D., Baraniak B., Zawartość likopenu i właściwości przeciwutleniające wybranych ketchupów łagodnych, „Bromatologia i Chemia Toksykologiczna” 2012, 45(3), 494–499.
Nowak K., Żmudzińska-Żurek B., Pomidory – najlepsze źródło likopenu, „Przemysł Spożywczy” 2009, 63(6), 26–29.
USDA Food Composition Databases, ndb.nal.usda.gov (23.04.2019).

 

Komentarze(1)
    • ~Mirek
      9 grudzień 2019

      Ja jem ketchup, bo to dobre źródło potasu i po prostu lubię ten z Włocławka. Nie przesadzam, ale czasem sobie kanapkę nim posmaruję:)